Izraelci ohrozili mírové rozhovory s Palestinci, zbourali v jejich čtvrti hotel

  • 173
Mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci jsou v ohrožení. Novou trhlinu v jejich vztazích způsobila nedělní demolice hotelu ve východní části Jeruzaléma. K té se Izraelci odhodlali přesto, že by se východní část města měla do budoucna stát hlavním městem Palestiny. Na místě hotelu mají vyrůst nové židovské byty.

Rozhořčení Palestinci tvrdí, že se Izraelci demolicí hotelu Shepherd a novou bytovou výstavou pokouší vytvořit židovskou enklávu uprostřed arabské části města. Svoje tvrzení opírají mimo jiné o to, že židovský majitel zbouraného hotelu Irving Moskowitz je známým propagátorem židovského osídlování východního Jeruzaléma. Hotel si koupil v roce 1985 za milion dolarů.

Židovská výstavba ve východní části města patří k velmi citlivým otázkám izraelsko-palestinských vztahů. Jejím zastavením Palestinci podmínili pokračování mírových rozhovorů. Spor o demolici hotelu ve čtvrti Šajcha Džarráha se vedl od loňského roku, kdy jeruzalémská plánovací komise stavbu nového bytového komplexu schválila. Plán tehdy vyvolal rozhořčený odpor nejen u Arabů, ale také u USA a Velké Británie. Ani to Izraelce od výstavby neodradilo. Trosky zbouraného hotelu teď odklízejí buldozery.

Je to soukromý projekt

"Izrael tímto skutkem zruinoval veškeré americké úsilí a ukončil veškerou naději na návrat k jednání," prohlásil po demolici hotelu mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse Nabíl abú Rudajná s tím, že snahy o obnovení palestinsko-izraelských mírových rozhovorů lze považovat za pohřbené.

Demolici hotelu a plánovanou stavbu nových židovských bytů odsoudili i někteří představitelé Spojených států, Evropské unie a OSN. "Tento znepokojivý vývoj podkopává mírové úsilí, jehož cílem je vytvoření dvou států," nechala se v neděli slyšet například americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová zase projekt označila za ilegální židovskou kolonii, proti čemuž se okamžitě ohradil mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor. "Nazývat Jeruzalém kolonií je protimluv a urážka dějin města. Nepochopitelně se tu směšují otázky civilního a mezinárodního práva s politikou," vzkázal evropské političce Palmor.

Kritiku odmítá i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který zdůraznil, že je to soukromý projekt a že Izrael Židům nezakazuje nakupovat v Jeruzalémě nemovitosti. Totéž prý platí i pro Araby, kteří mohou nakupovat nemovitosti v židovských částech města.

Východní Jeruzalém

Palestinci si přejí, aby se východní Jeruzalém stal jejich hlavním městem. Židovské osídlování této části města vždy označovali za maření tohoto plánu a překážku mírových rozhovorů.

Palestinská strana mírové rozhovory přerušila loni v září a další jednání přislíbila v případě, že Izrael zastaví výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Izrael obsadil východní část města v šestidenní válce roku 1967 a později Jeruzalém sjednotil a prohlásil za své nedělitelné hlavní město. Mezinárodní společenství tento krok ale neuznává.

Jeruzalém má na 800 tisíc obyvatel. Ve východní části města žilo v roce 1967 několik set Židů, dnes jich tam žije asi 200 tisíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue