Winton mu zachránil babičku. Rozepsal příběh naší rodiny, svěřil se Zuna

  • 347
Nicholas Winton se zúčastnil pražské premiéry dokumentu Nickyho rodina o osudech židovských dětí, které zachránil. Tiskovou konferenci moderoval Pavel Zuna. Bývalá tvář večerních zpráv na Nově a exšéf zpravodajství na Primě to mohl dělat jen díky Wintonovi. Ten v roce 1939 odvezl z Čech spolu se stovkami dalších dětí i Zunovu babičku.

Babičce Pavla Zuny, Evě Krušinové, tehdy ještě Vrbové, bylo v roce 1939 osmnáct let. O tom, že z Protektorátu Čechy a Morava odjede do Anglie, se dozvěděla dva dny před odjezdem. 

Britský bankovní úředník Winton tehdy od března do září 1939 vypravil z Prahy přes hitlerovské Německo celkem osm vlaků a do Londýna v nich odvezl 669 dětí. Ve svém vlaku se o děti starala Zunova babička.

NOBELOVA CENA?

Z iniciativy žáků Základní školy v Kunžaku vznikla před třemi lety petice, v níž žádají norský parlament, aby siru Nicholasi Wintonovi, který loni oslavil 101. narozeniny, udělil za jeho zásluhy Nobelovu cenu za mír. Nyní nese petiční arch 100 tisíc podpisů. Zástupce norského velvyslance převzal ve čtvrtek v pražském Kongresovém centru při premiéře filmu nominační dopis od místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky.

"Některé děti brečely, vystupovaly z vagonů a rodiče je tam zase strkali zpátky... Umíte si to představit?" popisovala před dvěma lety v MF DNES Eva Krušinová, která loni zemřela. 

"Vyprávěla nám o tom, samozřejmě. Pro mě jako dítě nebyl ale až tak zajímavý odjezd z republiky, který je tématem tohoto filmu i dalších dokumentů, ale spíše příběh naší rodiny, který tím odjezdem nekončí, ale začíná," řekl iDNES.cz před začátkem tiskové konference Zuna.  

Jeho babička se totiž stala ošetřovatelkou v české škole ve Walesu, kde se seznámila se svým budoucím manželem. "Dědeček učil na lyceu ve Francii, než ji zabrali. Seznámili se na české škole a v roce 1946 se jim narodila moje maminka. Potom se vrátili zpátky," vypráví Zuna.

"Vždycky mě fascinovalo, že maminka měla v té komunistické občance místo narození Velká Británie. To byla taková frajeřina, to nikdo ze spolužáků neměl," dodává Zuna.   

Svou "ruku k dílu" přidal k dění kolem sira Wintona i Zunův bratr Jan. Nepřímo se totiž zasloužil o to, že na počest Wintona vyjel z Prahy 1. září 2009 vlak jako připomínka toho, co udělal a kolik životů zachránil.

Děti Nicholase Wintona.

Děti Nicholase Wintona

Sir Nicholas Winton s režisérem Matějem Mináčem. (20. ledna 2011)

Sir Nicholas Winton s režisérem Matejem Mináčem (20. ledna 2011)

Zářijový termín byl zároveň vzpomínkou na největší transport, který Winton v roce 1939 naplánoval, ale protože 1. září vypukla válka, žádné z dětí se už do Anglie nedostalo (viz Wintonův vlak vyrazil po 70 letech na trať. Veze i zachráněné židovské děti). 

S nápadem vypravit přesně sedmdesát let po začátku druhé světové války vlak s Wintonovými "dětmi" přišel Zbyněk Honys z Českých drah. Impulzem pro něho bylo, když jeho těžce nemocného syna pomáhal vrátit do života lékař - vnuk Evy Krušinové, bratr Pavla Zuny.

nickyho rodina

V novém dokumentu přináší režisér Matej Mináč dosud nezveřejněná fakta a svědectví o mimořádné záchranné akci sira Wintona, kde v hraných rekonstrukcích ožívají nově objevené příběhy zachráněných dětí. Mladého Wintona si zahrál Michal Slaný, do roli maminky jednoho z dětí obsadil Kláru Issovou (více o filmu zde).

Nickyho rodina je v pořadí třetí Mináčův film o Wintonovi. Natočil už Všichni moji blízcí (1999) a Nicholas Winton - Síla lidskosti (2002, držitel prestižní ceny Emmy).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue