Z natáčení filmu Ženy v pokušení

Z natáčení filmu Ženy v pokušení | foto: Falcon

Bilance českých kin: na Ženy v pokušení neměl ani trojrozměrný Avatar

  • 5
Mimořádně úspěšný rok zažila loni česká kina. Zvýšil se počet diváků i výše tržeb, přičemž dvě díla, česká romantická komedie Ženy v pokušení a americká sci-fi Avatar, útočila na milionovou návštěvnost.

Stejně jako předloni se česká kina v roce 2010 obávala krize zbytečně. A znovu se přepisovaly historické rekordy. Loňská návštěvnost překročila třináct a půl milionu lidí, což je nejvíce za posledních 17 let. A tržby se přiblížily dosud nevídané půldruhé miliardě korun.

Z natáčení filmu Ženy v pokušení
Z filmu Avatar
Z filmu Kajínek

Nejnavštěvovanější filmy: Ženy v pokušení, Avatar a Kajínek

"Potvrdilo se, že se divák i nadále chová podle nabídky – a ta byla loni skutečně příkladná," shrnuje Jan Bradáč z Falconu, jenž uvedl do kin vítěze roku: komedii Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení. Předstihla i Avatar, který ovšem začínal už na sklonku roku 2009, takže celkově má nyní na kontě asi o sto tisíc diváků více než domácí hit.

Díky české tvorbě a 3D

Na co se nejvíc chodilo

Ilustrační snímek

Ženy v pokušení 1 232 299
Avatar 954 108
Kajínek 790 792
Harry Potter a Relikvie smrti 1
649 089
Shrek: Zvonec a konec 615 662
Román pro muže 484 625
Alenka v říši divů 405 491
Doktor od Jezera hrochů 358 620
Kuky se vrací 335 824
Počátek 328 254
Občanský průkaz 326 858

Pozn.: Počet diváků podle UFD

"Avatar a Ženy v pokušení jsou samozřejmě velikáni, ale k dobrému roku jsou zapotřebí též tituly takříkajíc podpůrné. A když se podíváte na statistiku, do dvacátého místa se opravdu vyskytují filmy komerčně úspěšné, které pak spolu s oběma obry dají dohromady velká čísla," vysvětluje Bradáč.

Kina za loňské rekordy podle Bradáče vděčí také "úžasné kombinaci" dvou prvků: stálé oblibě české tvorby a nárůstu tržeb díky náporu 3D novinek. Domácí produkce má kromě zlata i bronz, tedy třetí místo pro krimithriller Kajínek; do první dvacítky se vešly ještě filmy Román pro muže, Doktor od Jezera hrochů, Kuky se vrací, Občanský průkaz, Kawasakiho růže a Dešťová víla.

Trojrozměrnou armádu vedenou Avatarem zase doplnily vesměs animované či trikové podívané, jako Shrek: Zvonec a konec, Alenka v říši divů nebo Toy Story 3: Příběh hraček.

Z českých děl s více než stotisícovou návštěvností zaznamenal žebříček Unie filmových distributorů ještě Habermannův mlýn se 130 tisíci diváků. Paradoxně Pouta, která po získání Cen české filmové kritiky představují favorita Českých lvů, vidělo jen přes dvacet tisíc diváků.

Ani prostorové efekty nezaručují příliv publika automaticky. Třeba Piraňa 3D našla jen 23 tisíc zájemců a 26 tisíc jich přišlo na záznam loutkového představení Hurvínek na scéně 3D.

V mnohém český vkus odpovídá zahraničním výsledkům, včetně nečekaných propadáků sezony. Od druhého Sexu ve městě se jistě očekávalo víc než 148 tisíc diváků, Robin Hood se dokonce vyšplhal jen na 110 tisíc, Čarodějův učeň na 103 tisíce a pod stotisícovým limitem zůstaly Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka i Julia Robertsová v cestopisné romanci Jíst, meditovat, milovat.

15. října 2010

Pokud jde o zahraniční kandidáty na Oscary, kromě Počátku s více než třemi sty tisíci fanoušků nemají v Česku zvláštní ohlas. Některé teprve dorazí a favorit The Social Network našel 38 tisíc diváků, ač se tipovalo, že generace sociálních sítí se na film o Facebooku pohrne. 

Z filmu Robin Hood
Z filmu Sex ve městě 2
Z filmu Čarodějův učeň

Nečekané propadáky roku: Robin Hood, Sex ve městě 2 a Čarodějův učeň

Nijak závratně se nevedlo ani projektu podle knižního bestselleru Milénium. Úvodní část Muži, kteří nenávidí ženy vidělo jen 28 tisíc lidí. Naopak vyznavačů upírské romance Twilight Saga, respektive jejího loňského pokračování nazvaného Zatmění, se i v Česku našlo na čtvrt milionu.

Zvláštní kapitolu tvoří distribuční dokumenty. Po Občanu Havlovi se jako druhý vyšplhal nad sto tisíc diváků osud narkomanky Katky.