Chlapec ukazuje v Káhiře prázdné patrony egyptské armády

Chlapec ukazuje v Káhiře prázdné patrony egyptské armády | foto: AP

Armáda obsadila Káhiru, snaží se krotit rabování a uprchlé vězně

  • 570
Situace v Egyptě je dál napjatá. Na letišti uvázly tisíce cestujících, věznicemi otřásají vzpoury. Počet obětí stoupl na 150. Armáda v ulicích Káhiry zamezuje rabování, výtržníci poničili i exponáty proslulého Egyptského muzea.

Na letišti v Káhiře uvízly tisíce lidí, jejichž let byl kvůli nepokojům odložen anebo úplně zrušen. Cestující se kvůli zákazu vycházení nemohli od sobotního večera dostat ani z letištní haly, některé země ale už začaly s evakuací svých občanů.

Britská společnost British Airways vyslala do Káhiry zvláštní letadlo, aby evakuovalo turisty. Pomoc s evakuací nabídly i Spojené státy a Turecko, které také vyslalo několik letadel.

Po poledni se v centru Káhiry opět sešly tisíce demonstrantů, kteří požadují odstoupení prezidenta Husního Mubaraka a nesouhlasí s jeho dosavadními vládními úpravami. "Armáda si musí vybrat mezi Egyptem a Mubarakem," hlásá velký transparent. Nad městem přelétávají stíhačky.

Lety do egyptských letovisek pokračují

Dopoledne byla situace v metropoli stabilizovaná. "Intenzita protestů vzrůstá s večerními hodinami. Doprava je normální. V ulicích jsou tanky, protože ochranu převzala armáda a má zamezit rabování," řekl iDNES.cz tiskový tajemník českého velvyslanectví v Káhiře Robert Kopecký.

Armáda podle jeho slov hlídkuje u strategických bodů. Ve městě hoří budova vládní strany na nábřeží nedaleko Egyptského muzea. Podle arabské televize Al-Džazíra výtržníci vnikli i do budovy muzea,
kde se nacházejí cenné poklady z egyptské historie včetně zlatých sošek a masky z hrobu faraona Tutanchamona, a poničili řadu cenných exponátů.

"Lidé se teď už spíše snaží ubránit majetek před rabujícím z chudinských čtvrtí a venkova, kteří využili chaosu, když odešla policie a ještě nepřišla armáda," popsal situaci v metropoli v neděli dopoledne Kopecký.

varování ministerstva zahraničí

Na celém území Egypta platí zákaz vycházení v době od 16:00 do 08:00 místního času. MZV ČR doporučuje občanům zvážit nutnost cestování do Egypta s tím, že cesty do Káhiry, Alexandrie a Suezu je nutno omezit jen na nejnutnější případy. Je potřeba vyhýbat se místům demonstrací a shromáždění lidí. MZV ČR nemá informace o problémech v Hurgadě, Šarm aš-Šajchu a dalších významných egyptských letoviscích. V zemi nefunguje internet, provoz mobilních sítí je výrazně omezen.

Egyptská televize informovala, že během protestů proti režimu prezidenta Husního Mubaraka z několika věznic uprchly tisíce vězňů. Jen z trestnice Abú Saabal severozápadně od Káhiry se v noci podařilo dostat na svobodu zhruba 6 000 vězňů. Jsou mezi nimi islámští extremisté i těžcí zločinci.

Další vězeňská vzpoura byla hlášena z ústřední věznice v oáze Fadžúm jižně od Káhiry. Tam vězni podle agentury DPA zabili policejního generála a dalšího odvlekli na neznámé místo.

Nepokoje ve věznicích si vyžádaly řadu obětí, celkově tak počet mrtvých při protivládních protestech vzrostl na 150. Tisíce lidí byly zraněny.

Egyptské ministerstvo informací dnes zakázalo vysílání televize Al-Džazíra. Katarská satelitní stanice, která o protivládních demonstracích detailně informuje, toto rozhodnutí ostře odsoudila jako "cenzuru hlasu egyptského lidu".

Centrum Káhiry obsadila armáda

Protesty v ulicích Káhiry

Rodiny nejbohatších podnikatelů už zemi opustily

Z hlavního města v noci odletěly devatenácti soukromými tryskáči rodiny bohatých podnikatelů. Mezi cestujícími byly rodiny šéfa telekomunikačního operátora Orascom Telecom či hotelového magnáta Husajna Salima, který je důvěrníkem prezidenta Husního Mubaraka, po jehož demisi volají demonstranti již šestý den v ulicích egyptských měst.

A co dál? Armáda, Mubarak, islamisté?

Komentář Milana Vodičky

Odchod rodin nastal v době, kdy rozhněvaný lid odsuzuje Mubaraka a politiku, která podle demonstrantů obohacuje ještě více již majetné lidi na úkor obyčejných občanů země. Ačkoliv je neděle v Egyptě pracovní den, burza a banky dnes zůstávají v Káhiře zavřeny.

V sobotu prezident Mubarak poprvé veřejně promluvil. Slíbil demokratizaci země a doporučil vládě rezignaci. Prezident po třiceti letech jmenoval viceprezidenta. Bude jím šéf zpravodajské rozvědky Umar Sulajmán. Mubarak tím nepřímo naznačil, že syn Gamál nástupcem nebude.

"Uvidíme, jaká bude reakce veřejnosti. Umar Sulajmán je mezi lidmi oblíbený, lidé mu věří. Velmi schopný člověk je i nový premiér Šafik, což je bývalý ministr civilního letectví," uvedl Kopecký. 

I po odstoupení vládního kabinetu lidé protestovali v ulicích. Dochází i k rabování a násilnostem. Sice platí obnovený zákaz vycházení, ale téměř nikdo jej nedodržuje.

V ulicích Káhiry zůstávají tanky i mrtví

Útok na centrální banku rozehnala armáda, která také uzavřela přístup k pyramidám v Gíze. Policie střílela do demonstrantů, kteří zaútočili na ministerstvo vnitra. Včerejší vzpoura ve věznici stála život 8 vězňů, 123 bylo zraněno.

29. ledna 2011

V zemi se šíří se fámy, že si armáda vybírá vlastního vhodného nástupce Mubaraka. Sestavením nové vlády byl mezitím prezidentem pověřen ministr civilního letectví.

Odjeli byste nyní na plánovanou dovolenou do Egypta vzhledem k tamním událostem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 19. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 17997
ANO
ANO 2717
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue