Otužilci si na Tři krále doplavali přes Vltavu pro převoznický punč

  • 0
Do ledové Vltavy se na Tři krále ponořilo v Praze u Karlova mostu pod sochou Svatého Jana Nepomuckého devět otužilců. Chtěli obnovit tradici tříkrálového plavání a kromě toho také propagovat otužování. Doplavali až k Muzeu Karlova mostu, kde je jako odměna čekal na zahřátí převoznický punč.

Do chladné vody sestoupili otužilci z paluby lodi jménem Blatouch. Tři s nich měli na hlavě symbolickou panovnickou korunu. Pochopitelně z papíru - aby je netížila a netáhla ke dnu. Mezi osmi muži, se objevila i jedna odvážná žena.

Podle předsedy České otužilecké unie Vladimíra Komárka měla voda dva stupně, teplota vzduchu byla tři pod nulou. „Uplavali jsme přibližně 200 metrů, voda byla příjemná a myslím, že jsme si to všichni skvěle užili,“ řekl iDNES.cz Komárek.

Z Karlova mostu plavce sledovali a máváním povzbuzovali kolemjdoucí Pražané i turisté. „Bylo jich tam opravdu hodně. To nás vždycky moc potěší. A taky pomůže. Člověk se pak víc soustředí na diváky a na akci, které se účastní, než na studenou vodu. Ale pravda je, že my jsme na ní zvyklí,“ dodává s úsměvem.

Tradice má lákat návštěvníky i do muzea

Šlo o první ročník akce, kterou společně pořádají Muzeum Karlova mostu a Česká otužilecká unie. „Chceme nejen propagovat otužování, které je pro lidský organismus zdravé, ale také upozornit na muzeum Karlova mostu, ve kterém jsou mimo jiné k vidění i základy původního Juditina mostu,“ vysvětlil Komárek.

Skupinka otužilců doplavala až do muzea na Křižovnickém náměstí, kde dostala od jeho ředitele převoznický punč a talíř čočkové polévky. „Obojí bylo vynikající. Tenhle punč je báječný - je v něm hodně ovoce a dokonce i rozinky,“ popsal Komárek, který na závěr na dveře muzea napsal tradiční vzkaz tří králů K+M+B.