Ničivá povodeň proměnila centrum Brisbane v město duchů

  • 203
Třetí největší australské město Brisbane postupně zaplavuje ničivá povodeň. Centrum se proměnilo v město duchů, místy nejde elektrický proud a tisíce lidí se musely evakuovat nebo zůstat doma, popsala televize BBC na svém webu. Povodeň ohrožuje na 30 tisíc domů.

Dvoumilionová metropole australského státu Queensland se stala dějištěm přírodní katastrofy, jaká nemá v moderních dějinách země obdoby, uvedl server The Australian na svém webu.

Hladina řeky Brisbane by měla kulminovat ve čtvrtek brzy ráno a velká voda se udrží zřejmě až do soboty. "Nejhorší situace se tady očekává ve 4 hodiny ráno místního času, kdy bude v Česku 19 hodin," řekl iDNES.cz Miroslav Šimek, který žije v Brisbane už osm let.

Lidé prý spatřili v ulicích žraloka

Voda už zaplavila tisíce domů a obchodů a mezi obyvateli vyvolala pocity zoufalství, informovaly agentury AFP a Reuters. "Toto je můj celý život, všechno je pryč. Nenapadlo by mě, že to bude takhle špatné," řekla Reuters manažerka cateringové společnosti Salt 'n' Pepper Kim Hungová.

Obyvatelé Brisbane jsou kvůli povodni odkázaní na loďky (12. ledna 2011)

Obyvatelé Brisbane jsou kvůli povodni odkázaní na loďky (12. ledna 2011)

Obyvatel Brisbane se snaží přejít ulici (12. ledna 2011)

Obyvatel Brisbane se snaží přejít ulici (12. ledna 2011)

Úřady uzavřely most královny Viktorie, který vede na zaplavený jižní břeh a pod nímž voda unáší větve, čluny nebo stržené kusy nábřeží. Televize BBC na svém webu uvedla, že v zaplavených ulicích místní spatřili žraloka. Ten se v řece Brisbane čas od času objevuje.

Záplavová vlna dorazila i do sousedního města Ipswich západně od Brisbane. "Voda stoupá a pohlcuje město. Je to srdcervoucí," popisoval už odpoledne místního času starosta Paul Pisasale. I tam se ocitly pod vodou tisíce domů.

Premiérka státu Queensland Anna Blighová obyvatele postižených oblastí vyzvala, aby nechodili do práce, vyhnuli se zbytečnému cestování a navzájem si pomáhali. "Je to děsivý čas, ale pokud budeme všichni klidní a budeme držet pohromadě (...), jsem si naprosto jistá, že v této události zvítězíme," snažila se povzbudit obyvatele australského státu.

Spoušť způsobená povodní v australském městě Grantham (12. ledna 2011)

Rostoucí voda přinutila úřady zastavit z bezpečnostních důvodů dodávky elektrického proudu do více než 100 tisíc domů. Místy vypadávají telefonní linky i internet a úřady radí místním, aby používali co nejméně mobilní telefony. Lidem v ohrožených oblastech úřady také doporučily, aby se zásobili pitnou vodu.

Stoletá voda

Zcela pod vodou by se v Brisbane mělo ocitnout 15 500 domů, dalších 12 tisíc by jich povodeň měla zasáhnout v menší míře.

Australané hovoří o stoleté vodě a připomínají, že současná povodeň by mohla překonat ničivé záplavy z roku 1974, kdy zemřelo čtrnáct lidí. Město je nyní dvakrát větší než bylo tehdy a mnohem vyvinutější, vysvětlil server The Australian.

Přípravy na ničivé záplavy začaly v Brisbane v úterý. Lidé si hromadně dělali zásoby základních potravin a vykupovali obchody, ve městě vznikaly dopravní zácpy. V níže položených částech už tehdy voda dosahovala po ramena, napsal server televize BBC.

Zaplavená čtvrť Bulimba v australském Brisbane. (12. ledna 2011)
Zaplavená čtvrť Bulimba v australském Brisbane. (12. ledna 2011)

Čtvrt Bulimba v australském Brisbane

"Je to tady velmi dobře zorganizované. Každý má informace, kam volat a co dělat v kritické situaci. Policie všechno jistí. Zpravodajství je na internetu, v televizi i v rádiu. Je neustále čerstvé a přesně monitoruje stav. Kdykoliv zapnu televizi, jsou v ní povodně," popsal pro iDNES.cz Miroslav Šimek.

Kromě obyvatel měst zažila evakuaci i zvířata, konkrétně největší zvířecí útulek ve městě. Zvířata tam zavřeli do přenosných klecí a chtěli je odvézt do výše položených míst. Psů však bylo tolik, že si mnoho z nich rovnou odvedli kolemjdoucí, kteří tam pomáhali se záchrannými pracemi.

Stav pohromy však neplatí pro všechny oblasti Brisbane. Normální život pokračuje ve výše položených částech města, často jen několik ulic od míst, kde se lidé pokoušejí před živlem uchránit svůj majetek. Nedaleko rozbouřené řeky Brisbane se vodou brouzdají turisté a pózují na fotkách u obřího kola.

Pondělní bleskové záplavy výrazně zvýšily počet obětí

Katastrofální záplavy sužují stát Queensland na severovýchodě Austrálie od listopadu a vyžádaly si od té doby už na dvě desítky obětí. Bilance prudce vzrostla právě po pondělních bleskových záplavách.

Při nich se voda prohnala oblastí u města Toowoomba západně od Brisbane (více o bleskové povodni čtěte zde).

Záplavy v australském státě Queensland (12. ledna 2011)Zaplavené silnice v australském městě Ipswich (12. ledna 2011)

Záplavy ve státě Queensland

Úřady tam potvrdily už dvanáct mrtvých a obávají se, že jejich počet poroste. Podle premiérky Blighové úřady stále pohřešují 43 lidí a o jejich životy mají vážné obavy. Dobrou zprávou je, že ještě včera se pohřešovalo až 90 lidí a alespoň počet nezvěstných tak klesl.

Do Brisbane dnes odletěla i premiérka celé Austrálie Julia Gillardová, která poslala do oblasti dalších sedm vojenských helikoptér, aby pomáhaly s evakuací. Záplavy už zasáhly dvě třetiny státu a škody budou obrovské. Citigroup je zatím odhaduje na 20 miliard dolarů.

Brisbane

Brisbane


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue