NA BEDNĚ. Lukáš Kolc (vpravo) si z Red Bull Crashed Ice v Mnichově odvezl medaili. | foto: Red Bull

• 0
Třísetmetrové ledové koryto s převýšením 35 metrů, největší sklon 41 stupňů. Čtveřice bruslařů v něm sviští rychlostí 60 kilometrů za hodinu. A český bojovník Lukáš Kolc se doklouzal až na bednu, hned v prvním závodě Red Bull Crashed Ice této sezony skončil třetí.

"Tajně jsem doufal ve finále, takže mám radost," povídal Kolc. "Na konci už to ale bylo těžký, nohy byly sice ještě v pohodě, ale v tom teplém počasí se mi špatně dýchalo."

V Olympijském parku v Mnichově na stupně vítězů doprovodil vítěze Kyla Croxalla z Kanady, druhý byl vítěz kvalifikace Fin Artu Pihlainen.

V úvodních rozjížďkách si česká jednička počínala suverénně, první i druhé kolo Kolc s přehledem vyhrál. Ve čtvrtfinále už ale nastoupil do startovacích boxů spolu se světovým šampionem z roku 2010.

Němce Niefneckera do cíle hnalo několik desítek tisíc diváků. Po několika ostrých soubojích nakonec o Kolcově postupu dál rozhodla k nelibosti domácích fandů až včas vykopnutá brusle na cílové čáře.

I semifinále Kolc úspěšně zvládl. Do finále s ním nastoupil do té doby bezkonkurenční Fin Artu Pihlainen a duo z Kanady Kyle Croxall a jeho bratr Scott.

Druhý z "javorových" sourozenců ale neunesl napětí, vyrazil z boxů předčasně a byl diskvalifikován. Pro Kolce to znamenalo jistotu třetího pódiového umístění v kariéře.

Dlouho to vypadalo dokonce na zopakování výsledku z pražského závodu v roce 2009, kdy dojel druhý, jenže rozbitý led v nejtěžší zatáčce ho o stříbro obral.

Velká rýha v teplem zkoušeném ledu ho poslala do kolen a finský soupeř toho využil. "Samozřejmě, mohl jsem být druhý, trošku to zamrzí," přiznal Čech. "Ale třetí místo je skvělý. Tady nikdy nevíte, jestli do vás někdo před posledních skokem nevrazí a neskončíte místo na stupních vítězů s modřinami na mantinelu."

Z dalších Čechů, kterých bylo ve startovní listině nakonec šest, se ještě dařilo Urbanovi a Procházkovi, kteří se dostali mezi nejlepších šestnáct. Ledový had se teď přestěhuje do Valkenburgu v Nizozemsku, které se 5.února pojede druhý díl letošní série.

Témata: Výsledky Box