VIDEO: Do světových galerií pohodlně nahlédnete přímo z postele

  • 0
Společnosti Google se díky technologii Street View podařilo nahlédnout do sedmnácti světových galerií. Z pohodlí svého bytu se tak projdete sbírkami Muzea moderního umění v New Yorku, Tate Britain nebo pražského Musea Kampa, aniž byste přitom museli opustit hranice Česka.

Nový portál nabízí vedle možnosti "procházet se" galeriemi také příležitost přiblížit si 1 061 obrazů a dalších uměleckých děl. Kromě toho bylo jedno dílo z každé galerie vyfotografováno v mimořádně velkém rozlišení – asi sedmi miliard pixelů – které umožňuje divákům studovat obrazy do větších podrobností, než by mohli pouhým okem.

Do světových galeriích nahlédněte zde

Své brány otevřely v zatím první fázi projektu mimo jiné petrohradská Ermitáž, berlínská obrazárna Gemäldegalerie, Národní galerie v Londýně, galerie Uffizi ve Florencii, palác ve Versailles, muzeum Vincenta van Gogha v Amsterdamu, Metropolitní muzeum v New Yorku, Muzeum moderního umění v New Yorku, amsterdamské Rijksmuseum a londýnská Tate Britain.

Zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková si myslí, že její galerie byla vybrána nejen kvůli poloze v centru Prahy, ale také pro své specifické zaměření. "Naše muzeum není nejkrásnější a nejdůležitější. Ale je ohromně důležité v jednom smyslu: soustřeďujeme se na periodu, kdy ruská vojska obsadila střední Evropu," řekla Mládková v souvislosti s programem muzea zaměřeným na středoevropské umění 60. až 80. let.

Google v České republice oslovil víc galerií, včetně Národní galerie. Její zástupci ale podle Martiny Laresové z české pobočky Googlu neměli zájem zapojit se do interaktivního průvodce.

Vincent van Gogh – Hvězdná noc (průvodce galeriemi podle Google)

Vincent van Gogh – detail obrazu Hvězdná noc (průvodce galeriemi podle Google)

Projekt se připravoval rok a půl především za pomoci technologie Street View. Tentokrát kamery nebyly umístěny na autech, ale na vozíčcích, se kterými pracovníci Googlu projížděli galeriemi. Celý projet byl prezentován v londýnské Tate Britain.

Mezi díly, která jsou k dispozici v mimořádně velkém rozlišení, uvidíte například Žně Pietera Brueghela staršího, Hvězdnou noc Vincenta van Gogha, Rembrandtovu Noční hlídku, Zrození Venuše Sandra Botticelliho nebo Katedrálu Františka Kupky z let 1912 až 1913.

Ředitel galerie Tate Nicholas Serota ocenil, že Art Project jde do hloubky, když nabízí odkazy na další díla daného umělce, na informace o něm nebo na videa na YouTube. Zatím se muzea a galerie snažily dostat na internet co nejvíce materiálů, teď se snaží jít víc do hloubky, řekl Serota.

Museum Kampa v průvodci světovými galeriemi (Google)

Meda Mládková si myslí, že pro Museum Kampa je to dobrá propagace, ale není přesvědčena, že takové projekty jsou vždy prospěšné pro umění. "Jsou komerční, dělají něco, co má úspěch a bude to mít úspěch. Ale já se ptám, jestli to pomáhá umění. Nevím," řekla agentuře ČTK.

"Já jsem z té staré školy, pro kterou umění znamenalo zkrášlení života. Když máte krásnější život, tak jste hodnější člověk. Umění je výchovná věc. To už pominulo. To už neexistuje," dodala. Podle šéfa projektu Nelsona Matose však projekt umožní přístup k uměleckým dílům lidem po celém světě, kteří by se jinak do galerií nedostali. Stejně tak Serota je přesvědčen o tom, že internet nesníží návštěvnost galerií.

"Naopak, máme zkušenost, že když je něco dostupné na internetu, chce to  pak mnohem víc lidí vidět ve skutečnosti," prohlásil.

Galerie Uffizi ve Florencii (průvodce podle Google)

Sandro Botticelli – Zrození Venuše (průvodce galeriemi podle Google)

Podle Matose se celý projekt dále rozvíjí a postupně by se k němu měly připojovat další galerie, další umělecká díla a měl by být přístupný v dalších jazycích.

,