NASA zpřístupnila první trojrozměrný snímek Slunce

  • 45
První panoramatický a trojrozměrný snímek Slunce dokončily minulý týden sondy Stereo. Lidstvo tak může díky unikátním záběrům poprvé v dějinách najednou pozorovat celé Slunce včetně jeho odvrácené strany.

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila první panoramatickou fotografii a trojrozměrný záběr celého povrchu Slunce. 

Umožnila to protilehlá pozice, do níž dospěly dvě identické americké družice Stereo snímkující naši mateřskou hvězdu, informovala NASA v neděli.

Sondy Stereo

Družice STEREO (Solar-Terrestrial Relations Observatory) vzlétly 27. 10. 2006 stejnou raketou a postupně byly uvedeny na mírně odlišné heliocentrické dráhy.  

STEREO A (A jako „Ahead“) obíhá kolem Slunce s dobou oběhu 352 dní. Je přitom slunci blíže než Země ve vzdálenosti 0,962 až 0,989 AU (AU, tzv. astronomická jednotka, 149 597 870 km odvozená od průměrné vzdálenost Země – Slunce)

STEREO B, kde B značí „Behind“ bude obíhat o něco dál od Slunce než Země ve vzdálenosti 0,99 až 1,09 AU s periodou 389 dní.

Sondy Stereo

Sledování celého povrchu Slunce má i praktický význam, protože údajně umožní přesnější předpověď takzvaného vesmírného počasí, tedy slunečních bouří, které mohou ovlivňovat komunikaci nebo satelitní navigaci.

Nepřetržitý sluneční vítr přináší na Zemi proud elektricky nabitých částic.

Četnost a intenzita slunečních bouří odpovídá cyklicky se opakujícím fázím aktivity Slunce. V současnosti sluneční aktivita sílí.

Dvojice družic Stereo podporuje další solární satelit SDO (Solar Dynamics Observatory) a všechny tři sondy dohromady budou do budoucna soustavně dodávat záběry pro panoramatický obraz Slunce.

"Slunce je skutečně komplexní objekt, jenž ovlivňuje mnohé aspekty našeho života," konstatoval profesor Richard Harrison, jeden z hlavních vědců pracujících na programech Stereo a SDO.

"Tak, jak člověk nemůže očekávat, že pochopí funkci našeho mozku, když z něj prozkoumá jen malou část, je potřebné celkové prozkoumání naší hvězdy, abychom pochopili, jak funguje," poznamenal Harrison.

,