Lékaři hrotí spor. Odmítli Hegerův návrh, dál chtějí celé dvě miliardy

  • 4746
Lékařští odboráři se neshodli s ministrem Hegerem na řešení krize. Dál chtějí celé nabízené dvě miliardy na platy. Ministr nabízí 1,5 miliardy, další peníze chce dát na platy nelékařského personálu.

Ministr Heger po jednání se zástupci Lékařského odborového klubu a České lékařské komory řekl, že vláda podala lékařům pomocnou ruku a snažila se najít kompromis. Potvrdil také, že by na platy lékařů chtěl dát tři čtvrtiny ze dvou miliard, které přidá pro letošní rok do zdravotnictví, zbytek by měl jít na mzdy ostatních pracovníků ve zdravotnictví.

NOVÝ PŘÍSLIB MINISTRA LÉKAŘŮM

V reálu to znamená, že už v březnu by nejmladší lékaři mohli dostat přidáno pět a nejstarší pak osm tisíc korun. V příštím roce by se průměrný plat lékaře s povolenou mírou přesčasů měl dostat na 60 tisíc. "My se domníváme, že to je velmi vstřícná podaná ruka lékařům," uvedl Heger.

Pistole u hlavy

Ministr potvrdil, že nabídka státu stále platí a všechny podrobnosti zveřejní ještě dnes. Návrh dal na web a týden vyčká, zda lékaři začnou výpovědi stahovat. Pokud ne, začne chystat krizové zajištění péče. "Přesvědčíme veřejnost, že nabídky jsou zcela vstřícné." Ministr chce také komunikovat s lékaři přímo, bez účasti odborů. Oslovil je proto otevřeným dopisem.

Tisková konference po jednání byla velmi emotivní a účastníci nešetřili velmi silnými výrazy. Heger například vyjádřil naději, že doktoři přestanou ministerstvu a pacientům "držet pistoli u hlavy" a své výpovědi stáhnou. Podivil se také nad tím, že se k protestu otevřeně hlásí Česká lékařská komora. "Toto jednání je už za hranicemi Hippokratovy přísahy."

OTEVŘENÝ DOPIS MINISTERSTVA LÉKAŘŮM

Šéf lékařských odborářů Martin Engel prohlásil, že návrh je pro něj nepřijatelný: "Po týdnu jsme se dostali tam, že jsme ztratili půl miliardy. Kdybychom jednali ještě týden, tak z té nabídky nezbude nic. Nikdo nemůže být překvapen, že pro Lékařský odborový klub je nabídka nepřijatelná."

BULOVKA ODPOVÍDÁ RUŠENÍM PŘESČASŮ

Na ministrovo vyčkávaní, zda rozumní lékaři stáhnou výpovědi do konce příštího týdne, už reaguje pražská Fakultní nemocnice na Bulovce. "Lékaři budou k dnešnímu dni nebo k pátku vypovídat dohody o pracovní činnosti, na základě kterých pracovali přesčas. V tuto chvíli už nemáme jinou možnost dát najevo svůj nesouhlas," uvedl člen akce Děkujeme, odcházíme a rentgenolog z Bulovky Martin Mašek.
Výpovědní lhůta těchto dohod trvá čtrnáct dní, podle Maška bude náročné zajistit péči už od poloviny toho měsíce. Dohody o pracovní činnosti chtěli lékaři původně vypovědět až 13. února, aby končily zároveň s výpověďmi ze zaměstnání a provoz nebyl ohrožen dříve.
"Oslovili jsme všechna oddělení, tedy obě interny, ARO, ORL, neurologii, chirurgii nebo například plicní. Čekáme, že dohody vypoví všichni lékaři, kteří podali výpovědi. Už nyní však mám avízo, že se k této formě protestu přidá dalších 23 lékařů, kteří z nemocnice neodcházejí," dodal Mašek.

Nabídka navíc nezaručuje návrat všem lékařům, kteří v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme podali v nemocnicích výpověď. Ministr Heger řekl, že se bude snažit, aby se lékaři mohli vrátit, v nemocnicích, kde už místo odcházejících přijali lékaře nové, to ale nepůjde.

Temné síly torpédující dohodu

Výpověď podalo asi 3 800 ze zhruba 20 tisíc nemocničních lékařů. "Naprostá většina, pokud výpovědi stáhnou, přijata bude," dodal ministr. Podotkl, že jednání s komorou a odbory dospěla do mrtvého bodu a jsou pro něj uzavřena.

Kraje daly vládě na dohodu s lékaři čas do konce týdne. Pokud se ministr s lékařskými odbory do té doby nedohodnou, začnou hejtmani připravovat krizové scénáře na období po 1. březnu. "V nemocnicích je třeba připravit řadu opatření a připravit je na zvláštní režim, ve kterém by fungovaly po prvním březnu," uvedl Hašek pro ČTK.

Podle Engela bude zodpovědnost za zajištění lékařské péče po 1. březnu pouze na vládě. "Ptejte se těch temných sil, které dohodu torpedovaly," odpověděl zástupce LOK Miloš Voleman na otázku, kdo stojí za krachem jednání. Podle lékařů jsou těmito "temnými silami" předseda zdravotnického výboru Boris Šťastný a šéf správní rady VZP Marek Šnajdr, oba členové ODS.

Podpora z ODS, kritika z ČSSD

Klub ODS ministru Hegerovi vyjádřil jasnou podporu. "Poslanci považují akci Děkujeme, odcházíme za nátlakovou, která si bere pacienty za rukojmí," prohlásil poslanec Petr Tluchoř. Občanští demokraté požadují, aby slíbené peníze byly použity na platy všech pracovníků nemocnic a rozhodoval o nich management nemocnic. Klubu se také nelíbí chování lékařské komory, která podle něj vystupuje jako odborová a ne stavovská organizace.

Heger také upřesnil, že 2 miliardy získá od všech zdravotních pojišťoven, dvě třetiny půjdou od VZP. Do budoucna chce šetřit například tak, že omezí budování sítě nemocnic. ODS vidí cestu k úsporám v restrukturalizaci počtu lůžek v nemocnicích.

ČSSD krizovou situaci ve zdravotnictví kritizuje. "Sociální demokracie apeluje na obě strany, aby se co nejdříve vrátily k vyjednávacímu stolu. Trpělivé a intenzivní vyjednávání může přinést řešení. Vláda promeškala hodně času. V tuto chvíli ale návrhy na stole máme a je v zájmu pacientů a občanů, aby vláda našla řešení," vzkázal úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka.

Odpovědnými za nalezení řešení je podle něj vláda, pojišťovny a ministr zdravotnictví. "Není možné si dovolit trucování či ultimáta. Pokud ministr zdravotnictví selže, měl by se do jednání vložit přímo předseda vlády a měl by dosáhnout toho, aby byl nalezen potřebný kompromis," dodal.

Měl by ministr Heger ustoupit nespokojeným lékařům, aby předešel krizi v nemocnicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 24. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 10823
ANO
ANO 1548

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue