Lukáš Dlouhý

Lukáš Dlouhý | foto: Profimedia.cz

Tak dobře jsem nehrál tři čtvrtě roku, říká Dlouhý a chválí nového parťáka

  • 0
Nový tenisový rok, nový deblový parťák a triumf hned na prvním turnaji. Lukáš Dlouhý prožil báječný start do sezony, když s Australanem Paulem Hanleym vyhráli úvodní podnik v Brisbane. Český deblista úspěch nepřeceňuje, ale těší ho jeho vlastní výkony. "Takhle dobře jsem nehrál od loňské Paříže," pochvaloval si Dlouhý v rozhovoru pro iDNES.cz.

Sedmadvacetiletý Dlouhý se v Brisbane radoval ze svého devátého turnajového titulu v kariéře a prvního po přerušení spolupráce s Indem Leanderem Paesem, s nímž před dvěma lety triumfoval na dvou grandslamech.

"Bylo to příjemné, nečekal jsem, že bychom s Paulem mohli vyhrát hned první turnaj. Vlastně jsme se jen sehrávali, i los nebyl příliš příznivý. Ale od začátku jsme si sedli a bylo vidět, že se dobře doplňujeme. Jsem spokojený," usmíval se Dlouhý.

profily

LUKÁŠ DLOUHÝ (ČR)
27 let, v žebříčku ATP 8. (nejvýše 5. (2009))

Tituly/finále: 9/12
Grandslamy: 2 tituly (2009 Roland Garros a US Open - s Paesem)

PAUL HANLEY (Austr.)
33 let, v žebříčku ATP 22. (nejvýše 5. (2006)

Tituly/finále: 24/20
Grandslamy: na všech maximálně semifinále (2003-2007)

Dohodli se na spolupráci zatím na úvodní tři turnaje sezony: Brisbane (vyhráli), Sydney (tento týden), Australian Open (od příštího týdne).

V Brisbane porazili páry: Erlich, Ram (1.k.), Clement, Mertiňák (ČF), Mirnyj, Nestor (SF), Lindstedt, Tecau (F - soupeři po 1. setu vzdali). Turnaj vyhráli bez ztráty setu.

Lukáši, kolik jste toho s Paulem před turnajem odtrénovali?
Já jsem přiletěl do Brisbane 28. prosince, abych se aklimatizoval. Stihli jsme tak sedm osm tréninků. V tenise je to tak, že trénujete na sebe a pak si s parťákem musíte sednout. Někdy si sednete do tří tréninků, někdy vůbec.

V čem je Hanley jiný než Paes?
Je úplný opak. Leander těžil z toho, že je nejšikovnější tenista na okruhu. Paul je snaživý, poctivý, nic nevypustí. Ukázal, jak se dá na kurtu makat. Neříkám, že to je gól, že jsme vyhráli hned první turnaj. Ale je to dobré a musíme v tom pokračovat.

Máte teď na kurtu víc práce?
Mám jinou pozici. Dřív byl lídrem týmu Leander. Byl vůdčí osobností a já poslouchal. Fungovalo to neskutečně a nemůžu k tomu říct špatné slovo, protože jsme vyhráli to, co jsme vyhráli. Teď bych měl naši dvojici dirigovat já. A doufám, že se mi podaří sem přenést nabyté zkušenosti.

Ale jsme tam dva a každý musíme svou troškou přispět. Paul v Brisbane zahrál zejména v semifinále a finále neuvěřitelné balony. Klobouk dolů, nečekal jsem, že bude hrát tak dobře.

Změnili jste třeba i postavení na kurtu?
To ne. S Leanderem jsem hrál na bekhendu, kde také zůstávám. Jsem na této straně silnější. Ale nezříkám se ani hry na forhendu.

Už na podzim jste avizoval, že jste si s Hanleym domluvili spolupráci na úvodní tři turnaje sezony. Máte za sebou Brisbane, teď vás čeká Sydney a Australian Open. Nemluvili jste po prvním úspěchu už o pokračování spolupráce?
Ještě ne. Po prvním turnaji je těžké něco hodnotit. Rozhodneme se až po Melbourne. Bude to lepší, než dělat unáhlené rozhodnutí. Po Australian Open si sedneme a řekneme si, co dál. Určitě se nezříkám další spolupráce. Mimo kurt se zatím příliš neznáme, ale na kurtu dobrý.

Lukáš Dlouhý (vlevo) a Leander Paes

Spolupráci s Leanderem Paesem český reprezentant na konci loňského roku přerušil

V žebříčku jste se nově posunul na osmé místo. Jaké máte plány pro sezonu - zkusit se opět dostat do první pětky, vyhrát turnaj Masters či grandslam?
Výzev je hodně, každý týden nějaká. Ale zatím nechci nic říkat. Nevím, zda budu hrát sezonu s jedním parťákem, nebo i s jinými. Rozhodně bych chtěl hrát tak jako v Brisbane, kde jsem hrál nejlépe za posledního tři čtvrtě roku, od Paříže. Spadla ze mě nervozita, ten stres, když jsem hrál s Leanderem.

Stres?
S Leanderem jsme ke konci prohrávali častěji, než jsme měli. Padl na nás stres. Už to nebyla taková pohoda. To kouzlo, kdy jsme dokázali soupeře přehrát třeba rozdílem třídy. To se vytratilo, nebyla tam pohoda a prohrávali jsme zápasy, které jsme měli vyhrát. Proto jsme se rozešli. Jak není pohoda nebo se netáhne za jeden provaz, tak se nedá hrát. Nicméně kamarády zůstáváme pořád.

Spolupráci s Paesem letos nevylučujete?
Šance spolu hrát určitě je. Ale je to míň otevřené. Když jsme se rozcházeli, tak to nebylo tak, že bychom se domluvili na nějakých turnajích. Zatím jsme si ani nevolali. Možná se uvidíme v Melbourne, tak můžeme dát řeč.

VIDEO: SESTŘIH SEMIFINÁLE V BRISBANE: DLOUHÝ, HANLEY - MIRNYJ, NESTOR


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga