Brankář Montrealu Carey Price a bek Jaroslav Špaček zastavují Tylera Kennedyho z Pittsburghu. | foto: AP

Havlát gólem potvrdil prvenství v produktivitě mezi Čechy v NHL

• 18
Útočník Martin Havlát ve čtvrtek svým devátým gólem a celkově 36. bodem z 40. startu pomohl Minnesotě k výhře na ledě Bostonu v poměru 3:1. Lídr produktivity českých hokejistů v NHL byl za svůj výkon vyhlášen první hvězdou utkání. V dalších střetnutích se ještě prosadili Patrik Eliáš z New Jersey a Vladimír Sobotka oblékající dres St. Louis (oba 0+1).

Hokejisté Minnesoty od svého vstupu do NHL v ročníku 2000 ještě nikdy neprohráli na ledě Bostonu a po čtvrteční konfrontaci obou celků se na tom nic neměnilo.

bodování čechů v nhl

1. Havlát (Minnesota, 40z., 36 bodů - 9+27)
2. Hejduk (Colorado, 34z., 33 bodů - 11+21)
3. Plekanec (Montreal, 39z., 32 bodů - 12+20)
4. Eliáš (New Jersey, 39z., 27 bodů - 8+19)
5. Fleischmann (Colorado, 40z., 26 bodů 11+15)
6. Frolík (Florida, 37z., 26 bodů 8+18)
7. Krejčí (Boston, 32z., 25 bodů - 7+18)
8. T. Kaberle (Toronto, 39z., 24 bodů - 1+23)
9. Hemský (Edmonton, 26z., 23 bodů - 8+15)
10. Voráček (Columbus, 38z., 23 bodů - 8+15)

Výrazně se o to zasloužil také Martin Havlát.

Lídr bodování Čechů v NHL v 25. minutě během přesilovky bekhendovým pokusem z prostoru mezi kruhy otevřel skóre.

Boston sice následně vyrovnal zásluhou Stevea Kampfera, v úvodu třetí třetiny nicméně navrátil vedení hostům po chybě Marca Savarda napadající útočník Cal Clutterbuck.

Trenér domácích Claude Julien následně chybujícího veterána Savarda nechal pouze na střídačce a v daném dějství jej poslal pouze na tři střídání.

Výsledek zápasu navíc ještě v poslední minutě při power-play Bruins potvrdil kapitán Mikko Koivu.

Za stavu 1:1 mohl Havlát přidat i svůj druhý gól zápasu, gólman Tuukka Rask se ovšem vytasil skvělým zákrokem:

Eliáš jednou asistoval, výhru ale slavila hostující Philadelphia

V roli jasného favorita vstupovali do zápasu na ledě New Jersey hokejisté Philadelphie, což dokázali potvrdit vítězstvím 4:2. V NHL jasně poslední Devils nastoupili v brance už počtvrté za sebou s Johanem Hedbergem na místo zkušeného rekordmana Martina Brodeura a připsali si už devátou porážku z posledních desíti startů.

Martin Brodeur na støídaèce New Jersey.

Martin Brodeur v pro něj nezvyklé roli dvojky na střídačce New Jersey.

V dresu vítězů se o gólovou produkci podělili útočníci Danny Briere a Scott Hartnell (oba 2+0). Fin Ville Leino si připsal pro změnu tři přihrávky. Jedna asistence přibyla na i na konto domácího Patrika Eliáše, jenž přispěl k zahajovací trefě utkání z hole Daniniuse Zubruse.

Toronto vyhnalo Haláka na střídačku

Deset branek a navrch pět proměněných trestných střílení viděli ve čtvrtek diváci v Torontu, jejichž oblíbení Maple Leafs udolali St. Louis v poměru 6:5 po samostatných nájezdech. Hvězdou večera byl domácí centr Tyler Bozak, jenž ve čtvrté sérii penaltového rozstřelu předčil Patrika Berglunda a rozhodl o vítězství svých barev.

V řádné hrací době, kterou v brance hostujících Blues neodchytal celou Jaroslav Halák poté, co jej po 4 gólech z 19 střel nahradil Ty Conklin, se na remíze 5:5 za Toronto činili především Phil Kessel (2+0) a Kris Versteeg s Colby Armstrongem (oba 1+1).

V dresu St. Louis si dva body za bilanci (1+1) odnesli David Backes a Matt D'Agostini, kterému na vyrovnávající trefu na 5:5 v 54. minutě přihrával Vladimír Sobotka. Vítězný gól nájezdů dal Bozak, nejvíce však fanouškům zůstal v paměti pohledný pokus z otočky v podání Bělorusa Michaila Grabovského:

Pittsburgh bez Crosbyho nestačil na Montreal

Poprvé v letošní sezoně chyběl hokejistům Pittsburghu v zápase NHL kapitán Sidney Crosby, jenž ve čtvrtek kvůli příznakům otřesu mozku vynechal utkání v kanadském Montrealu.

Lídr produktivity i střelecké tabulky NHL, jenž ovšem po nedávné 25zápasové bodové sérii z posledních tří startů vyprodukoval jen jednu přihrávku, by měl údajně absentovat týden.

Bez svého jednoznačně nejlepšího hráče a zároveň kapitána si Penguins dokázali připsat pouze bod za remízu po 65. minutách v poměru 1:1. Už ve 3. minutě poslal hosty do vedení Arron Asham, nicméně prodloužení s následnými nájezdy domácím zařídil v 33. minutě Benoit Pouliot.

V penaltovém rozstřelu se pak představilo celkově deset hokejistů. Prosadit se však dokázal pouze jediný, jímž byl střelec domácích Canadiens z řádné hrací doby - útočník Pouliot. Montreal tak zvítězil 2:1 po nájezdech:

Boston - Minnesota 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
31. Kampfer - 25. Havlát, 43. Clutterbuck, 60. M. Koivu. Střely na branku: 36:34. Diváci: 17 565.

Toronto - St. Louis 6:5 po sam. n. (1:2, 3:0, 1:3 - 0:0)
33. a 42. Kessel, 1. Armstrong, 29. Grabovskij, 31. Versteeg, rozh. nájezd Bozak - 4. Steen, 10. Backes, 47. Winchester, 48. Brewer, 54. D'Agostini (Sobotka). Střely na branku: 31:44. Diváci: 19 283.

New Jersey - Philadelphia 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
12. Zubrus (Eliáš), 38. Clarkson - 36. a 39. Hartnell, 43. a 52. Briere. Střely na branku: 20:20. Diváci: 15 098.

Colorado - Phoenix 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
10. a 60. Pyatt. Střely na branku: 34:33. Diváci: 12 308.

Edmonton - NY Islanders 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
4. Brule, 6. Penner - 34. Comeau. Střely na branku: 22:31. Diváci: 16 839.

Montreal - Pittsburgh 2:1 po sam. n. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
33. a rozh. nájezd Pouliot - 3. Asham. Střely na branku: 23:32. Diváci: 21 273.

San Jose - Buffalo 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
11. Adam, 17. Hecht, 24. Vanek. Střely na branku: 36:22. Diváci: 17 562.

Los Angeles - Nashville 2:5 (0:0, 2:3, 0:2)
23. Clifford, 28. Stoll - 35. a 56. Hornqvist, 29. Wilson, 31.