Soud hledá sál pro řešení vlakové tragédie. Rozsudek může padnout přímo ve Studénce

  • 8
Tragický případ srážky mezinárodního rychlíku s mostem ve Studénce na Novojičínsku by mohl skončit tam, kde začal. Okresní soud v Novém Jičíně hledá velký sál pro přelíčení a nejreálněji se zatím jeví Dělnický dům ve Studénce, který stojí asi dva kilometry od místa neštěstí. Soud by pak začal nejspíše v dubnu.

Mezinárodní rychlík Comenius narazil do zřícené mostní konstrukce v pátek 8. srpna 2008. V troskách vagónů a v nemocnicích zemřelo osm lidí, téměř sto cestujících bylo zraněno, mnozí z nich mají trvalé následky. Po dlouhém vyšetřování se kauza dostala na Okresní soud v Novém Jičíně, který však pro tak obří případ nemá dostatečně velkou jednací síň. Na problém jako první upozornil Radiožurnál.

"V případu je deset obviněných a téměř sto zraněných, všem musíme umožnit účast. Připočtěme k tomu ještě jejich obhájce i zástupce a jednání jistě přiláká veřejnost, a to včetně médií," vysvětlil předseda novojičínského okresního soudu Jiří Hanzelka.

Studénecká tragédie

Pátek 8. 8. 2008 10:35 hodin

Rychlík Comenius narazil do zřícené mostní konstrukce. Strojvedoucí stačil rychlost soupravy snížit, ale přesto zemřelo osm lidí a téměř sto bylo zraněno.

Vyšetřování trvalo přes dva roky, spis má 41 svazků, které obsahují 9 500 stran.

Obžalováno je deset lidí hlavně ze stavebních firem, a to z obecného ohrožení z nedbalosti, za což jim hrozí tři až deset let vězení.

Soudce, který bude ostře sledovaný případ projednávat, ještě poslal Vrchnímu soudu v Olomouci podnět, zda případ může být rozhodován jako nedbalostní věc. V případě přísnějšího odstavce trestního zákoníku, který počítá s nepřímým úmyslem, by se totiž jednání automaticky přesunulo ke Krajskému soudu do Ostravy.

"Bylo ale rozhodnuto, že případ stále náleží Novému Jičínu," uvedl Hanzelka a dodal, že existuje několik variant, kde by se soud mohl konat.

Bylo by to symbolické, říká starosta Studénky

Nejreálněji zatím vypadá jednání přímo ve Studénce. "Už jsem tuto možnost konzultoval s panem starostou. Jednání by se mohlo konat v tamním Dělnickém domě, brzy si objekt pojedu prohlédnout. Důležité je i zázemí a další podmínky, například bezpečnostní," uvedl předseda soudu.

Starosta Studénky Ladislav Honusek by považoval konání soudu ve městě za symbolické. "Sál v Dělnickém domě má myslím dostatečnou kapacitu, v době plesů se zde vejdou čtyři stovky lidí. Konají se zde městská zastupitelstva, takže ani s nazvučením by nebyl problém. Jsme schopni pořídit i videozáznam," řekl starosta, ale zdůraznil, že záleží na rozhodnutí soudu.

Další varianty: radnice v Novém Jičíně nebo krajský soud

Pokud by nevyšla Studénka, má novojičínský soud v záloze ještě několik lokalit. "Například opravenou zasedací místnost Městského úřadu v Novém Jičíně, která sousedí s naším soudem a kdysi byla jeho součástí. Všechny materiály bychom přenášeli jen kousek," sdělil Hanzelka a dodal, že další možností je i jednací síň na Krajském soudu v Ostravě, kde jsou na podobné případy lépe vybavení.

"Rozhodnutí musí padnout co nejdříve, protože první stání by se mělo konat už v dubnu," řekl Hanzelka.

Starosta Honusek považuje za správné, aby vlakové neštěstí skončilo na místě, kde se stalo. "Ty největší emoce jsou už pryč, i když při zmínce o neštěstí mi pořád naskakuje husí kůže," dodal starosta, který byl na místě srážky jako jeden z prvních.

Pokud by se soud uskutečnil v Dělnickém domě (modrá značka), bude to asi dva kilometry od místa neštěstí (červená značka).

Pokud by se soud uskutečnil v Dělnickém domě (modrá značka), bude to asi dva kilometry od místa neštěstí (červená značka).