Egypťané se kvůli Mubarakovi tloukli tyčemi, do ulic vyjeli i na velbloudech

  • 191
Egyptská armáda vyzvala demonstranty, aby ukončili protesty a vrátili se k normálnímu životu. Tisíce lidí ale dál demonstrují. Vedle odpůrců prezidenta vyšli do ulic i jeho příznivci. Na náměstí Tahrír vjeli na velbloudech. Skupiny se na několika místech střetly a tekla krev. Opoziční koalice volá po dalších demonstracích.

Ne všichni touží po odchodu neoblíbeného prezidenta Husního Mubaraka. Někteří Egypťané vyšli dlouholetého vládce severoafrické země podpořit. Mubarakovi příznivci v ulicích jsou podle agentury AP znakem, že se vládní Národní demokratická strana snaží zvrátit současné dění v zemi.

Na náměstí Tahrír (Osvobození) vjeli na velbloudech i koních a v rukou třímali tyče a bičíky, popsala situaci v Káhiře agentura Reuters. Mnozí včetně opozičního předáka Muhammada Baradeje se domnívají, že někteří Mubarakovi příznivci jsou ve skutečnosti převlečení policisté. Ministr vnitra tyto domněnky ostře odmítl.

Na káhirském náměstí Tahrír se střetli protivládní demonstranti s příznivci prezidenta Mubaraka (2 . února 2011)

"Už jste, hoši, jasně ukázali, co chcete. Teď už ho (Mubaraka) nechte, ať se o vás postará, než nadejde jeho čas. Mubarak chce stabilitu a my chceme také stabilitu," citovala BBC jednoho z prezidentových příznivců, jednapadesátiletého Muhammada Šafíka.

Na ústředním náměstí v metropoli se už ale střetlo několik znepřátelených uskupení. Příznivci vlády současného prezidenta prorazili bariéry odpůrců. Lidé se tloukli hlavně tyčemi a házeli po sobě kameny. Podle katarské stanice al-Džazíra byly slyšet i vystřely. Někteří lidé krváceli, Reuters píše o tuctech raněných. Většinou mají poraněnou hlavu a obličej.

Příznivci prezidenta Mubaraka se střetli s jeho odpůrci (2. února 2011)

Jak rozumět krizi v Egyptě

"Byli to zločinci z (vládní) Národní demokratické strany. U vstupu na Tahrír jsem dělal živou zábranu a rvali se s námi, praštili mě," řekl Reuters krvácející muž. "Chci, aby Mubarak odstoupil."

Armáda zatím nezasáhla silou, někteří vojáci se se však pokoušejí Mubarakovy příznivce a protivládní demonstranty od sebe oddělit. Větší konflikt nastal v přístavní Alexandrii, kde se podle televize al-Džazíra střetlo několik stovek příznivců a odpůrců prezidenta.

Muhammad Baradej z opozičního Národního svazu vyzval v televizním přenosu al-Džazíry armádu, aby zasáhla. "Požádal jsem armádu, aby zakročila a chránila životy Egypťanů," uvedl někdejší šéf agentury pro atomovou energii MAAE s tím, že by to mělo být už dnes.

Armáda vyzvala k ukončení protestů

Armáda by opravdu už nemusela pouze přihlížet. Dopoledne totiž varovala demonstranty, že nastává čas, aby ozbrojené složky navrátily dění v zemi k normálu.

"Ozbrojené síly vás vyzývají... Začali jste tím, že jste vyšli ven, abyste vyjádřili své požadavky, a jste to vy, kdo je schopen obnovit normální život," citovala Reuters mluvčího armády, který dal ve vysílání státní televize rozhořčeným Egypťanům jasně najevo, že pokud neukončí protesty a neopustí ulice, mohlo by dojít ke konfrontaci. 

V Káhiře pokračují prostesty už devátý den (2. února 2011)
V Káhiře se střetávají odpůrci Husního Mubaraka s jeho příznivci (2 února 2011)

Na náměstí Osvobození v Káhiře sílí neklid. Do ulic vyšli i příznivci Husního Mubaraka (2. února 2011)

Stovky tisíc lidí demonstrují už devět dnů, v úterý protesty vyústily v masovou demonstraci, které se zúčastnilo přes milion lidí. Prezident Mubarak, který třímá v Egyptě moc dlouhých třicet let, v její souvislosti slíbil, že už nehodlá znovu kandidovat na prezidenta. Volby hlavy státu se uskuteční v září.

Opozice: S Mubarakem nejednáme!

Teprve se uvidí, jak silnou odezvu bude mít varování armády. Záhy po jejím prohlášení se ozvala i egyptská opoziční koalice, která naopak vyzvala k dalším protestům a prohlásila, že s viceprezidentem Umarem Sulajmánem, kterého Mubarak zvolil coby vyjednavače, bude hovořit pouze v případě, že prezident odstoupí.

SLOVÁCI VYPRAVÍ SPECIÁL

České ministerstvo zahraničí informuje, že lidé, kteří chtějí Egypt opustit, mohou využít slovenského speciálu, který ve čtvrtek poletí na trase Bratislava-Káhira-Hurghada-Bratislava. Zájemci mají urychleně kontaktovat velvyslanectví ČR v Káhiře na telefonním čísle + 2 012 398 9674, protože počet míst je výrazně omezen. Zatím se přihlásilo sedm Čechů.

Šéf obávané tajné služby Muchabarat Sulajmán se stal prvním viceprezidentem po třiceti letech. Mubarak ho jmenoval v sobotu a nepřímo tak naznačil, že jeho syn Gamál nástupcem nebude.

"Opoziční složky jsou připraveny vyjednávat s viceprezidentem Umarem Sulajmánem jedině po Mubarakově odstoupení," řekl mluvčí opozice Mustafa Naggár.

"Vyzýváme občany, aby dál protestovali na náměstí Osvobození a zúčastnili se pátečního pochodu podél vládních úřadů, budovy Národního shromáždění a státní televize," dodal mluvčí koalice, kterou tvoří Národní svaz za změnu s Baradejem v čele, Muslimské bratrstvo a další skupiny.

Opozice v úterý prohlásila, že dvaaosmdesátiletý Mubarak se musí svého úřadu vzdát do pátku.

MUBARAK HOVOŘIL S BARACKEM OBAMOU

Vyslechl Obamovy apely a uznal nutnost změn

Protesty pořád ještě narušují normální běh země, někde už se ale život vrací k normálu. Po úterní generální stávce zůstává uzavřená káhirská burza, ale internet už zase funguje, píše ČTK. Také doba zákazu vycházení se zkrátila o tři hodiny, teď platí od pěti odpoledne do sedmi do rána.

Přesto řada zemí pokračuje v evakuaci svých občanů. Americké velvyslanectví zahájilo povinnou evakuaci většiny svých zaměstnanců a jejich rodin. Odjezd všech asi 11 tisíc malajsijských studentů z Egypta nařídil premiér asijské země Najib Abdul Razak. Dvě letadla si pro své občany pronajala australská vláda.

ÍRÁN SLAVÍ PROCITNUTÍ ISLÁMU V EGYPTĚ

Vládce v Íránu ovládla euforie. "Není pochyb o tom, že islám bude novou politickou osou na Blízkém východě," prohlásil íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

"Protesty v Egyptě a dalších arabských zemích jsou vlnou islámského procitnutí," řekl mluvčí teheránského ministerstva zahraničí. Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání dodal, že toto probuzení "bylo inspirováno íránskou revolucí".

Íránu by mohla skutečně prospět změna režimu nebo nová politická konstelace v Egyptě, Tunisku a Jordánsku. Žádná z těchto tří zemí (a hlavně Mubarakův Egypt) totiž nedůvěřovala íránskému vedení.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue