VIDEO: Lampiony štěstí ohrožují domy i letadla. Náš podpálil strom

  • 158
Střechy domů v Soukenické ulici v Praze ozářil v noci oheň. Na jednu z nich dopadl takzvaný lampion štěstí a zapálil ji. V krátké době je to druhý požár se stejnou příčinou. Lampion s otevřeným ohněm v neděli zapálil i střechu domu ve Zlíně. Hasičům se tato zábava nelíbí, zákaz lampionů ale prosadit nedokážou.

"My sami lampiony jen tak zakázat nemůžeme, to není v naší moci. Ale jejich používání samozřejmě nemůžeme doporučit. Zvlášť při hromadném vypouštění se riziko požáru mnohonásobně zvyšuje," varuje mluvčí hasičského ředitelství Ivana Svitáková.

Požár v centru Prahy naštěstí nebyl velký. Do příjezdu hasičů se oheň rozhořel na ploše tři krát tři metry. Škodu předběžně vyčíslili na pět tisíc korun. Podle nich nemá lampion v centru města co dělat. Pouštět by se měl alespoň sto metrů od domů či lesa, nejlépe nad vodní hladinou. 

Lampiony štěstí

Balonky původem ze severního Thajska, kde je lidé po staletí vypouštějí při slavnostech, obřadech, rodinných oslavách a jiných významných příležitostech. Originály se vyrábějí z rýžového nebo morušového papíru a mají bambusový rám. K nebi je vynese horký vzduch z hořícího knotu napuštěného parafínem.

Hasiči chtějí prověřit, zda prodejci v návodech dostatečně upozorňují na všechna rizika. Chystají se o tom jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu.

V návodech jsou především obecné informace. Třeba ty, že lampiony štěstí smí pouštět lidé starší 18 let, a činí tak na vlastní zodpovědnost. Nechybí upozornění, že se tento typ balonů nesmí pouštět v blízkosti letišť.

Údaje o tom, jak daleko platí zákaz, se liší. Pohybují se od pěti do dvaceti kilometrů. U mezinárodního letiště může být vzdálenost až padesát kilometrů. Podle údajů jednoho z prodejců vyletí lampion až do výše jednoho kilometru a doletí až deset kilometrů daleko.

Podmínky pro pouštění lampionů i míra jejich nebezpečí se liší podle počasí. Vůbec by se neměly vypouštět při silnějším větru. To se potvrdilo i při redakčním testu, kdy lampion zapálený za dohledu hasiče zanesl vítr do koruny stromu, kde od něj začaly doutnat větve.

"Můžeme být rádi, že jsou oblíbené hlavně v zimě, kdy mrzne a je sníh. V létě je riziko ohně mnohem větší," říká Jan Havrda, který u hasičů sloužil 44 let.

Mokré a deštivé počasí je ale podle hasičů stejně nebezpečné jako sucho. Lampion nasákne vodou, ztěžkne a klesne už v době, kdy nese ještě značnou část hořícího paliva. Pak může následovat požár, jako v neděli ve Zlíně. Tam vzplál po valentýnském vypouštění lampionů dům na náměstí, škoda je 1,5 milionu.

"Lidé by si měli uvědomit, že spousta měst má předpisy o požární ochraně nastavené tak, že pokud lampion vypustíte a něco se stane, zodpovědnost padá na vaši hlavu," upozorňuje mluvčí Svitáková.

Hasiči zmiňují ještě jednu odvrácenou stránku této zábavy. "Už jednáme s ministerstvem životního prostředí, protože lampiony štěstí produkují i dost odpadu. Například části kolem hořáku jsou celé z kovu. Když jich vypustíte pět, tak to nemusí vypadat jako problém, ale když jsou lampionů tisíce..." podotýká mluvčí Svitáková.

,

Nejlepší videa na Revue