Radost českého obránce Michala Kadlece z Leverkusenu. (archiv)

Radost českého obránce Michala Kadlece z Leverkusenu. (archiv) | foto: ČTK

Kadlec skóroval parádně z přímého kopu, Morávek se trefil proti Bayernu

• 11
Dvěma českým fotbalistům se podařilo skórovat v 19. kole německé ligy. Obránce Michal Kadlec nasměroval svůj Leverkusen k výhře krásnou trefou z přímého kopu, to záložník Jan Morávek z Kaiserslauternu pouze zmírnil debakl 1:5 s Bayernem Mnichov. Dortmund remizoval, přesto má luxusní náskok jedenácti bodů.

Pro Kadlece byla povedená rána na stadionu Mönchengladbachu první gól v této sezoně a pátý bundesligový zásah od jeho příchodu do Bayeru v létě 2008. Leverkusen se po výhře posunul na druhé místo tabulky jedenáct bodů za vedoucí Dortmund.

Kadlec se v klubovém dresu naposledy prosadil v srpnu, kdy dvěma góly pomohl k postupu z předkola Evropské ligy přes Simferopol. Od té doby čekal na zásah 23 zápasů. Tentokrát si postavil míč k přímému kopu 22 metrů od branky a svou střelu zakroutil přes zeď přesně do horního rohu branky.

Podívejte se na Kadlecův gól z přímého kopu

Leverkusen se ujal vedení, které ještě navýšil dvěma góly Castro. Na oba góly mu nahrál chilský záložník Vidal, který si k osmi gólům připsal již osmou asistenci.

Jan Morávek se trefil ve druhém utkání za sebou. Ani jeho čtvrtý ligový zásah v sezoně však nezabránil vysoké porážce 1:5 na hřišti Bayernu Mnichov. Obhájci titulu výrazně pomohl k vítězství hattrick Maria Gómeze během druhého poločasu.

Morávek na stadionu favorita snížil svým čtvrtým gólem v sezoně v 62. minutě na 1:2 a vykřesal nováčkovi soutěže naději. Krátce poté ho trenér stáhl ze hřiště a hosté dostali další tři branky.

Domácí nejprve poslal do vedení v nastavení prvního poločasu uzdravený Nizozemec Arjen Robben, který si ve svém druhém startu v sezoně připsal premiérový gól.

Zhlédněte také přesný zásah záložníka Morávka

Po přestávce zajistil Bayernu devátou domácí výhru za sebou třemi brankami Gómez. Vysoký útočník se s patnácti bundesligovými trefami dotáhl v tabulce střelců na Papisse Cissého z Freiburgu.

Vedoucí Dortmund neudržel proti Stuttgartu jednobrankový náskok a po brance inkasované v 85. minutě na svém hřišti pouze remizoval 1:1. Borussii poslal do vedení tři minuty před přestávkou osmnáctiletý talent Mario Götze, hostům zajistil bod ruský útočník Pavel Pogrebňak. Stuttgart zůstává jako jediný tým v soutěži bez výhry venku.

STRAŠIDLO? Dortmundský Mario Götze si skrývá hlavu do dresu poté, co jeho tým remizoval se Stuttgartem.

Body na svém stadionu ztratil i druhý Hannover, který podlehl Schalke 0:1. Svěřenci Felixe Magatha odčinili prohru s Hamburkem z minulého kola a v jarní části soutěže poprvé bodovali. Zápas rozhodl ve 33. minutě španělský útočník Raúl svou desátou ligovou brankou v sezoně.

Stejným výsledkem vyhrál i Wolfsburg v Mohuči, která prohrála počtvrté z posledních pěti utkání. Hosté díky Kjaerově brance z 82. minuty přerušili svou sérii sedmi remíz.

Hamburk porazil v předehrávce 1:0 Frankfurt a bodově se dotáhli na pátý Bayern Mnichov. V ofenzivě Eintrachtu se neprosadil český útočník Martin Fenin, jenž poprvé v sezoně nastoupil v základní sestavě a hrál do 73. minuty.

Jediný gól utkání dosavadních sousedů v tabulce vstřelil v 65. minutě chorvatský útočník Mladen Petrič, který se zapojil do zápasu až po přestávce. V domácím týmu chyběl kvůli pěti žlutým kartám záložník David Jarolím.

Výsledky 19. kola:
Mönchengladbach - Leverkusen 1:3 (65. Stranzl - 45. a 73. Castro, 37. Kadlec), Bayern Mnichov - Kaiserslautern 5:1 (46., 80. a 85. Gómez, 45.+1 Robben, 90.+2 Müller - 62. Morávek), Dortmund - Stuttgart 1:1 (42. Götze - 85. Pogrebňak), Freiburg - Norimberk 1:1 (32. Flum - 56. Schieber), Hannover - Schalke 0:1 (33. Raúl), Mohuč - Wolfsburg 0:1 (82. Kjaer), Kolín nad Rýnem - Brémy 3:0 (7. a 84. Podolski, 33. Matuschyk), Hamburk - Frankfurt 1:0 (65. Petrič), Hoffenheim - St. Pauli 2:2 (29. Compper, 90. Alaba - 51. Kruse, 82. Asamoah).