Ministra Leoše Hegera čeká klíčové jednání s lékaři. Vláda je podle zdroje z koalice připravena lékařům vyšší platy nabídnout. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Dvě miliardy na vyšší platy. To má být nabídka při jednání Hegera s lékaři

  • 1301
Vláda je připravena dohodnout se s lékaři, kteří hrozí odchodem, aby to nedělali. Při jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 s lidmi z Lékařského odborového klubu bude podle informací iDNES.cz z vládní koalice na stole nabídka, že by na vyšší platy mohli lékaři dostat zhruba dvě miliardy korun.

Řeč o tom byla už na středeční utajované schůzce vládní koalice, která se uskutečnila v luxusním hotelu Mandarin v centru Prahy a kde dostal podle účastníků schůzky Heger mandát k tomu, co má zástupcům iniciativy Děkujeme, odcházíme nabídnout.

"Dvě miliardy není sice tolik, kolik chtějí, ale počítáme s tím, že minimálně pro část lékařů by to bylo přijatelné," uvedl zdroj z vládní koalice, který se jednání účastnil.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat. Ministerstvo zdravotnictví dostalo v koalici mandát jednat o řešení s odboráři, bude se to probírat v pátek," uvedl ministr zdravotnictví Heger.

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-ČSL) Martin Engel na tiskové konferenci uspořádané 20. prosince v Praze, kde byl mimo jiného oznámen počet výpovědí lékařů.

"Pokud by to byla pravda, protože zatím je to spekulace, záleželo by na tom, jaké by byly garance, že ty peníze opravdu budou a kolik by to znamenalo v přepočtu pro konkrétního doktora v nemocnici," reagoval předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, který mluví za iniciativu Děkujeme, odcházíme.

Odchodem hrozí téměř čtyři tisíce lékařů z českých nemocnic, kteří chtějí dostat přidáno, aby jejich platy byly jedenapůl- až trojnásobkem průměrného platu v zemi.

Ministr narazil s návrhem zvýšit platby za státní pojištěnce

Peníze se mají najít například jiným přerozdělením peněz mezi zdravotními pojišťovnami. Heger neúspěšně ve vládní koalici navrhoval, aby se zvýšily platby za státní pojištěnce, což delší dobu navrhuje opoziční ČSSD.

"Jestli se někdy bude podíl státu zvyšovat, tak to bude až za delší dobu, až dojde ke zcela jinému pohledu na zdravotnictví. Teď to není na pořadu dne. Zdravotní systémy ve světě kopírují ekonomickou situaci daného státu. Z toho vývoje je pravděpodobné, že za čas k této situaci dojde i u nás, samozřejmě pokud náš HDP bude růst," vyhnul se Heger přímé odpovědi na otázku, co je pravdy na tom, že narazil s plánem přidat peníze do zdravotnictví právě tímto způsobem.

Heger počítá stejně jako Všeobecná zdravotní pojišťovna s tím, že se bude redukovat počet akutních lůžek v nemocnicích. VZP řekla, že by mohlo jít o 10 tisíc lůžek a ministr k tomu uvedl, že vítá, že si pojišťovna osvojila návrh, o kterém s ní jednal.

Pokud by se skutečně zrušilo 10 tisíc lůžek, zdravotnictví by podle ministra ušetřilo asi pět miliard. "Deset tisíc lůžek je asi patnáct procent akutního lůžkového fondu, určitě to však neznamená úsporu 15 procent nákladů na lůžkovou péči, protože ty náklady jsou generovány nejen fixní částkou, ale i léky, pracovníky a materiály," vysvětlil Heger.

"Chápeme nutnost debaty o podobě a struktuře sítě lůžkových zařízení, chceme však být jejími aktivními účastníky, nikoliv diváky přihlížejícími divoké restrukturalizaci lůžkového fondu," uvedl ve čtvrtek šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Součástí plánu, který má zabránit lékařům v hromadném odchodu kvůli nízkým platům, má podle HN být změna úhradové vyhlášky, navýšení paušálních plateb směrem z pojišťoven do nemocnic, přecenění léků a rozumnější nakupování v resortu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video