Policejní prezident Petr Lessy. (24. ledna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

John jmenoval do čela policie Lessyho, Nečas ustoupil

  • 444
I přes výhrady a pochybnosti premiéra Petra Nečase se policejním prezidentem stal Petr Lessy. Ministr vnitra Radek John ho dnes uvedl do úřadu. Jen hodinu předtím šéf vlády zopakoval, že jeho výhrady k proceduře výběru trvají, výběr komise ale vetovat nebude. Nečasův souhlas byl podmínkou pro to, aby ho ministr Radek John jmenoval.

"Jsem rád, že po setkání s panem premiérem mohu jmenovat do funkce policejního prezidenta pana Petra Lessyho. Pan Lessy nabídku přijal," oznámil Radek John. Ministr prý i přes Nečasovy výhrady nečeká, že by premiér "kladl Lessymu jakékoli překážky." Také Lessy řekl, že má z jednání s premiérem dobrý pocit.

"Jsem rád, že nastala doba, kdy se budeme moci věnovat své práci. Ujišťuji, že policie bude apolitickou službou," prohlásil nový policejní šéf.

Policejní prezident Petr Lessy. (24. ledna 2011)
Policejní prezident Petr Lessy. (24. ledna 2011)

Své rozhodnutí "povolit" Johnovi jmenovat nového policejního šéfa premiér oznámil po zhruba hodinové schůzce s Lessym, jejíž obsah označil za důvěrný. Nicméně se zdá, že rozhodnutí padlo již dříve. Tiskovou konferenci, kde John Lessyho oficiálně jmenoval, totiž vnitro avizovalo jen několik minut poté, co ministr a Lessy dorazili na úřad vlády.

"Mé výhrady k proceduře výběru policejního prezidenta trvají. Nemám důvod na těchto výhradách cokoliv měnit a ani argumenty, které mi řekl ministr vnitra, v sebemenším neposunuly mými názory. Nemohu se stát člověkem spoluodpovědným za právně pochybnou proceduru výběru policejního prezidenta," prohlásil premiér Nečas.

ZAOSTŘENO NA ÚNIKY DAT

Premiér Nečas řekl, že se s Petrem Lessym shodli na velkém nebezpečí úniku informací z policejních spisů a databází. "Pokud by se tomu nepodařilo zabránit, brali bychom to jako věc velmi nebezpečnou," zdůraznil Nečas.

Z nejnovějších kauz se o úniku informací hovoří například v souvislosti s vyšetřováním zmizení Aničky Janatkové. Panují také pochybnosti, zda data policie neměli k dispozici detektivové firmy ABL, kterou dříve vedl ministr dopravy Vít Bárta.

Právě dohodou premiéra a ministra vnitra byl výběr policejního prezidenta podmíněn. Nečas ale nyní Johnovi nechává volnou cestu. "Nebudu tento výběr vetovat, nechci další politické střety kolem policejního prezidenta a politizaci Policie České republiky," uvedl premiér.

"Je to plná odpovědnost ministra vnitra. Čas ukáže, zda jeho výběr byl správný, nebo ne," poslal šéf vlády jasný vzkaz ministru vnitra Johnovi.

"Mám pocit, že premiér hledá cestu ven ze zajetí vlastních slov a že ta situace je velmi nešťastná jak pro policii, tak pro autoritu samotného policejního prezidenta," komentoval v ČT předseda mandátového a imunitního výboru Sněmovny Jeroným Tejc.

Lessyho práci podle Tejcových slov bude ČSSD hodnotit až podle výsledků.

Výsledek práce kočkopsa a paskvilu?

ODS dříve označovala výběr Lessyho za nezákonný. Prý odporoval služebnímu zákonu a jen potvrdil "Johnova člověka". Sám premiér o komisi, která vybírala z pěti kandidátů, mluvil jako o kočkopsu a paskvilu. Výběr označoval za zmanipulovaný.

Po pátečním setkání s ministrem vnitra Johnem Nečas sdělil, že na jeho kritickém názoru k výběru Lessyho se nic nemění.

Spory obou politiků provázely výběr šéfa policie od samého počátku. Podle zákona jmenuje policejního prezidenta ministr vnitra a nepotřebuje k tomu žádný souhlas. Jednorázová dohoda v koalici ale stanovila, že jméno nového šéfa policie musí premiér odsouhlasit.

Lessyho doporučila výběrová komise sestavená ministrem vnitra Radkem Johnem. Lessy ve výběrovém řízení porazil šéfa pražské policie Martina Červíčka a brigádního generála Jiřího Vorálka ze severočeské policie.

"O panu Lessym se již před několika týdny spekulovalo, že je horkým kandidátem na tuto pozici. Řadu týdnů o něm a o panu Čechovi jako o vytouženém kandidátovi mluvili pan ministr John i pan ministr Bárta," uvedl po oznámení výsledků Nečas.

Výběrové řízení vyhlásil John 4. ledna, zájemci o pozici šéfa policie mohli podávat přihlášky do 10. ledna. Funkce je neobsazená od začátku roku poté, co k závěru minulého roku skončil Oldřich Martinů. John měl k jeho práci výhrady, situace se ještě vyostřila po vypuknutí aféry kolem údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí, kvůli které rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Považujete volbu nového policejního prezidenta za zmanipulovanou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 35135
ANO
ANO 10898
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video