Místo hotelu a studoven jen špína a pavouci. Bývalé squaty dál chátrají

  • 229
Zazděná okna, děravá střecha a nepořádek. Tak dnes vypadají dva bývalé pražské squaty, vila Milada a někdejší parní lázně na Albertově. Squatteři museli oba domy nedobrovolně opustit v roce 2009. Plány na zřízení univerzitního kampusu, respektive hotelu a bytů ale stále čekají na uskutečnění.

O nejdéle fungující český squat, vilu Miladu v Libni, jehož obyvatele v červnu 2009 násilím vystěhovala bezpečnostní agentura, má od loňska zájem Univerzita Karlova.

V prázdné vile, nedaleké menší budově Milušce a na přilehlých pozemcích chce zřídit kampus pro studenty. Zatím se jí ale nepodařilo budovy ani získat. Majitelem Milady a Milušky stále zůstává stát, jedinými nájemníky pak pavouci a hlodavci.

Univerzita sice podepsala návrh darovací smlouvy s Ústavem pro informace ve vzdělávání, který objekty spravuje, den před loňským Silvestrem jej ale ministerstvo financí vrátilo k přepracování. 

Červen 2009 – squatteři odmítají opustit Miladu

Leden 2011 – dříve rušná vila zůstala liduprázdná

Žádalo po univerzitě především víc informací o budoucím využití bývalých squatů. Zda ministerstvo převod schválí a kdy by k tomu mohlo dojít, nelze podle mluvčího Ondřeje Jakoba odhadnout. Univerzita ale věří, že se uskuteční zhruba v polovině letošního roku.

"Poté se provede podrobný stavebně historický průzkum a navrhnou varianty na využití," říká mluvčí univerzity Václav Hájek. Teprve pak prý bude možné určit cenu a délku projektu. Na jeho financování chce UK využít vlastní zdroje i státní dotace.

V oblasti zvané Pelc-Tyrolka podle mluvčího vznikne jeden z "minikampusů" univerzity. Areál by měl sloužit především studentům fakulty humanitních studií a matematicko-fyzikální fakulty. Hned vedle vily stojí vysokoškolská kolej 17. listopadu, na které bydlí zejména právě studenti matfyzu.

Univerzita Karlova doufá, že někdejší squat dostane od státu v polovině letošního roku (28. 1. 2011).

Squatteři obývali Miladu od roku 1998. Nové útočiště našli i s pomocí tehdejšího ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába v Truhlářské ulici na Starém Městě. 

V objektu se v současnosti nic neděje. Okna v přízemí jsou zamřížovaná, vchod zazděný. Vila má také provizorní střechu, protože při vyhnání squatterů byla zničená střešní krytina.

Z bývalých lázní má být hotel, chybí ale plán rekonstrukce

V podobném stavu je i budova na rohu ulic Apolinářská a Na Slupi na Albertově v Praze 2, kde se v září 2009 odehrála pouliční bitva. Právě tento kdysi krásný dům s malým podloubím obsadili squatteři, aby upozornili na chátrající domy, o které se nikdo nestará.

Tehdy se zdálo, že díky akci se ruina začne konečně opravovat a bude sloužit lidem. Za rok a půl se ale nezměnilo vůbec nic.

Opuštěný a zdemolovaný objekt plný odpadků a s dírami ve střeše patřil italské společnosti Korf a byl už nějakou dobu uvedený na seznamu internetové "squatterské realitky". Původně byl postaven jako parní lázně, později zde byla školka. Poslední nájemník se odstěhoval v roce 2003.

Září 2009 – policisté na Albertově zasahují proti squatterům

Leden 2011 – okna jsou zazděná, dům čeká na využití

Mladým lidem se podařilo dům obsadit a vylézt na střechu. Policie pak dav kolem domu rozehnala obušky a brzy ráno pronikla do ruiny a vyvedla 13 squatterů, kteří na střeše zůstali přes noc.

Máme právo obsadit dům, který slouží jen ke spekulaci a nikdo se o něj nestará, tvrdili u následného soudu squatteři. Tomu ale oponovala  zástupkyně majitelů. Podle ní vlastník chystá velkou rekonstrukci, která zbořeninu změní na hotel.

Věc měla jedinou chybu, neexistoval jasný plán a harmonogram rekonstrukce. Italští majitelé v té době měli jenom studii, co s domem bude. A co se od té doby změnilo? Nic, dům chátrá dál...

Squat na rohu ulic Apolinářská a Na Slupi v Praze. (26. ledna 2011)

"V srpnu 2010 jsme se sešli s majiteli, kteří předložili novou studii. Podle původní zde měl být pouze hotel, novější plán předpokládá také byty," řekl tajemník městské části Praha 2 Michal Kopecký. Zástupkyně firmy Fidelitas, která dům spravuje pro italského majitele, uvedla, že na vyjádření nemá čas.

Podle Kopeckého nyní majitelé pracují na projektové dokumentaci, nicméně harmonogram, co se bude kdy dít, stále neexistuje. "Kvůli harmonogramu si poměrně často dopisujeme, ale stále ho nemáme," dodal tajemník.

Budova se tak dál rozpadá. Firma po obsazení zazdila okna i dveře a na místech, kde z něj padaly kusy cihel, natáhla sítě. Dům také častěji než jiné ve svém rajonu kontrolují městští strážníci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue