Protivládní demonstrace v Egyptě neustávají ani šestý den. (30. ledna 2011)

Protivládní demonstrace v Egyptě neustávají ani šestý den. (30. ledna 2011) | foto: AP

V egyptské Hurghadě, kde pobývají i Češi, se objevily případy rabování

  • 591
V egyptském letovisku Hurghada, kde pobývají i čeští turisté, se objevily první případy rabování. Byly to ale jen jednotlivé případy, řekl iDNES.cz český chargé d´affaires v Egyptě Jiří Slavík. V Káhiře pokračují masové demonstrace, do ulic se vrátila policie.

Informaci o rabování mají podle Slavíka potvrzenou i velvyslanectví dalších evropských zemí. "Volali nám kvůli tomu z místa i dva čeští turisté. Nebyli poškození, jen se chtěli informovat," řekl Slavík. Podle něj šlo o "individuální případy". Zprávy o rabování v dalším středisku Šarm aš-Šajchu se prý nepotvrdily.

Dopoledne uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, že podle delegátů kanceláří panuje v přímořských letoviscích klid. "Pobyty nejsou narušeny, pouze jsou i nadále zrušené fakultativní výlety do Káhiry a nefunguje internet," řekl mluvčí. V letovisku Hurghada podle něj pouze v sobotu večer asi půl hodiny pokojně demonstrovalo několik desítek Egypťanů.  

A co dál? Armáda, Mubarak, islamisté?

Komentář Milana Vodičky

Podle agentury Reuters se většina zahraničních turistů z letovisek odmítá vzdálit a nebezpečí nepociťuje. Některé cestovní kanceláře pokračují v přepravě turistů do egyptských destinací. Podle Okamury už ale také kanceláře zaměřené zejména na Egypt nabízejí cestujícím změnu termínu bez stornopoplatků nebo výběr jiné destinace.

Charterové lety do Egypta pokračují podle plánu, nedělní večerní let ČSA z Prahy do Káhiry je však přeložen na pondělní ráno. Do velkých měst, jako je Káhira nebo Alexandrie, by lidé podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře měli cestovat jen v případě nutnosti.

Protivládní protesty v Egyptě pokračují šestým dnem. (30. ledna 2011)
Nedělní demonstrace v centru Káhiry. (30. ledna 2011)

V ulicích Káhiry se po dopoledním klidu opět demonstruje. "Mubaraku, Mubaraku, letadlo čeká," volají tisíce Egypťanů na náměstí Tahrír v centru Káhiry. Do ulic Káhiry se také vrátili policisté, kteří se stáhli poté, co v pátek začala zasahovat armáda. Původně úřady oznámily, že se policie vrátí v pondělí a bude například řídit dopravu.

Varování ministerstva

V době od 16 do 8 hodin stále platí zákaz nočního vycházení. Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, kteří jsou nyní v Egyptě, vyhýbat se jakýmkoli shromážděním.

V případě potřeby mohou Češi kontaktovat Velvyslanectví ČR v Káhiře na telefonních číslech 00202 333 39700 a 39703, 24-hodinová diplomatická služba má telefonní číslo 002012 7427 513. Vzhledem k vypínání mobilní sítě i internetu však může dojít k omezení kontaktu s velvyslanectvím.

Vývoj situace nelze v současné době odhadnout, a proto ministerstvo doporučuje cestovat do Egypta jen v nezbytně nutných případech.

K protestujícím se odpoledne přidal i vůdce opozice Muhammad Baradej. "Co jsme začali, už se nemůže vrátit," řekl davu na náměstí. Povzbuzoval také slovy, že země právě vstupuje do nové éry. Vyzval ke klidu a trpělivosti a slíbil brzké změny.

Už před demonstrací promluvil pro televizní stanici CNN: "Každému v Egyptě je jasné, že Mubarak musí během dneška odejít. Musí odejít ještě dnes, aby zahájil hladký přechod k vládě národní jednoty a k následným svobodným a spravedlivým volbám."

Vývoj v Egyptě dnes komentovala ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. Odmítla spekulovat o budoucnosti Mubaraka a jeho režimu, ale poznamenala, že USA si nepřejí, aby kontrolu nad tak velkou a významnou blízkovýchodní zemí převzaly stoupenci "radikálních ideologií".

"USA chtějí pro Egypt skutečnou demokracii, nikoli takovou, která se po půl roce nebo roce zvrhne ve vojenskou diktaturu, nebo takzvanou demokracii, která pak vyústí v cosi podobného Íránu," řekla ministryně.

Šéf egyptského parlamentu Fathí Surúr dnes oznámil, že výsledky loňských parlamentních voleb, v nichž drtivě zvítězila Mubarakova vládní strana, budou "upraveny" na základě rozhodnutí soudu, jež se očekává už brzy. Národní demokratická strana ve volbách získala 424 z celkového počtu 508 křesel, druhého kola se opozice odmítla zúčastnit.

Jednat má Baradej

Podle opozičního Muslimského bratrstva by měl s režimem jednat bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. Televizi Al-Džazíra to řekl člen vedení Bratrstva Essam el-Eryan, který spolu se svými kolegy utekl z vězení.

Armáda obsadila Káhiru

Snaží se krotit rabování a uprchlé vězně

Byl spolu s dalšími třiatřiceti členy Bratrstva mezi zhruba šesti tisíci vězni, kterým se v noci na neděli podařilo dostat z věznice asi 120 kilometrů severozápadně od Káhiry.

El-Eryan a dalších šest členů vedení strany bylo zatčeno během příprav na velké páteční protesty proti egyptskému prezidentu Husnímu Mubarakovi. "Zamířili do Káhiry," řekl agentuře Reuters tajemník Bratrstva Mohamed Osama. Baradej  se vrátil do Egypta ve čtvrtek večer, v době největších protivládních demonstrací.

Prezident Mubarak navštívil v neděli podle státní televize neupřesněné armádní operační středisko a sešel se ke konzultaci s Omarem Sulajmánem, kterého v sobotu určil za svého viceprezidenta. V neděli také jmenoval nové guvernéry pro několik guvernorátů včetně Suezu.

Protivládní demonstrace v Egyptě neustávají ani šestý den. (30. ledna 2011)

Egyptské ministerstvo informací dnes s okamžitou platností zakázalo vysílání televize Al-Džazíra. Ministerstvo zrušilo všem zaměstnancům káhirské pobočky této satelitní televize se sídlem v Dubaji akreditace, odňalo její pobočce rezidenční licenci a zastavilo její vysílání přes egyptskou družici NilSat. Al-Džazíra toto rozhodnutí ostře odsoudila jako "cenzuru hlasu egyptského lidu".

Na letišti v Káhiře uvázly tisíce lidí, jejichž let byl kvůli nepokojům odložen anebo úplně zrušen. Počet obětí protivládních protestů vzrostl na 150. Přes dva tisíce lidí bylo zraněno.

inspirace pro súdán?

Tisíce lidí se v neděli zúčastnily v súdánském hlavním městě Chartúmu protivládní demonstrace svolané studentskými organizacemi. Při srážkách demonstrantů s policií bylo nejméně pět osob zadrženo. Protesty byly namířeny původně proti zdražování, účastníci ale také požadovali propuštění opozičního předáka Hasana Turábího, zatčeného před dvěma týdny.

Studenti akci zorganizovali prostřednictvím SMS a výzev na internetových sociálních sítích. V textech se přitom odvolávali na příklady Tuniska a Egypta. "Když mohli překonat strach Egypťané, tak to dokážeme taky," cituje agentura DPA z jednoho e-mailu zaslaného deníku Sudan Tribune. Na jedné ze stránek Facebooku se k účasti na demonstraci přihlásilo na 15 000 lidí. Skutečný počet účastníků byl sice podstatně nižší, ale na prudkosti střetů to neubralo. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn a pendreky a údajně obklíčila komplex chartúmské univerzity. Státní orgány další protesty přísně zakázaly.

Súdán čeká s největší pravděpodobností letos rozdělení, obyvatelé jižní části země se v referendu z 99 procent vyslovili pro samostatnost.

Místa největších demonstrací - Káhira (zelená značka), Alexandrie (červená) a Suez (žlutá). Modrá šipka označuje Hurghadu, kde pobývají také Češi.

Místa největších demonstrací - Káhira (zelená značka), Alexandrie (červená) a Suez (žlutá). Modrá šipka označuje Hurghadu, kde pobývají také Češi.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Odjeli byste nyní na plánovanou dovolenou do Egypta vzhledem k tamním událostem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 19. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 17997
ANO
ANO 2717
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue