V Teheránu demonstrovaly tisíce lidí, policie proti nim tvrdě zasáhla

  • 92
Po převratech v Egyptě a Tunisku začínají vřít i íránská náměstí. V centru Teheránu se sešly tisíce lidí na zakázané demonstraci, proti které policie tvrdě zasáhla. Pochod svolali opoziční vůdci, těm však policisté účast na manifestaci znemožnili. Podle íránské agentury Fars při výtržnostech v ulicích přišel o život jeden člověk a několik dalších bylo zraněno.

Muži zákona kupříkladu zablokovali jednoho z vůdců íránské opozice, bývalého premiéra Míra Hosejna Músávího, a odpojili mu telefony.

"Všechny telefony, pevné linky i mobily pana Músávího a jeho manželky jsou od neděle zablokovány. Dnes ráno přístup k jeho domu zablokovala policejní vozidla," uvádí se na serveru, který Músáví provozuje.

MILICE BASIDŽ

Náboženské milice zvané basidž, které mají statisíce aktivních členů a jsou napojeny na režimní islámské revoluční gardy, hrály hlavní roli v potlačování manifestací opozice.

Přesto se tisíce íránských demonstrantů vydaly na pochod k náměstí Mejdáne ázádí (náměstí Svobody), které je obvyklým místem velkých shromáždění v Teheránu.

V ulicích se rozhořely výtržnosti, během nichž údajně přišel o život jeden člověk a další lidé byli zraněni. Podle polooficiální zpravodajské agentury Fars Íránce zasáhla kulka ze zbraně jednoho z příznivců opozice.

Někteří z demonstrantů v ulicích provolávali hesla jako "smrt diktátorovi", které mohlo směřovat jak proti svrženému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, tak proti íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Policie se snažila demonstraci zabránit. Podél trasy pochodu byly rozmístěny stovky policistů v uniformách i v civilním oblečení, kteří se snažili trasu pochodu zablokovat. Uzavřeli také stanice metra v okolí.

Policie a Revoluční gardy později použily proti demonstrantům slzný plyn. Střílely po nich také kuličkami s barvou a podle svědků zatkly desítky lidí. "Podle svědků bezpečnostní složky v některých částech metropole zatýkaly desítky protestujících," napsal opoziční web Kaleme.

Pozor na stoupence satana

Manifestace na podporu demonstrantů v Tunisku a v Egyptě je zakázaná. Músáví a další vůdce opozice Mahdí Karrúbí sice minulý týden požádali úřady o povolení, vláda však požadavek zamítla jako protizákonný. Varovala také, že proti demonstrantům zasáhne.

Protesty v ulicích Teheránu (14. února 2011)

Protesty v ulicích Teheránu (14. února 2011)

Podporu protestním hnutím v severoafrických zemích, kterým se podařilo svrhnout tamní prezidenty, vyjádřila i íránská vláda. Opoziční manifestaci ale zakázala s tím, že jde o záminku, jak protestovat proti íránskému režimu.

Šéf íránských náboženských milicí Muhammad Rezá Nagdí v neděli varoval před těmi, kdo údajně svádějí íránský lid, a prohlásil, že je třeba je označit za stoupence satana. Podle opozice úřady zatkly nejméně dvacet lidí.

Před necelými dvěma lety íránská vláda tvrdě potlačila protestní hnutí, které se zrodilo po kontroverzním znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v červnu 2009. Desítky lidí zahynuly, tisíce byly zatčeny a desítky lidí byly odsouzeny k těžkým trestům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video