Na pohřbu demonstranta v Bahrajnu zemřel další muž. Protesty pokračují

  • 0
Protivládní protesty v Bahrajnu si už vyžádaly dva lidské životy. První muž zemřel při pondělních demonstracích a druhý v okamžiku, kdy policie rozháněla slzným plynem dav lidí, kteří se chtěli zúčastnit pohřbu mrtvého demonstranta, píší agentury. Protestující znovu vyšli do ulic také v Jemenu.

"Fádil Salmán Matrúk byl zabit tříštivou střelou před nemocnicí Sulajmánia v Manámě, kde se lidé shromáždili na pohřeb prvního mučedníka," řekl agentuře AFP poslanec šíitské opozice Chalíl Ibráhím Marzúk.

První obětí bahrajnských protivládních demonstrací se stal v pondělí dvaadvacetiletý mladík, jehož postřelila pořádková policie, když rozháněla demonstraci ve vesnici Dija východně od Manámy. Svému zranění později podlehl. Stovky demonstrantů vyšly v pondělí do ulic mnoha šíitských vesnic v Bahrajnu.

Arabové se stále bouří

V Jemenu létaly vzduchem lahve, nože i kameny

Prostřednictvím internetové sociální sítě Facebook se zmobilizovali k demonstracím, na nichž požadovali politické a sociální reformy. Stejnou cestou aktivisté vyzvali k účasti na dopoledním pohřbu zabitého demonstranta a následnému protestu v hlavním městě Manámě.

Kordon policistů se snažil zabránit demonstrantům ve vstupu na centrální Perlové náměstí, ale podle některých zdrojů je protestující již částečně obsadili a dokonce na něm začali po egyptském vzoru stavět stany. Mají v úmyslu místo, které mezitím přejmenovali na náměstí Mučedníků anebo také Národní náměstí, dlouhodobě obsadit.

"Požadavky demonstrantů jsou umírněné, chtějí především volenou vládu a neusilují o změnu režimu," řekl agentuře AFP Marzúk z opozičního Sdružení národní muslimské dohody (Vifák). To má 18 poslanců z celkových 40 zákonodárců v Národní radě.

Protesty v Bahrajnu (14. února 2011)

Demonstranti podle Marzúka hlavně požadují, aby vláda vyřešila problémy s nezaměstnaností a zvýšila mzdy. Protestní hnutí v Bahrajnu je první svého druhu v zemích Perského zálivu, které je inspirované událostmi v Egyptě a Tunisku.

O něco později šíitský opoziční blok v parlamentu oznámil, že pozastavuje svou účast v Národní radě kvůli represím vůči demonstrantům. "Kvůli brutální reakci (policie) na demonstrace pozastavujeme svou účast v parlamentu. To je první krok. Chceme vidět dialog. V příštích dnech buď odejdeme z parlamentu, nebo budeme pokračovat v práci," prohlásil Marzúk.

Protesty v Bahrajnu (14. února 2011)

Protesty v Bahrajnu (14. února 2011)

Bahrajn je klíčovým spojencem Západu. Na jeho území je rozmístěná americká 5. námořní flotila. Šíitští muslimové tvoří v království většinu, vládne v něm ale sunnitská dynastie a šíité si stěžují na údajnou soustavnou diskriminaci ze strany stoupenců sunny.

V Jemenu se bijí provládní a protivládní demonstranti

Protivládní demonstrace se dnes konaly i v jemenské metropoli San'á, kde se protestující opět střetli se stoupenci vládní strany. Potyčky si podle dostupných informací vyžádaly neupřesněný počet zraněných.

Asi 3 tisíce demonstrantů, většinou studentů, vyšly ráno z areálu univerzity v jemenské metropoli a vydaly se k paláci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. "Lid chce pád režimu," provolávali účastníci demonstrace hlavní slogan protestního hnutí v Egyptě.

Protivládní demonstranti v Jemenu (14. února 2011)

V postupu k prezidentskému paláci na náměstí Sabiín se jim snažili zabránit stoupenci vládního Všeobecného lidového kongresu (GPC) ozbrojení klacky a obušky. Asi 1,5 kilometru od paláce vytvořili zátaras a začali házet na demonstranty kamení. Ti na útok reagovali stejnými prostředky.

Studenti v San'á už čtvrtý den demonstrují proti režimu prezidenta Sáliha, který je u moci už 32 let. Parlamentní opozice, která se rozhodla obnovit dialog s režimem, se k těmto protestům nepřipojila.

V Teheránu demonstrovaly tisíce lidí

Policie proti nim tvrdě zasáhla

Desetitisíce stoupenců jemenské opozice proti prezidentovi manifestovaly na začátku měsíce. Sálih se ještě před zahájením demonstrací pokusil uspokojit politické odpůrce řadou ústupků. Mimo jiné oznámil, že nebude kandidovat na nejvyšší úřad po vypršení svého mandátu v roce 2013 a že nepředá moc svému synovi.

Opozici pak vyzval, aby obnovila dialog s vládou. Opozice v neděli oznámila, že s obnovením dialogu s vládou souhlasí. Prezident Sálih zdůraznil, že je třeba vytvořit vládu národní jednoty, která bude dohlížet na proces ústavních reforem a na konání parlamentních voleb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video