Po Egyptě bublá hněv v Alžírsku, pochod proti vládě rozehnala policie

  • 98
Alžírská policie násilím rozehnala demonstraci v metropoli. Desítky protestujících v ulicích Alžíru volaly po demokratických změnách jen den poté, co v Egyptě odstoupil prezident Husní Mubarak. Podle nepotvrzených informací se s policií střetly dva tisíce demonstrantů, dvě stovky z nich policie zatkla.

Protestní pochod měl začít v jedenáct hodin SEČ na náměstí 1. května a podle jeho organizátorů na něj směřovalo na deset tisíc lidí. Policistům se však podařilo většinu demonstrantů rozehnat dřív, než se k náměstí stihli přiblížit. Policejní síly kvůli plánované demonstraci zatarasily několik ulic.

Přesto se několika stovkám lidí podařilo proniknout až na náměstí, kde křičeli protistátní hesla jako "pryč s (prezidentem) Buteflikou". Někteří mávali novinami plnými odchodu egyptského prezidenta Mubaraka.

Protesty v Jemenu

Dění v Egyptě inspirovalo také dva tisíce mladých Jemenců. Ti vyšli do ulic hlavního města Saná a požadovali odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

"Po Mubarakovi je na řadě Alím," a "Lid chce pád režimu" skandovali demonstranti, z nichž velkou část tvořili studenti.

Protivládní pochod zmařila policie a sympatizanti vlády vyzbrojení noži a obušky. Několik lidí bylo lehce zraněno.

Proti demonstrantům zasáhli policisté s obušky, dvě stovky lidí skončily v policejních poutech. Demonstranti mezitím provolávali "chceme mír, ne chaos" a "Alžírsko není Egypt". Nad náměstím kroužila policejní helikoptéra.

Tisíce policistů čekaly v záloze, obyvatelé metropole se údajně chovají zdrženlivě. Opoziční předáci, kteří vyzvali k protestu za účelem demokratizace země a snížení nezaměstnanosti, ale říkají, že se policisté snaží zabránit tomu, aby se demonstranti seskupili.

"S lítostí musím říct, že tu vláda rozmístila velké síly, aby zabránily pokojnému pochodu. To není dobré pro reputaci Alžírska," prohlásil předák aktivistů Mustafa Buchachí. Postup policie kritizovala také nevládní organizace Amnesty International.

Vláda tvrdí, že demonstraci nepovolila z důvodu veřejného pořádku, nikoliv kvůli umlčení opozice. V minulých dnech už přislíbila demokratizaci, více pracovních míst a výstavbu nových bytů.

Nepokoje v Alžírsku, které je významným exportérem ropy a zemního plynu, by mohly zasáhnout světovou ekonomiku. Podle analytiků se ale egyptský scénář opakovat nemusí právě proto, že vláda má možnost řešit problémy využitím energetického bohatství.

ALŽÍRSKO

Druhá největší africká země má zhruba 35 milionů obyvatel, v roce 1962 získala ve válce s Francií nezávislost.. Dlouhá léta Alžírsku vládli socialisté, v roce 1991 ale ve volbách zvítězili islámští fundamentalisté. Následoval vojenský převrat a v únoru 1992 vyhlášení výjimečného stavu, který platí dodnes. Náboženské politické strany jsou v Alžírsku zakázané. Od roku 1992, kdy byl vyhlášen výjimečný stav,  jsou zakázané i protesty.

Hospodářství stojí na ropě, zemním plynu, zpracování fosfátů, rtuti a železa. Čtvrtina obyvatel pracuje v nevýkonném zemědělství. Asi 40 % obyvatel je negramotných.

11. února 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue