VIDEO: Obřího tuňáka vydražili v Japonsku za sedm a půl milionu korun

  • 4
Skoro 22 tisíc korun za kilo tuňáka zaplatili na dražbě v Tokiu dva restauratéři. Rybu, vážící 342 kilogramů, ulovili rybáři u pobřeží severního Japonska.

Za rekordní částku téměř 396 000 dolarů (přes 7,4 milionu korun) koupili v Tokiu dva zájemci tuňáka vážícího 342 kilogramů. Kardinální úlovek získali na první letošní specializované aukci a podělí se o něj. Cena překonala rekord z roku 2001, kdy se podobná ryba prodala v přepočtu za zhruba čtyři miliony korun.

Tuňáka letos koupila stejná dvojice, která toho nejdražšího získala i v dražbách v předchozích dvou letech. "Byla to mimořádně velká ryba, ale cenou jsme všichni překvapeni," řekl představitel dražební firmy (podívejte se na video, jak to vypadá při tokijské dražbě).

Obří rybu získaly jedna z nejluxusnějších restaurací z tokijské čtvrti Ginza a podnikatelská firma z Hongkongu, která vlastní řetězec sushi barů.

Tuňáka rybáři ulovili u pobřeží severního Japonska v oblasti proslulé vysokou kvalitou ryb. Maso tuňáka obecného patří k nejlahodnějším a syrové se používá k výrobě sushi, jehož Japonci snědí nejvíce na světě.

Dražba na rybím trhu v Tokiu

Tuňák ale patří především v Atlantiku a ve Středozemním moři k ohroženým druhům a ekologičtí aktivisté vyzývají k zákazu jeho lovu. Osmdesát procent tuňáků ulovených ve Středozemním moři přitom kupuje právě Japonsko.

Proto Evropská komise už loni v únoru navrhla zákaz obchodu s tuňákem obecným. Během června zákaz skutečně přišel, nicméně platil jen pro členské státy Evropské unie.

Velký rozmach obchodu s tuňákem začal v souvislosti s popularitou sushi v 70. let minulého století. Do té doby byla ryba hlavně oblíbenou trofejí sportovních rybářů a vyráběly se z ní konzervy pro kočky. Maso se stalo vysoce ceněné až v posledních desetiletích, v minulosti je například samurajové považovali za nečisté a nejedli by ho (viz předchozí článek).