Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Děravé silnice: proražené pneumatiky a zničené ráfky si nechte zaplatit

Ustupující sníh odkryl díry v silnici, zdají se ještě větší než předchozí zimy a snad jich je ještě víc. Když vám asfaltový ementál poničí auto, můžete dostat náhradu škody. Nejjistějším řešením je pojistka.

Za výtluky obecně může hlavně historicky stavba komunikací a jejich podloží. V minulosti se šetřilo na technologii a silnice nebyly stavěny na současnou zátěž. Vinu na současném stavu mají i přetížené kamiony | foto: Jaroslav Domecký

"Každoročně stoupá počet škod, které automobilům v zimě a těsně po ní způsobí výtluky na silnicích. Aktuálně Allianz pojišťovna zaznamenala zhruba třetinový nárůst těchto hlášení svých klientů," uvádí Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny.

Nejčastějšími újmami bývají poškozené podvozky, disky a pneumatiky, tlumiče, výjimkou nejsou ani rozsáhlejší poškození například při nárazu do motoru. Václav Bálek vzpomíná i na nehodu, při které kvůli malému kráteru v silnici nakonec řidič skončil s autem ve stromě.

Poškození vozidel výtluky může majitel vozu uplatnit buď ze svého havarijního pojištění, nebo z pojištění odpovědnosti správce komunikace. Druhá varianta je ale o dost pracnější a s velmi nejistým výsledkem. Čeká vás totiž dlouhé dohadování.

záplatování

Jak se opravuje silnice sledujte ZDE

Z havarijní pojistky peníze většinou dostanete

"Škody z výtluků na silnici je možné uplatnit z havarijního pojištění, a to bez ohledu na to, zda pojistnou událost šetřila policie, či nikoliv," dodává Bálek. Povinné ručení vám je v tomto případě nanic. Z toho se kryjí škody, které způsobíte někomu jinému, v tomto případě musíte mít sjednánu havarijní pojistku.

Ve snaze zachránit kolo před dírou skončí auto v příkopu

Majitel autoservisu Jan Šmíd z Českých Budějovic tvrdí, že každá zima na českých silnicích se citelně podepíše především na podvozku automobilu. "Silnice jsou mnohde tak rozbité, že třeba tlumiče jsou téměř na výměnu," říká Šmíd.

Jaké díly nejvíce v zimě na rozbitých silnicích na autech trpí?
Jsou to především čepy, tlumiče a nápravy. Preventivně se doporučuje po zimě si nechat při výměně pneumatik zkontrolovat geometrii
kol, tedy zda se pneumatiky sjíždí rovně.

Jaké škody mohou při projetí díry vzniknout?
Časté případy jsou utržená kola či naražené disky nebo proražené pneumatiky. První zmiňovaný problém je největší průšvih, protože
zejména u dražších automobilů mohou jít škody i do desítek tisíc korun. Mnohdy také po projetí dírou či ve snaze se jí vyhnout řidiči zazmatkují, strhnou řízení a skončí v příkopu. Po takové nehodě už jsou škody desítky tisíc korun.

Pozná laik na automobilu, zda jezdil po udržovaných silnicích, nebo po tankodromech?
Určitě ano. Například automobily dovezené ze zahraničí - především Německa a Rakouska - jsou velmi často v mnohem lepším technickém stavu než vozy, které jezdí po silnicích v Česku. Například automobil, který má najeto dvě stě tisíc kilometrů po silnicích a dálnicích v Německu, má technický stav srovnatelný s vozem, který najel polovinu po českých silnicích.

Jak se to pozná?
Stačí jedna jízda a i laik pozná, že automobilu na nápravách nic netluče, nevrže a například řízení nemá vůli. I proto stále lidé dávají přednost vozidlům z dovozu než z tuzemska.

Pokud událost neřešila policie, určitě si místo vyfoťte, to ostatně platí v každém případě. Mobil s fotoaparátem má dnes v kapse každý druhý. Hodí se také svědectví jiných účastníků silničního provozu.

"Často se také stává, že vozidlo zůstává po projetí velkým výtlukem nepojízdné a řidiči volají naši asistenční službu, která událost nejen zaznamená a zdokumentuje, ale pokud je to možné, tak na místě vozidlo zprovozní, nebo odtáhne do servisu," vysvětluje Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace Allianz pojišťovny.

Petr Buček, šéfredaktor magazínu Autembezpečně.cz ale varuje, ne všechno se dá "hodit na pojišťovnu": "Likvidátor pojišťovny bude pečlivě zkoumat, jestli například zničený tlumič nebyl už předtím poškozen běžným opotřebením. Pak může odmítnout úhradu škody, když zjistí, že tlumič už byl natolik unavený, že díra v silnici pro něj byla tou poslední kapkou."

Osamocená díra znamená větší šanci na odškodnění

Pokud havarijní pojištění nemáte, můžete náhradu uplatnit z pojištění odpovědnosti za škodu správce komunikace nebo v krajním případě soudní cestou. V takovém případě musíte prokázat odpovědnost příslušného správce za vzniklou škodu. A v tom bývá háček.

Celou událost co nejlépe zdokumentujte, foťte, sežeňte si svědky. Správci komunikace (u dálnic a rychlostních komunikací Ředitelství silnic a dálnic České republiky, u ostatních vozovek příslušná okresní Správa a údržba silnic, případně obec) pak celou událost oznamte, nezapomeňte uvést číslo silnice a kilometr, na kterém k poškození došlo. Pravděpodobně se vás budou snažit odbýt tím, že jste "nepřizpůsobil rychlost a způsob jízdy stavu vozovky".

Správce komunikace má ale také své pojištění pro tyto případy. Pojišťovna pak posuzuje zda se něco zanedbalo: třeba špatné nebo chybějící označení.

Hradit škody řidiči by majitel komunikace měl v případě, že vjedou na jinak dobré silnici do hlubokých výmolů nebo neoznačených hrbolů. Obdobné je to při smyku na vozovce znečištěné například olejem nebo hlínou. Stejně se dá na majitele komunikace obrátit při vymáhání škody, jestliže se ukáže, že příčinou nehody byla nečitelná dopravní značka.

Odpovědnosti za škody se majitel silnice může zbavit jedině tehdy, když prokáže, že nebylo v mezích jeho možností závadu odstranit, zmírnit nebo na ni dostatečně upozornit. Musí se tedy posoudit, zda například vůbec bylo v lidských silách silnici opravit. To s největší pravděpodobností rozhodne až soud.

Když je štěrk nebo díra na silnici označena dopravní značkou, budete si škodu hradit jen z havarijního pojištění nebo z vlastní kapsy.

Pokud si auto poškodíte tím, že vjedete do díry, která se na jinak kvalitní silnici nedá předvídat, zavolejte policii a trvejte na nafocení a zaprotokolování jejího stavu.

Větší šanci máte, pokud je díra ve vozovce ojedinělá, protože jedině tak ji nelze předvídat. Při žádosti o náhradu škody bude spíš akceptován výmol v místě, kde na něj řidič nemohl při dodržení optimální rychlosti reagovat. To znamená, že je například za zatáčkou nebo za stoupáním či jinak špatně viditelný, například v noci nebo zalitý vodou.

Motoristé však nemají nárok na náhradu škody, která jim vznikla z takzvaného stavebního nebo dopravně technického stavu pozemní komunikace. To znamená, že jde o silnici, která je poničená natolik, že závady nejde odstranit běžnou údržbou, pomůže jen celková přestavba. S případným vymáháním škody by řidič asi neuspěl. Nezbývá než jet krokem, zvolit jinou trasu nebo pořídit teréňák.

A škody z výtluků, u kterých se navíc správce komunikace může vymluvit, že je kvůli špatnému počasí nemohl opravit, tedy asi zůstanou na vaší kapse.

Ještě než se někdo pustí do soudního sporu, měl by si také uvědomit, že se bude posuzovat třeba i to, zda ve chvíli, kdy se auto poškodilo, dodržoval předepsanou rychlost.

Z čeho je český asfaltový ementál

"Za výtluky obecně může hlavně historicky stavba komunikací a jejich podloží. V minulosti se šetřilo na technologii a silnice nebyly stavěny na současnou zátěž. Vinu na současném stavu mají i přetížené kamiony," vysvětluje dopravní projektant Josef Filip.

"Stačí nekvalitně napojit záplatu, kvůli tomu se dovnitř dostane voda. Pak už stačí jen mráz, led, sůl a provoz a vozovka se poničí," dodává.

Když mrzne a sněží, dělají silničáři jen nejnutnější provizoria. Výtluky zalijí asfaltem bez frézování a válcování. Životnost je pak mnohem menší, než u klasických oprav. Když mrzne, mnohdy nezbývá než rozbité místo vydláždit.

Autor:
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Vypadá jako motorka, ale motorka to není. I když se tak chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Milánský ohňostroj kreativity. Podívejte se na auta trochu jinak

25. dubna 2024

Letošního Milánského týdne designu se opět zúčastnily i automobilky. Tento tradiční svátek...

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

24. dubna 2024

Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Tesla 3 je v ČR nejlevnější v historii, značce klesají prodeje

24. dubna 2024

Americký výrobce elektromobilů Tesla snížil ceny, například v USA, Číně a Německu, všimla si...

Pozemní biz-jet startuje. Excentrický lexus inspiroval svět letecké dopravy

24. dubna 2024

Kdo by to byl býval řekl, že nejdražším lexusem současnosti se stane luxusní dodávka s monogramem...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...