Heger překope peněženky pacientů. Změní se poplatky i platba za péči

  • 1038
Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil balík reformních kroků. Změny se týkají například zdravotnických poplatků za recept, pobyt v nemocnici nebo příplatků za nadstandardní použití materiálů při léčbě pacientů. Platit lidé budou třeba za kvalitnější čočky při operacích očí.

Regulační poplatek za pobyt v nemocnici by se měl navýšit ze současných 60 korun na 100. Platit ale lidé už nebudou za jednotlivé položky na receptu. Nově by 30 korun měl stát celý recept.

čtyři pilíře reformy

- vytvoření úhradových standardů

- definování správného postupu při poskytování péče

- kontrola vstupu nových technologií

- úprava pravomocí a povinností pojišťoven

Pacienti také dostanou možnost více vytahovat peněženky v ordinacích. Nikoliv ale kvůli poplatkům nebo všimnému pro lékaře. Umožnit jim to má rozšíření seznamu nadstandardních materiálů, za které si budou moci při operacích nebo ošetření připlatit.

Podle Hegera by si lidé mohli za příplatek pořídit například lepší čočky při operaci očí, později se tato kategorie rozšíří a přibudou i nadstandardní výkony, jako jsou operace nejnovějšími robotickými přístroji.

Změny v regulačních poplatcích i příplatcích za péči by se měly změnit od letošního července, nejpozději od září. Umožní to novela zákona o zdravotním pojištění. Tu nyní připomínkují Hegerovi náměstci.

Přístrojová komise i institut na standardy

Možnosti si připlatit se ale budou lidem otevírat postupně. "Začneme něčím lehčím, pak přidáme postupně složitější záležitosti," řekl Heger. Dodal, že v budoucnu bude potřeba zřídit institut, který bude určovat standardy i ceny za nadstandardní péči. "Nemusí to být úřad a už vůbec ne státní," dodal ministr.

Ministerstvo chce také více kontrolovat vstupy do zdravotnictví, mimo jiné kvůli kritice, že zdravotnická zařízení kupují předražené přístroje. Měla by vzniknout takzvaná přístrojová komise. Určí, které novinky budou vpuštěny do zdravotnictví, které budou pro pacienty standardní, do kterého zdravotnického zařízení se technologie umístí, nebo například které diagnózy bude léčit.

"Je třeba také definovat, jak se informace o přístupnosti této technologie rozšíří a jak daná nemocnice zajistí, aby skutečně ošetřila všechny pacienty České republiky s danou diagnózou," nastínil Heger.

Lepší zdravotnictví do konce roku 2012

Novela o veřejném zdravotním pojištění myslí i na možnost fúzí zdravotních pojišťoven nebo na urychlený nástup generických léků, které by se na trh mohly dostat pouhé dva měsíce po začátku platnosti novely.

Ministr chce všechny zásadní změny prosadit co nejdříve, aby přinášely potřebný efekt a plně fungovaly do konce roku 2012.

"Všechny připravované změny přinesou přiblížení standardům obvyklým v EU. Zároveň přispějí k zamezení plýtvání finančními prostředky a jejich nasměrování především do kvality péče o pacienty a ohodnocení všech zaměstnanců ve zdravotnictví," míní ministr.

Problémů v koalici se Heger nebojí: "Reforma byla otevřena v listopadu, v tu dobu jsem ji předložil Lékařské komoře, zdravotnímu výboru Parlamentu, informoval jsem vládu a zaslal jsem ji i jednotlivým politickým stranám. Tímto to pokládám za projednané."

"Reformu s koalicí nekonzultoval"

Předseda zdravotního výboru Sněmovny a lídr pražské ODS Boris Šťastný to však popírá. "Ministr zdravotnictví mě osobně návrh jakékoli reformy nepředstavil a žádným způsobem ji se mnou netvořil ani jakýmkoli způsobem nekonzultoval, a to samé platí i ve vztahu k mým kolegům z ODS," uvedl Šťastný,

"Bez bližšího komentáře zdravotní výbor obdržel izolovaný návrh novely zákona o zdravotním pojištění. U tak zásadní reformy pokládám za nepřijatelné, že se její návrh koaliční partneři dozvídají až z médií," dodal.

CO DALŠÍHO JE SOUČÁSTÍ REFORMY

Specializační vzdělávání lékařů
* Rozšíření počtu základních kmenů * Zvýšení počtu základních oborů na 41 * Rušení stabilizačních smluv, které studující lékaře váží k instituci na pět let * Zastropování cen vzdělávání u fakultních nemocnic* Zařazení nového nástavbového oboru farmakoekonomika

Vzdělávání v nelékařských zdravotních povoláních
* Zrušení 6 povolání sanitáře a ponechání pouze všeobecného sanitáře * Prodloužení registračního období nelékařských zdravotních pracovníků z 6 na 10 let * Snížení správních poplatků * Umožnění vykonávat některé činnosti ještě před získáním specializované způsobilosti * Registrace nelékařů

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video