Husní a Gamál Mubarakové | foto: Profimedia.cz

Rezignační projev proškrtal Mubarakovi syn, chtěl udržet dynastii u moci

  • 78
Agentura AP zrekonstruovala, jak se klan Mubaraků na poslední chvíli snažil udržet moc. Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak už byl připraven odstoupit, když si jeho rezignační projev vzal do ruky syn Gamál. A začal škrtat, protože kdyby Egypt nepokoje ustál, on měl šanci na nástupnictví.

Psalo se 10. února 2011 a celý svět očekával rezignaci Husního Mubaraka. Prosil ho o ni nový šéf jeho vládní Národní demokratické strany, osmnáct dní po ní toužily statisíce Egypťanů v ulicích.

REVOLUCE V EGYPTĚ

Klíčové události revoluce den po dni

Místo toho ale Mubarak dal najevo, že závažnost situace a to, že lid menší ústupky neuspokojí, nepochopil.

Hlavní roli v tom, že téměř třiaosmdesátiletý muž lpěl na funkci prezidenta, zřejmě hrála jeho rodina včetně syna Gamála, všeobecně považovaného za prezidentova nástupce. A proto se projev, v němž Egypt očekával prezidentovu rezignaci, změnil v paličatou a ponižující snahu udržet se u moci, což protestující jen podráždilo a do akce se dala armáda, napsala AP.

Svědci z prezidentova okolí líčí Mubaraka coby neschopného - nebo neochotného - pochopit, že nic menšího než jeho okamžitý odchod demonstranty neuspokojí.

"Každý Mubarakův krok byl příliš malý a příliš pozdě"

Jeden vysoký vládní činitel například uvedl, že Mubarak neměl politický aparát, který by mu mohl poskytnout rozumnou radu, co se v jeho zemi děje. "Nedohlédl za to, co mu říkal Gamál, a proto byl politicky izolovaný," řekl. "Každý další Mubarakův krok byl příliš malý a příliš pozdě."

Egypťané se v káhirských ulicí fotí s tanky.
Egypťané děkují vojákům.

Egyptská armáda se dala na stranu demonstrantů. To režim Husního Mubaraka zlomilo.

Mubarakovi přitížilo i to, že se sami vládní ministři na velikosti hrozby z ulice nedokázali shodnout. Prezidentovi poradci tajili plný rozsah protestů.

A tak se Mubarak snažil ze situace vykličkovat. Poprvé po téměř třiceti letech jmenoval viceprezidenta. Slíbil reformy zmírňující bídu. Slíbil konec represí. A řekl, že v zářijových volbách nebude kandidovat.

Všechno ale bylo marné, jak se při pokusech vyjednávat s opozicí přesvědčil vicepremiér Umar Sulajmán. Když po schůzce s prezidentem  oznámil šéf jeho politické strany Husam Badráví, že Mubarak odstoupí - což se nestalo - Badráví rezignoval sám.

Učte se "arabsky": Komuniké č. 1 = státní převrat

Mezitím se sešel hlavní výkonný orgán armády - Nejvyšší rada ozbrojených sil - a vydal prohlášení uznávající "legitimní práva protestujících". Toto prohlášení rada nazvala Komuniké č. 1, což v jazyce arabského světa naznačuje, že se odehrává státní převrat.

To Mubarakovi srazilo politický vaz. Bez pomoci armády byl jeho pád otázkou času.

13. února 2011

Zasvěcení tvrdí, že Mubarakovo čtvrteční televizní prohlášení k národu skutečně mělo být rezignací. Místo toho ale prezident učinil poslední zoufalý pokus zůstat v úřadě, k čemuž ho povzbuzovali jak jeho blízcí poradci, tak především jeho rodina, jež byla terčem dlouhodobě kolujících zvěstí o korupci, zneužívání moci a hromadění bohatství.

Podle jednoho z informovaných zdrojů Gamál otcovu řeč několikrát přepsal. Sám byl přítomen v televizním studiu, odkud ji Mubarak četl. Na projevu bylo jasně znát, že byl napsán ve spěchu, ovšem prozradil také to, co Egypťané už léta tušili - že Mubarak vůbec nemá kontakt s lidem.

To už ale armádě kvůli stále intenzivnějším protestům došla trpělivost. V pátek vojáci dovolili protestujícím sejít se před Mubarakovým prezidentským palácem na předměstí Káhiry. Dav od bran paláce dělily čtyři tanky. V obležení se ocitla i budova televize a rozhlasu.

Mubarak už tou dobou nebyl "doma". V tichosti s rodinou zamířil do rudomořského letoviska Šarm aš-Šajch, vzdáleného od Káhiry 400 kilometrů.

Sulajmán, Mubarakův dlouholetý stoupenec a bývalý šéf rozvědky, oznámil, že prezident odstupuje. Přečtení politického epitafu trvalo 49 sekund, pak éra "posledního faraona" skončila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video