Prezident Husní Mubarak při projevu k národu (10. února 2010)

Prezident Husní Mubarak při projevu k národu (10. února 2010) | foto: AP

Prezident Mubarak odmítl odejít, část pravomocí předal viceprezidentovi

  • 151
Dlouholetý egyptský prezident Husní Mubarak neodstoupil. Zklamal tak naděje statisíců Egypťanů, kteří se sešli na káhirském náměstí Tahrír. Mubarak delegoval řadu pravomocí na svého viceprezidenta Umara Sulajmána, vládnout ale bude až do září. Klidné předání moci má zajistit armáda, lidé se bouří.

"Delegoval jsem svého viceprezidenta a pověřil ho řadou pravomocí. Věřím, že Egypt z této krize vzejde vítězně," prohlásil 82letý Husní Mubarak v netrpělivě očekávaném projevu před osmdesátimilionovým Egyptem.

nepokoje v egyptě

Prezidentovo prohlášení okamžitě vyvolalo bouřlivé reakce statisíců lidí, kteří se srotili na káhirském centrálním náměstí Tahrír.

Mnozí z nich očekávali, že dlouholetý vládce rezignuje. Záhy po projevu vystoupil Umar Sulajman, který nespokojené demonstranty vyzval ke klidu a odchodu domů, napsala agentura Reuters. Podle egyptského velvyslance ve Washingtonu je Sulajmán nyní de facto prezidentem.

Muž, který převzal od prezidenta některé ústavní pravomoci, prohlásil, že "dveře k dialogu jsou pořád otevřené". "Egypťané nebudou vtaženi do chaosu a nebudou zneužiti k sabotáži," citovala ho ČTK.

Davy se začaly v Káhiře srocovat odpoledních hodinách, kdy zemí začaly kolovat spekulace, že autoritář, který severoafrické zemi vládne třicet let, večer odstoupí. Jedním z prvních politických činitelů, který tuto zprávu oznámil, byl druhý nejvýše postavený muž ve vládní straně Husám Badráví. To se však nakonec nestalo.

Rozhodně nepodlehnu tlaku zahraničí, zdůraznil Mubarak

"Jako prezident republiky musím reagovat na vaše výzvy, ale mám i určité obavy," uvedl v krátkém projevu Mubarak, který svými slovy cílil hlavně na egyptské vlastence. "Mohu ale zaručit, že nebudu podléhat jakýmkoli intervencím či tlaku ze zahraničí," zdůraznil s vědomím, že západní státy ho už několik dnů vyzývají k urychlení demokratických změn.

Mubarak připomněl svou vojenskou kariéru a dodal, že "z bojiště rozhodně neuteče", i když si plně uvědomuje, že se Egypt ocitl na křižovatce.

Na náměstí Tahrír se shromažďují statisíce lidí (10. února 2011)

Na náměstí Tahrír se shromažďují statisíce lidí (10. února 2011)

"Reaguji na vaše volání," pokračoval muž, jenž dál sveřepě brání svůj úřad. "Je však nutné stanovit určitý rámec pro hladké předání moci," dodal s tím, že plánuje zásadní novelizaci ústavy. A to především v bodech, které se týkají prezidentského postu.

EGYPTSKÉ NEPOKOJE DEN PO DNI

Protesty proti Mubarakovi trvají už sedmnáct dnů

"Drazí spoluobčané, bratři a sestry, již několikrát jsem slíbil, že v nadcházejících volbách nebudu kandidovat. To slibuji, ale mám samozřejmě na paměti i nezbytnost ochrany zájmů našeho lidu," zopakoval Mubarak, jenž i nadále zůstává nejvyšším vojenským představitelem v zemi, a představil plán postupu k novelizaci ústavy.

Podle prezidenta se vytvoří dva výbory. Jeden se zaměří na dodatky ústavy a novelizaci zákonů a druhý bude odpovídat za implementaci závazků, které Mubarak slíbil "svému lidu". Potvrdil, že už viděl první zprávu o dodatcích.

"Naší prioritou je obnovit důvěru mezi Egypťany, obnovit důvěru v naší ekonomiku. Egypt se nachází v klíčovém momentu a my nesmíme způsobit ztráty v národním hospodářství," dodal Mubarak, proti jehož vládě už sedmnáctý den protestují statisíce lidí.

A zřejmě jen tak nepřestanou. Egypťané chtějí v pátek po hlavních modlitbách znovu vyrazit na další milionový průvod ulicemi města a jejich cílem bude podle všeho prezidentský palác.

"Ten projev neměl ve své umíněnosti a hlouposti obdoby. Zítra půjdu protestovat k paláci. Nezastavíme se, dokud Mubarak nepadne," řekl zpravodajovi BBC v Káhiře protestující učitel Ismaíl Zakaria.

Nyní záleží především na tom, jak se zachová armáda.  "Egypt exploduje. Zemi nyní musí zachránit armáda," uvedl na Twitteru proreformní politik a nositel Nobelovy ceny míru Muhammed Baradej.

mapka - Protesty v centru Káhiry


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue