Hoch oblečený do armádní uniformy skanduje na ramenou svého otce protivládní hesla

Hoch oblečený do armádní uniformy skanduje na ramenou svého otce protivládní hesla | foto: AP

Egyptská armáda zruší výjimečný stav, pokud lidé odejdou z ulic

  • 68
Egyptská armáda oznámila, že po 30 letech zruší zákon o výjimečném stavu, jakmile skončí současná situace. Připustila tak jeden z hlavních požadavků odpůrců prezidenta Husního Mubaraka. Velení ale zároveň vyzvalo, aby lidé vyklidili ulice. V nich jsou desetitisíce lidí, které rozhořčila Mubarakova neochota vzdát se úřadu.

V takzvaném komuniké číslo 2 armáda podpořila Mubarakovo rozhodnutí předat pravomoci do rukou viceprezidenta Sulajmána a slíbila změny zákonů, které povedou ke svobodným a spravedlivým volbám.

KLÍČOVÝ ZÁKON

Zákon o výjimečném stavu platí od roku 1981, kdy se prezident Husní Mubarak ujal úřadu. Podle demonstrantů ho úřady používají k potírání opozice.

Ujistila také, že bude ochraňovat lid. Zopakovala však svou výzvu, aby demonstranti odešli domů a život v Egyptě se tak mohl vrátit k normálu. Podle BBC může nejnovější prohlášení proti sobě postavit armádu a lidi v ulicích. "Je to nejnebezpečnější moment za poslední dva týdny," soudí zpravodaj BBC Jon Leyne.

Vojsko, které se mezi Egypťany těší značné autoritě, podle některých už drží faktickou kontrolu nad situací. Demonstracím však armáda dosud vždy jen přihlížela. Největším testem bude zřejmě dnešek, protože podle organizátorů přijde do ulic Káhiry nejvíce demonstrantů od začátku protestů.

Káhirou otřásají protesty zhrzených Egypťanů

Nepokoje se mezitím přehouply do svého osmnáctého dne. Po rozbřesku se na káhirském náměstí Tahrír, které bylo v uplynulých dnech centrem nepokojů, opět sešly tisíce lidí. Demonstranti také zamířili před symboly režimu včetně sídla vlády nebo parlamentu.

Asi 2 000 demonstrantů se už v noci na dnešek z centrálního káhirského náměstí Tahrír přesunulo k nedaleké budově televize, kolem které vytvořili živý řetěz. Několik desítek až stovek lidí se shromáždilo před prezidentským palácem v Káhiře.

PREZIDENT MUBARAK ODMÍTL ODEJÍT

Viceprezidentovi pouze předal část pravomocí

Prezident ve čtvrtek promluvil k národu v okamžiku, kdy statisíce demonstrantů v Káhiře a Alexandrii očekávaly zprávu o jeho rezignaci. Mubarak ale jejich očekávání nenaplnil, předal pouze své pravomoci viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi a funkci hlavy státu si ponechal.

Mubarak si nechal klíčové pravomoci

Mezi protestujícími vyvolal Mubarakův projev vztek a zklamání, mnozí měli v očích slzy. Očekávání rezignace bylo veliké, lidé prý už tipovali, kterou zemi si Mubarak zvolí pro svůj exil - favoritem bylo Německo nebo Spojené arabské emiráty.

Podle ústavy Mubarak sice přenechal Sulajmánovi část pravomocí, ale právo na provedení ústavních změn, na rozpuštění parlamentu nebo vlády si ponechal. Ústava prezidentovi umožňuje provést takový krok v případě, že mu "dočasné překážky" v plném výkonu funkce brání.

Muhammad Baradej, jeden z vůdců opozice, v reakci na čtvrteční Mubarakův projev vyzval armádu, aby zemi spasila.

"Egypťané teď v žádném případě nemohou přijmout Mubaraka ani jeho viceprezidenta," řekl Baradej CNN. "A obávám se, že to spustí násilí," dodal.

Obama náznakem zpochybnil Mubaraka

Americký prezident Barack Obama se po Mubarakově vystoupení sešel se svým Národním bezpečnostním týmem. "Egypťané se dověděli, že dochází k předání moci, ale není zatím jasné, jak bude přechod rychlý, smysluplný nebo dostačující," poznamenal Obama po schůzce.

V prohlášení nabádal všechny strany ke zdrženlivosti a vyzval egyptskou vládu, aby na požadavky lidu neodpovídala represemi a násilím.

egyptské nepokoje den po dni

Protesty proti Mubarakovi otřásají Egyptem 18 dní

Podle hodnocení agentury AP Obama otevřeně zpochybnil Mubarakovu ochotu reformovat rozbouřenou zemi. Aniž by Mubaraka přímo jmenoval, kritizoval ho za to, že Egyptu nenabídl jasnou cestu k demokracii.

Obamovy poznámky jsou podle BBC dosud nejsilnější reakcí Bílého domu k egyptské krizi a jsou prý známkou toho, že Washington není s Mubarakovými prohlášeními spokojený.

Rezolutně se k vývoji situace v Egyptě vyjádřila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. "Čas ke změnám v Egyptě nastal," řekla po Mubarakově televizním projevu. Dodala, že Mubarak dosud neotevřel cestu k rychlým a hlubokým reformám.

Mapka - Protesty v centru Káhiry

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue