Demonstranti na tanku v egyptské Káhiře

Demonstranti na tanku v egyptské Káhiře | foto: AP

V ulicích Káhiry zůstávají tanky i mrtví. Mubarak se zřekl nástupnictví pro syna

  • 486
V egyptských ulicích panuje chaos. Městy projíždějí bandy zlodějů na motocyklech vyzbrojené noži a kovovými tyčemi, které vykrádají obchody a byty. Protesty neutuchají, ač egyptský prezident Mubarak po třiceti letech obsadil prázdné místo viceprezidenta, čímž v podstatě rozhodl o svém nástupci.

Občané živelně vytvářeli hlídky vyzbrojené puškami, aby ochránili svůj majetek. V zámožnějších čtvrtích metropole lidé obkládali dveře a okna bedněním. K mobilizaci obyvatelstva do boje proti tlupám zločinců volají dokonce i muslimští duchovní z tlampačů káhirských mešit.

Prezident Mubarak nakonec podlehl dva dny protestujícímu davu a do funkce svého viceprezidenta jmenoval šéfa zpravodajské rozvědky Umara Sulajmána. Na reakci demonstrantů se teprve čeká.

Jmenováním viceprezidenta však Mubarak naznačil, že moc pravděpodobně nepředá svému synovi Gamálovi. Post viceprezidenta obsadil poprvé po třiceti letech.

Demonstranti v egyptské Káhiře

Protestující v Káhiře se modlí

PÁTÝ Den NEPOKOJŮ

- prezident Mubarak poprvé veřejně promluvil, slíbil demokratizaci země a doporučil vládě rezignaci
- i po odstoupení vládního kabinetu lidé protestují v ulicích
- armáda rozehnala útok na centrální banku
- sestavením nové vlády pověřen ministr civilního letectví
- armáda uzavřela přístup k pyramidám v Gíze
- obnovený zákaz vycházení téměř nikdo nedodržuje
- policie střílí do demonstrantů, kteří zaútočili na ministerstvo vnitra
- prezident po třiceti letech jmenoval viceprezidenta, nepřímo tím naznačil, že syn nástupcem nebude
- vzpoura ve věznici stála život 8 vězňů, 123 bylo zraněno
- šíří se fámy, že si armáda vybírá vlastního vhodného nástupce Mubaraka

- celkově si protesty zatím vyžádaly na 100 obětí a přes 2 000 zraněných

"Vojáci jsou mezi lidmi a zrovna se rozhodují, na jakou stranu se přidají. V ulicích ale vládne chaos. Někteří lidé odcházejí kvůli zákazu vycházení, většina ale zůstává. Ulicemi se šíří fámy, že armáda hledá svého vlastního vhodného nástupce za prezidenta," hlásí přímo z místa reportér MF DNES.

Stovky mladých lidí v Káhiře zaútočily na sídlo vládní Národní demokratické strany, odkud útočníci odnesli televizory a jinou elektroniku. Hlášeny jsou případy útoků proti bankám a obchodům.

Podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou AFP bylo jen v Káhiře dosud vypáleno 17 policejních stanic, v celé zemi jich prý lehlo popelem už 60 procent.

Hlavní vůdce egyptské opozice Muhammad Baradej, který je podle káhirských médií v domácím vězení, dnes přislíbil, že řady bojovníků proti režimu neopustí. "Budu se boje dál účastnit bez ohledu na následky, dokud režim nepadne. Je to diktátorský režim, který selhal ekonomicky i politicky," řekl novinářům Baradej.

Baradej dnes také reagoval na ohlášené vládní změny. Řekl, že jmenování Sulajmána viceprezidentem a Šafíka premiérem k překonání krize nestačí a vyzval Mubaraka, aby v zájmu celého Egypta bezodkladně odstoupil.

Při vzpouře ve vězení stráže zastřelili osm lidí

Mezi policií a vězni z káhirského vězení se rozpoutaly boje. Vězni se pokusili útéct, ale žádnému z nich se to nepodařilo. Stráže jich osm zastřelili a 123 zranili.

Výzva ministerstva zahraničí

Ministerstvo radí zvážit nutnost cestování do Egypta s tím, že cesty do Káhiry, Alexandrie a Suezu je nutno omezit jen na nejnutnější případy. Je potřeba vyhýbat se místům demonstrací a shromáždění lidí. Podle ministerstva je v Hurgadě, Šarm aš-Šajchu a dalších významných egyptských letoviscích zatím klid.

Demonstranti se také snažili vniknout na ministerstvo obrany, policie začala střílet do davu. Nejméně pět lidí je zraněných.

Egyptská armáda použila podle agentury Reuters proti rozzuřenému davu tanky. Snažila se zabránit jejich vniknutí do budovy centrální banky. Pochodující dav přišel s dřevěnými tyčemi, když ale lidé viděli tanky a uslyšeli střelbu, rozprchli se.

Počet obětí nepokojů neustále roste. Podle informací televize Al-Džazíra zemřelo od úterý už sto lidí. Oficiální zdroje z ministerstva uvádějí osmdesát obětí. Z toho 68 z nich zahynulo v Káhiře, Suezu a Alexandrii během pátečních bouří. Přes dva tisíce lidí je zraněných, z toho asi 1 500 demonstrantů a asi 750 policistů.

V sobotu dopoledne už podala demisi vláda. Sestavením nové vlády byl pověřen Ahmad Shafiq.

Egypt stále vře, vláda podala demisi

Armáda, která se v pátek poprvé od roku 1981 zapojila do potlačování protestů, vyzvala Egypťany, aby nařízení o zákazu vycházení po čtvrté hodině neporušovali. Kdo tak učiní, vystaví se prý sám nebezpečí. V ulicích Alexandrie i Káhiry jsou přesto stále tisíce lidí.

Americký prezident Barack Obama uspořádal kvůli přetrvávajícímu násilí v Egyptě poradu s viceprezidentem Joe Biddenem a bezpečnostními poradci. Proti násilí se postavily i hlavy dalších evropských států.

28. ledna 2011

Protesty proti prezidentovi Mubarakovi v Egyptě pokračují už od pátku. Mubarak v noci poprvé od začátku protestů vystoupil s projevem, Egypťany ujišťoval, že prosadí sociální, ekonomické a politické reformy. To je ale evidentně vůbec neuklidnilo.

"Většina lidí, tak 60 procent, říká, že už není cesty zpět, že musí Mubarak odstoupit. A rozhodně nechtějí, aby po něm nastoupil jeho syn Gamál. Zbytek protestujících bude údajně spokojených, když dodrží, co slíbil," informoval z Káhiry reportér MF DNES.

Aerolinky upravily letový řád podle zákazu vycházení

Přestože demonstrace se vyhlášených egyptských turistických center zatím přímo nedotkly, neklid v Káhiře mění letové řády některých aerolinek. Na káhirském letišti jsou uvězněny stovky lidí, protože velká část evropských a amerických leteckých společností své lety z Káhiry zrušila nebo odložila. Britské aerolinie British Midlands International dokonce odvolaly své letadlo z cesty do Egypta v půli letu.

Zpoždění se promítlo i do dnešního zpátečního spoje z Káhiry do Prahy. Namísto obvyklé šesté hodiny ranní letadlo podle informací Letiště Praha přistálo v podvečer kolem půl šesté.

Davy lidí protestující v Káhiře
Egypt, demonstrace

Davy lidí protestující v Káhiře

Ostatní světové aerolinky většinou upravily svůj letový řád tak, aby se vyhnuly hodinám podléhajícím v Káhiře zákazu vycházení.

Polské ministerstvo zahraničí oznámilo, že někteří polští turisté se v pronajatých automobilech pokoušejí proniknout do míst masových demonstrací. Ministerstvo to označilo za "krajně nezodpovědné" a vyzvalo je, aby s ohledem na vlastní bezpečnost nic podobného nepodnikali.

Slavné muzeum je v ohrožení

České ministerstvo zahraničních věcí už v pátek večer doporučilo českým občanům zvážit za současné situace nutnost cestování do země. Cesty do Káhiry, Alexandrie a Suezu je podle ministerstva nutno omezit jen na nejnutnější případy.

Německé cestovní kanceláře nabízejí svým klientům, aby bez jakýchkoli peněžních sankcí zrušili cesty do Egypta nebo si zvolili jinou destinaci. Zatím prý ale k žádným takovým případům nedošlo.

Protivládní demonstrace v Egyptě pokračují pátým dnem. (29. ledna 2011)
Demonstrant v Káhiře

Protivládní demonstrace v Egyptě pokračují pátým dnem. (29. ledna 2011)

Velké obavy panují o osud mimořádné turistické atrakce - káhirského muzea, které schraňuje cenné exponáty z dob slavné egyptské minulosti. V sousedství muzejní budovy je sídlo vládní strany, které je v plamenech.

Mladí lidé podle agentury AFP vytvořili kolem muzea živý řetěz, aby zabránili bandám rabujících výrostků v útoku na muzejní budovu.

Reakce na situaci v Egyptě

Americký prezident Barack Obama svému egyptskému protějšku Husnímu Mubarakovi vzkázal, aby podnikl konkrétní opatření ve věci politických reforem, splnil své sliby a neuchyloval se k násilí vůči demonstrantům.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy vyzval "k zastavení násilí a krveprolití, k propuštění všech, kteří byli zatčeni nebo jsou v domácím vězení z politických důvodů, a k zahájení potřebného reformního procesu".

"Egypt zažívá znepokojující situaci, kterou musíme sledovat," prohlásil předseda Komise Africké unie (AU) Jean Ping v úvodním projevu 16. summitu AU v etiopské Addis Abebě.

Podle představitelů Íránu, který s Egyptem přerušil diplomatické styky v roce 1980, by egyptské vedení mělo vyhovět požadavkům demonstrantů. "Demonstrace jsou hnutím za spravedlnost," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí. Egyptský režim by se prý měl vyhnout násilné represi ze strany bezpečnostních sil a policie.

Izrael se k situaci nehodlá oficiálně vyjadřovat, ale pozorně ji sleduje a analyzuje. Dva bezpečnostní činitelé anonymně vyjádřili obavy, že by násilnosti mohly ohrozit vztahy s významným spojencem Izraele a přenést se i na palestinskou samosprávu.

Její předseda Mahmúd Abbás dnes zavolal Mubarakovi, aby ho podpořil. Vyslovil naději, že se do Egypta vrátí klid a stabilita. Egypt hraje významnou roli v palestinsko-izraelských mírových rozhovorech. Solidaritu vyjádřil Mubarakovi také saúdskoarabský král Abdalláh.

Zdroj: ČTK

Odjeli byste nyní na plánovanou dovolenou do Egypta vzhledem k tamním událostem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 19. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 17997
ANO
ANO 2717
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue