ABL dala ruce pryč od Prahy 11. Kvůli sledování politiků chce konec smluv

  • 195
V Praze 11 mimořádně zasedlo zastupitelstvo. Zabývalo se kauzou sledování politiků společností ABL. "Firma si ho nedělala sama pro sebe, ale aby chránila starostu Dalibora Mlejnského," uvedl na jednání reportér MF DNES Jaroslav Kmenta. Mlejnský s tím ale nesouhlasí. Opozice navrhovala jeho odvolání, k tomu ale nedošlo.

Mimořádné zasedání zastupitelů požadovala opozice. Stejně jako to, aby byl starosta Dalibor Mlejnský (ODS) odvolán z funkce. S návrhem ale neuspěla, bod se nedostal do programu.

Sledování politiků

MF DNES loni na podzim zveřejnila dokumenty, podle nichž ABL na zakázku špehovala bývalou starostku Prahy 11 Martu Šorfovou (nyní vedoucí hlavní kanceláře ODS), její blízké a spolupracovníky.

Bývalý majitel ABL Vít Bárta po uveřejnění informace důkazy označil za falza a dal premiérovi Petru Nečasovi (ODS) čestné slovo, že ABL nikoho z politiků nesledovala.

MF DNES později uveřejnila, že sledování za ABL vedl detektiv Pavel Pertlíček. Bárta poté tvrdil, že Petrlíček pro ABL nepracoval, byl jen externistou. Přiznal také, že si agentura lidi z radnice prověřila v souvislosti s radniční zakázkou na protikorupční program. Nečas po něm proto žádal veřejnou omluvu. Tu Bárta uveřejnil.

Zastupitelé naopak schválili, aby před nimi hovořil reportér MF DNES Jaroslav Kmenta a starosta Mlejnský. První kauzu sledování lidí bezpečnostní agenturou ABL odhalil v MF DNES, nad Mlejnským se vznáší podezření, že si ABL najal.

Zastupitelům Kmenta uvedl, že ABL sledovala v minulosti nejméně 14 lidí. Mezi ně patřili kromě politiků ODS, také politická opozice, úředníci nebo podnikatelé. "Všichni tito lidé nevyhovovali Mlejnskému," konstatoval před zastupitelstvem Kmenta.

Slabá místa starosty Mlejnského

Podle něj si ABL analyzovala i starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského. "To aby věděli, kde má slabá místa a mohli ho chránit," domnívá se reportér. Zároveň ale dodal, že nemá žádné přímé důkazy, které by dokládaly, že práci ABL si objednal skutečně Mlejnský.

Mlejnský slova Kmenty odmítá: "Garantuji, že ani Praha 11, ani já jako starosta nebo soukromá osoba jsme si nezadali sledování kohokoliv." Podle něj by lidi nemohl nechat sledovat, protože jde zčásti o jeho přátele. "Proč bych měl sledovat kolegu Meixnera, se kterým jsem 15 let dobrý kamarád?" řekl starosta o zástupci starosty Janu Meixnerovi (ODS).

"Nemohl jsem to být já, kdo si to zadal, protože se mluvilo o 20 tisíc za sledování a já bych za sledování paní Šorfové nedal ani korunu," ukončil skoro 45 minutový monolog.

Mimořádné zasedání zastupitelstva začalo v 15 hodin bouřlivou atmosférou. Veřejnost poznámky zastupitelů k programu doprovodila silným pískáním a troubením. Starosta proto po čtvrt hodině přivolal na pomoc strážníky.

"Poprosil bych, aby byla kontaktována městská policie a zajistila dohled nad průběhem jednání, i když to není zvykem," uvedl Mlejnský čtvrt hodiny po začátku mimořádného jednání zastupitelstva Prahy 11.

Hodinu po začátku jednání už byla situace klidná a zastupitelé si odhlasovali program. Čtyři strážníci nakonec zasahovat nemuseli. "Šlo pouze o dohled," popsala mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

Ještě před zasedáním se sešel zastupitelský kontrolní výbor. Na něm současný spolumajitel detektivní kanceláře ABL a ministrův bratr Matěj Bárta požádal o ukončení veškeré spolupráce s Prahou 11.

ABL návrhem ukončit spolupráci zaskočila i starostu

"Pan Matěj Bárta přišel na kontrolní výbor s návrhem, aby byly rozvázány všechny stávající smlouvy městské části s ABL," popsala pro iDNES.cz mluvčí úřadu Prahy 11 Andrea Wolfová. "O krok požádal, protože spolupráce Prahy 11 s ABL vzbuzuje diskuse a je trnem v oku médiím," dodala mluvčí.

ABL se k situaci vyjádřila půl hodiny před půlnocí z pondělí na úterý. "Krokem chce společnost ABL zabránit jakýmkoliv dalším spekulacím a fámám MF DNES spojujících ABL a Prahu 11. O následných krocích v této věci bude společnost ABL s MČ Praha 11 dále jednat," stojí v tiskovém prohlášení bezpečnostní agentury. Matěj Bárta podle prohlášení návrh učinil i přesto, že Praha 11 nepochybovala o provádění služeb.

Podle předsedy kontrolního výboru a zastupitele Františka Hoffmana (KSČM) takovým krokem Matěj Bárta komunální politiky zaskočil. "Bylo to překvapivé i pro starostu. Ten konstatoval, že takový návrh slyšel prvně," řekl iDNES.cz Hoffman.

Doručí-li bezpečnostní agentura městské části svůj návrh oficiálně, bude se jím podle Hoffmana zabývat rada Prahy 11. Nejbližší zasedá ve středu 16. února.

Pokud by radnice na nabídku současného spolumajitele firmy kývla, bezpečnostní agentura ABL by jí přestala zajišťovat ostrahu budov úřadu ve Vidimově ulici a ostrahu na odboru sociálních věcí, který sídlí v ulici Nad Opatovem.

Skončí i protikorupční program

Skončily by také její služby v podobě protikorupční telefonické linky a protikorupčních auditů, které má Praha 11 nasmlouvány do konce května.

Právě protikorupční program pro Prahu 11 sehrál důležitou roli při vysvětlování, proč bezpečnostní agentura v minulosti sledovala některé komunální politiky v Praze 11. Například bývalou starostku Martu Šorfovou.

Ministr dopravy, poslanec a bývalý majitel ABL Vít Bárta (VV) nejprve zcela odmítal, že by k něčemu takovému docházelo. O několik týdnů později ale připustil, že ABL si skutečně některé politiky "proklepla". Prý proto, aby si prověřila možného budoucího klienta.

"Mohu jednoznačně potvrdit, že jsem věděl o tom, že chci, aby se prověřilo a zanalyzovalo, zda společnost ABL si může dovolit spojit své jméno s Prahou 11. Jestli bývalé i tehdejší vedení Prahy 11 je v pozici klienta, kterého si můžeme dovolit vzít jako klienta seriózního," uvedl Vít Bárta letos v lednu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue