ŽOLÍK. David Silva svým gólem do kolumbijské sítě ukončil španělskou sérii tří přípravných zápasů bez vítězství. | foto: AP

Španělé porazili Kolumbijce, protože je unavili a měli žolíka

• 4
Když se Španělsku nedaří, má v zásobě spoustu hráčů, od nichž se dočká spásy. Předvedl to náhradník David Silva, střelec jediného gólu ve středečním přípravném zápasu proti Kolumbii. Příští soupeř českých fotbalistů v kvalifikaci mistrovství Evropy neoslnil, ale vyhrál.

Ofenzivní záložník Manchesteru City přišel na hřiště deset minut před koncem místo Xabiho Alonsa. Trenér Vicente del Bosque dal touto výměnou najevo, že bezbranková remíza je pro něj málo, což byl naprosto zjevně i názor většiny v hledišti madridského stadionu Santiaga Bernabeua.

A Silva se stal žolíkem. V 86. minutě vložil nohu do centru Jesúse Navase z křídla a prostrčil balon mezi tyčí a brankářem Davidem Ospinou. Gól je ke zhlédnutí zde:

Předtím měl největší šanci David Villa, ale našel jen tyč a při dorážce z těžkého úhlu netrefil branku. "Kolumbijci měli výborně organizovanou hru a ztěžovali naše úsilí dostat se do jejich pokutového území, zejména v prvním poločase," uvedl kouč.

Hosté měli v hledišti osmdesátitisícového stadionu podporu poměrně velké a neuvěřitelně hlučné části publika. I proto del Bosque své hráče pochválil za to, že se nenechali vyvést z konceptu a neustále určovali tempo zápasu.

JMENOVCI. Španělský obránce Sergio Ramos a kolumbijský útočník Adrián Ramos, spoluhráč Romana Hubníka z Herty Berlín, ve vzdušném souboji.

To ale neznamená, že by se Kolumbijci jen bránili a pasivně čekali, jestli jejich čisté konto vydrží. Trenér Hernán Darío Gómez o přestávce vyměnil sestavu a také jeho náhradníci Juan Guillermo Cuadrado a Hugo Rodallega měli šance.

Do dobrých střeleckých pozic se dostali díky poměrně nečekaným chybám španělské sestavy, která už také hrála v pozměněném složení, ale nadále stejným stylem, jehož dominantním prvkem je nepůjčit soupeři míč. "Částečně jsme dokázali eliminovat elasticitu španělského fotbalu," poznamenal trenér poražených.

NEDAL. Kolumbijský reprezentant Hugo Rodallega lituje své promarněné šance za bezbrankového stavu přípravného utkání proti Španělsku. Jihoameričané v Madridu posléze prohráli 0:1.

Jak to se svými hráči dokázal? "Příkladným plněním taktických úkolů," usmál se Gómez, ale při poznámce, že pak přece jen jeho tým prohrál, doplnil: "Je unavující hrát fotbal bez míče. Na to jsme doplatili v závěru."