Nečasova vláda se zdála silnější, říká Klaus. Na lékaře se zlobí

  • 237
Prezident Václav Klaus si posteskl, že se vláda Petra Nečase na začátku zdála silnější. Vnitrokoaliční boje jsou zbytečné a hloupé, prohlásil v rozhovoru pro iDNES.cz na sjezdovce v Monínci. Podotkl, že za částku, kterou Česko vydalo na předsednictví EU, takových sjezdovek mohlo stát deset.

Vláda Petra Nečase zanedlouho bude mít půl roku od získání důvěry ve Sněmovně. Jak ji po té době hodnotíte?
Jednou věcí jsou faktické činy, které vláda udělala, druhou věcí - která mě teď trápí daleko víc - to, že se vláda zdála pevnější. Na počátku se zdálo, že těch 118 hlasů ve Sněmovně dá po mnoha, mnoha letech u nás šanci, aby v klidu vládla.

To, že si neuměli vytvořit klid a že se naopak nepřetržitě některá z těch stran přetlačuje s jinou, šance té vlády něco udělat samozřejmě výrazně snižuje.

Co za ony koaliční hádky může?
Kdybyste před nimi denně nestáli s dvaceti mikrofony a kamerami, tak možná, že by byli klidnější. Ale když z nich všichni vydolováváte co nejostřejší výrok na toho druhého, tak oni se bohužel trumfují, takže si připište taky svou roli v této věci.

Vláda aktuálně řeší krizi ve zdravotnictví, ve čtvrtek zkrachovala jednání mezi odboráři a ministrem Leošem Hegerem...
Nechci přitvrzovat tuto už dost tvrdou debatu nějakým siláckým výrokem, ale opakovaně říkám, že požadavky té skupiny lékařů považuji za nehorázné, nemravné a velmi se na to zlobím.

Uvažujete, že se do dění ve zdravotnictví osobně vložíte?
Zatím je to na vládě. Věřím, že ministr zdravotnictví a vláda to zvládne.

Jak hodnotíte roli ministra Alexandra Vondry v kauze z doby předsednictví, kdy společnost Promopro měla fakturovat státu stovky milionů za předražené audiovizuální služby a tlumočení?
Myslím, že je třeba velmi striktně rozlišit dvě záležitosti. Jednou věcí je skutečná podstata potenciálního provinění pana ministra či lidí pod ním a kolem něho. To je třeba odlišit od zbytečných hloupých vnitrokoaličních bojů, které na naší politické scéně existují. Myslím, že tyto věci je třeba striktně oddělit a pokusit se separovat od sebe.

Co říkáte na to, když vám někdo při lyžování říká, že vlastně jezdíte po sjezdovce, na kterou přispěla Evropská unie?
No tak Evropská unie nic nezaplatila, to je mystifikace. Zaprvé, nemalou částku peněz my do EU posíláme, zadruhé nemalou část peněz nás ta EU stojí. Takže celé předsednictví Evropské unii, které pan Vondra buď dobře, nebo nedobře zvládnul, stálo 3,5 miliardy. Za ty peníze by se postavilo deset takovýchto sjezdovek a nemuseli jsme od EU nic dostávat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video