Čína tajně vyvíjí střelu i letadlovou loď, které změní rozložení sil v Pacifiku

  7:33
Letadlo šéfa Pentagonu Roberta Gatese, který včera dorazil na návštěvu Číny, ještě čekalo v hangáru, ale říše středu už pro něj měla rozvinutý uvítací koberec. Na letišti v Čcheng-tu nadšenci tajně vyfotili první čínskou neviditelnou stíhačku J-20 a poslali do Washingtonu jasný vzkaz: V Asii se rodí nová vojenská velmoc, se kterou musí počítat i USA.

Čínská námořní flotila při oslavách 60. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády (23. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Zveřejnění záběrů z tajných testů nového bitevníku nemohlo přijít v lepší okamžik. Záběry začaly po internetu kolovat jen pár dní před návštěvou amerického ministra obrany Roberta Gatese a necelý měsíc před cestou čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa do Washingtonu.

Odborníci se proto domnívají, že šlo o řízený únik. Napovídá tomu, že se dodnes neví, kdo snímky vyfotil. Především ale proti nim na stránkách leteckých nadšenců nezasáhla obvykle pozorná kybernetická policie. "Prostě chtějí USA ukázat svaly," komentoval únik šéf odborného časopisu Kanwa Defence Weekly Andrej Čchang.

Robert Gates přiznal na palubě speciálu do Pekingu, kde by se měl pokusit obnovit zamrzlý vojenský dialog mezi velmocemi, že je Čína s vývojem neviditelné stíhačky dál, než americké tajné služby předpokládaly, a že tento letoun stejně jako další čínský vojenský pokrok jsou znepokojivé.

Číňané vyvíjejí zabijáka letadlových lodí

Nervozita je zřejmě na místě. Nová stíhačka je větší než podobné americké nebo ruské stroje a experti tak předpokládají, že má delší dolet a může nést více střel. Nejpozději v roce 2020 by tak stroj mohl být schopný doletět až ke strategické americké základně Guam v Tichomoří. (více o novém letounu čtěte zde)

Tato oblast přitom Peking zajímá stále víc. Čína se netají tím, že výdaje na armádu přesouvá z pozemního vojska k letecké a námořní obraně a také k vývoji strategických střel. Tím ale její otevřenost končí. Podle analytiků přitom teď Peking vyvíjí nejméně dvě další zbraně, které mohou změnit rozložení sil v Pacifiku.

Poblíž Šanghaje Číňané už od roku 2005 pracují na modernizaci letadlové lodi Varjag ze sovětských časů, kterou by podle The New York Times mohli spustit na moře už příští rok. Následovat by měla stavba vlastních letadlových lodí na nukleární pohon.

Vysloužilá letadlová loď Varjag.

Vysloužilá letadlová loď Varjag.

Do roku 2020 tak podle zprávy Pentagonu bude vody Tichomoří brázdit až pět plovoucích letadlových přístavů "made in China". Kromě toho ale Čína vyvíjí i účinnou obranu proti letadlovým lodím, na nichž od druhé světové války stojí nadvláda Spojených států v Pacifiku.

Velitel amerických sil v Tichomoří admirál Robert Willard nedávno v rozhovoru pro japonský list Asahi Šimbun vůbec poprvé oficiálně připustil, že Čína vymyslela design a dále rozvíjí střelu Dong Feng 21D, které se také přezdívá zabiják letadlových lodí.

Peking existenci rakety oficiálně popřel, ale nedávno o této hrozbě hovořil i sám šéf Pentagonu. Střela naváděná přes satelity by v budoucnu měla umět zasáhnout letadlovou loď s velkou přesností i na vzdálenost 1 500 kilometrů. "Střela by neměla loď potopit, ale pouze ji poničit a zneškodnit letadla, aby byla letka na několik týdnů vyřazená z provozu," uvedl americký odborník Dean Čcheng.

Čína maskuje rozpočet na zbrojení

Američané zatím nemají důkazy, že by Čína vyspělý balistický systém testovala nad vodou, ale odborníci přiznávají, že i u tohoto systému je vývoj daleko dál, než si vojenští stratégové v Pentagonu dokázali představit. Čína by s ním mohla do několika let účinně chránit své 18 tisíc kilometrů dlouhé pobřeží.

Čínská balistická střela DF-21C na pekingském náměstí Nebeského klidu. (2009)

Čínská balistická střela DF-21C na pekingském náměstí Nebeského klidu. (2009)

"Tento zbraňový systém v kombinaci s čínskými ponorkami, střelami dlouhého doletu a protilodními letadly má USA jasně říct: 'Držte se zpátky, vaše role v Pacifiku má své hranice'," poznamenal Dean Čcheng. Spojené státy si tak v budoucnu budou muset dvakrát rozmyslet, jestli pošlou svoji letadlovou loď ke břehům Tchaj-wanu nebo třeba KLDR.

Změna rovnováhy sil v Tichomoří se jistě neodehraje ze dne na den. Čína stále oficiálně investuje do zbrojení nejméně ze všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN a její přiznané výdaje na armádu jsou šestkrát menší než ty americké. To ostatně dnes zmínil i čínský ministr obrany po setkání se svým americkým protějškem.

ČÍNSKÁ JADERNÁ SÍLA

Čína se vždy držela pravidla, že při případném konfliktu nikdy nebude první zemí, která použije svůj jaderný arzenál. Japonské agentuře Kjódo se ale podařilo získat dokument čínské armády, ve kterém se píše, že Peking k preventivnímu útoku sáhne i tehdy, pokud nepřítel proti strategickým cílům v zemi zaútočí konvenčními zbraněmi. Čína, která má asi 240 jaderných hlavic, tuto zprávu popřela.

Zdroj: Hlas Ameriky

Liang Kuang-lie podotkl, že čínské vojenské technologie zaostávají o několik desetiletí za nejvyspělejšími ozbrojenými silami ve světě a neohrožují a nehodlají ohrožovat žádnou zemi. Pravdou ale zůstává, že čínský rozpočet na zbrojení je zahalený tajemstvím a Peking celou částku vynaloženou na armádu nikdy nepřiznal.

Washington utahuje kolem Číny diplomatickou smyčku

Čína tak dál kráčí k jasnému cíli. Do budoucna chce chránit bohatství, které nastřádala v ekonomických zónách na východním pobřeží, ovládat obchodní stezky k hlavním partnerům, tedy do Jižní Koreje a Japonska a jednou pro vždy z pozice síly ukončit vleklé spory s Tchaj-wanem.

"V následujících pěti letech bude naše armáda připravená na jakýkoli strategický konflikt," prohlásil nedávno šéf čínského resortu obrany. Na čínské zbrojení reagují Spojené státy diplomaticky a kolem druhé nejsilnější ekonomiky světa utahují smyčku vojenských spojenectví.

Nedávno uskutečnily vojenské cvičení s Jižní Koreou, Čínou i Vietnamem a na Tchaj-wan dodaly zbraňové systémy za miliardy dolarů. V Pacifiku jsou s šedesáti tisíci vojáků, se základnami na Guamu a na Okinawě a předsunutou letkou stále nejsilnější i vojensky.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Vítězný únor po ukrajinsku. Ruským rafineriím zatápí nový dalekonosný dron

28. března 2024  15:46

Premium Rusko kvůli ukrajinským úderům na rafinerie ztratilo až čtrnáct procent kapacit na zpracování ropy....

Podvodníci vymysleli nový systém jak vybrat cizí peníze, zjistili policisté

28. března 2024  15:42

Pražští kriminalisté odhalili nový způsob, jakým podvodníci dokážou vybrat z bankomatu cizí peníze,...

Osmnáctiletá řidička způsobila škodu téměř za milion, s autem skončila v plotě

28. března 2024  15:21

Začínající řidička zdemolovala na Jesenicku auto, ve kterém vezla tři kamarády. Policisté uvedli,...

Průšvih na Bulovce. Provedli potrat ženě při kontrole, spletli si ji s jinou

28. března 2024  14:12,  aktualizováno  15:13

V pražské Fakultní nemocnici na Bulovce v pondělí došlo k fatálnímu incidentu. Personál provedl...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...