Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za volantem budeme lelkovat nebo číst noviny. Řízení obstará auto

Kolony na silnici nemilujeme, ale evropští výzkumníci vyvíjejí systém, jak je tvořit organizovaně. Umožňuje jízdu po dálnici v takzvaných silničních vlacích a má za sebou první úspěšný test mimo simulátory. Do deseti let byl mohly být vláčky tvořené auty s lelkujícími řidiči běžnou součástí provozu.

Jednou budeme v kolonách jezdit všichni. Alespoň to tvrdí Volvo, na jehož zkušebním okruhu nedaleko švédského Göteborgu systém podstoupil první zkoušku mimo simulátory. A dopadla na výbornou. Auto hladce následovalo vedoucí nákladní volvo.

"Jsme velmi potěšeni tím, že různé systémy již napoprvé tak dobře fungují,“ říká Erik Coelingh, vývojář švédské automobilky. "Vždyť tyto systémy pocházejí od sedmi firem ze čtyř zemí, které jsou do projektu SARTRE (Safe Road Trains for the Environment – Bezpečné autovlaky pro životní prostředí, pozn. red.) zapojeny. Zimní počasí pak umožnilo provedení dodatečných testů kamer a komunikačních zařízení.“

Počáteční nedůvěra se vytratila

Cílem projektu je zavést na dálnicích takzvané silniční vlaky, které povede jeden profesionální řidič na začátku konvoje. Ostatní automobily sledují vzdálenost, rychlost a směr jízdy a upravují tyto parametry podle vozidla vpředu. Všechna auta jsou přitom zcela nezávislá a každé z nich může konvoj kdykoliv opustit.

K řízení tak nepotřebujete ruce, nohy ani pozornost. Automobil sám zatáčí, rozjíždí se a brzdí. Během prvních testů si řidič třeba četl noviny. "Na začátku je velice těžké věřit tomuto systému. Neustále sledujete vozovku, jste připraveni kdykoliv zasáhnout," říká jeden z výzkumníků. "Ale po několika jízdách, když vidíte, že auto dokonale sleduje první vůz a můžete s ním zahnout i za roh, se váš přístup začne postupně měnit."

Testování systému automobilových vlaků, ve kterých je řidič zbytečný

Bez nehod a s menší spotřebou

Hlavní předností systému SARTRE, o které výzkumníci hovoří nejvíce, je bezpečnost silničního provozu. Z tohoto důvodu také výzkum spolufinancuje Evropská unie. "Tato technologie minimalizuje lidský faktor, který je příčinou nejméně 80 procent všech dopravních nehod," tvrdí výzkumníci.

Většina bezpečnostních prvků je už v podstatě vyrobená, ale jak sami vědci tvrdí, nejdelší čas bude trvat schvalování legislativy (25 vlád EU musí přijmout podobné zákony) a přijetí tohoto systému u široké veřejnosti. Výhrad, které mají řidiči proti svěření řízení počítači, je zatím víc než dost.

Kdo bude vlastně ten profesionální řidič v prvním vozidle? Jak budou reagovat automobily "ve vlaku", když mají různé jízdní vlastnosti? Jak systém vyhodnotí situaci, když řidič uprostřed kolony zkolabuje a začne vyjíždět mimo vozovku? V internetových diskusích tyto otázky neberou konce.

"Profesionální a dokonale vyškolený řidič ve vedoucím voze je důležitým faktorem, zajišťujícím bezpečnost v projektu," říká Erik Nordin z Volva. Řidič vozu je navíc podporován nejmodernějšími bezpečnostními technologiemi jako je systém hlídání pozornosti řidiče, systém varování před čelní kolizí a stabilizační systémy, které zvyšují pozornost řidiče a minimalizují riziko nehody.

Výzkumný tým slibuje i další pozitivní efekty systému. Jízda v konvojích má zvýšit bezpečnost silničního provozu a uspořit až 20 procent paliva a tedy také snížit emise CO2.

Kdo vede kolonu

Vedoucí vůz je vybaven všemi v současnosti nabízenými bezpečnostními systémy. Kromě systémů ESP (elektronický stabilizační systém), je to systém podpory pro udržování v jízdním pruhu (Lane Keeping Support, LKS), podpory pozornosti řidiče (Driver Alert Support, DAS), podpory při změně jízdního pruhu (Lane Change Support, LCS) a adaptivního tempomatu (ACC). Dále je vybaven všemi bezpečnostními systémy, které jsou aktuálně testovány v rámci různých výzkumných programů financovaných EU.

Káva a noviny ve 130 km/h?

Podle vývojářů se také zlepší využití kapacity stávajících komunikací, což nabízí potenciál ke zkrácení celkové doby jízdy. Uživatelům tato technologie nabídne praktické výhody jako příjemnější, předvídatelnější a levnější cestování, s čímž souvisí i důležitý přínos v podobě více volného času.

Vývojáři dokonce tvrdí, že k zavedení silničních vlaků nebude potřeba měnit stávající komunikace a chtějí proto "definovat soubor přijatelných strategií pro jízdu v konvojích, které umožní provoz silničních vlaků na veřejných komunikacích". Možná si tak za 10 let opravdu v autě otevřeme noviny, vychutnáme kávu a pohodlně se opřeme v sedadle, zatímco pofrčíme po dálnici.

Autor:
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Přejmenujte ho! Milano není prvním autem, které se nakonec jmenuje jinak

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...