Gólman Atlanty Ondřej Pavelec si připisuje jeden z úspěšných zákroků v zápase s Montrealem. | foto: AP

Čeští brankáři zářili v NHL, Pavelec kryl 47 střel a Vokoun uhájil pátou nulu

• 13
Brankář Ondřej Pavelec pochytal 47 z celkových 50 ran Montrealu a výrazně se zasloužil o vítězství Atlanty 4:3 po prodloužení. Jedním z pouhých tří hráčů, kteří jej dokázali překonat byl centr Tomáš Plekanec. Dařilo se také Tomáši Vokounovi, jenž kryl všech 32 střel Rangers a jeho Florida slavila výhru 3:0. Karlovarský rodák neinkasoval letos už popáté, což zatím dokázali pouze dva další gólmani v NHL.

Podruhé za sebou a celkově počtvrté v dosavadním průběhu sezony se brankář Ondřej Pavelec blýskl v zápase své Atlanty dosažením hranice čtyř desítek úspěšných zákroků.

Ve čtvrtek 30. prosince jasná jednička Thrashers předvedla 44 zákroků (42 během 65 minut hry a další dva v penaltovém rozstřelu) proti Bostonu (3:2SN) v přímé konfrontaci s lídrem ligových brankářských statistik Timem Thomasem.

Do nového roku 2011 pak kladenský odchovanec vstoupil v podobném stylu, když dokonce 47 zásahy si vytvořil sezonní maximum a pomohl Atlantě k výhře na ledě Montrealu. Thrashers uspěli 4:3 po prodloužení, které v 64. minutě ukončil nejproduktivnější bek soutěže Dustin Byfuglien.

Hráèi Montrealu se radují z gólu Tomáše Plekance, který pøekonal krajana v brance Atlanty Ondøeje Pavelce,

Hráči Montrealu se radují z gólu Tomáše Plekance, který překonal krajana v brance Atlanty Ondřeje Pavelce.

V řádné hrací době a během nastavení Montreal svého soupeře přestřílel jasně 50:28. Skvělého Pavelce ovšem překonali jen tři střelci v osobách Briana Gionty, Tomáše Plekance a P. K. Subbana.

Posledně jmenovanému zadákovi v přesilové hře asistoval Roman Hamrlík. Zámořští novináři pak vyhlásili tři hvězdy utkání v následujícím pořadí: 1. Byfuglien, 2. Pavelec, 3. Plekanec.

Vokoun se zařadil mezi lídry NHL tabulky vychytaných nul

Jeho mladší reprezentační kolega Ondřej Pavelec se už delší dobu pohybuje na elitních příčkách ligových statistik v průměru obdržených branek na zápas a procentuální úspěšnosti zákroků. Zkušenější Tomáš Vokoun pak pro změnu patří mezi absolutní špičku NHL v počtu čistých kont.

bodování čechů v nhl

1. Havlát (Minnesota, 38z., 34 bodů - 8+26)
2. Plekanec (Montreal, 38z., 32 bodů - 12+20)
3. Hejduk (Colorado, 32z., 32 bodů - 11+21)
4. Eliáš (New Jersey, 37z., 26 bodů - 8+18)
5. Krejčí (Boston, 30z., 25 bodů - 7+18)
6. Fleischmann (Colorado, 38z., 24 bodů 11+13)
7. T. Kaberle (Toronto, 37z., 24 bodů - 1+23)
8. Frolík (Florida, 35z., 23 bodů 8+15)
9. Voráček (Columbus, 37z., 22 bodů - 7+15)
10. Hemský (Edmonton, 24z., 21 bodů - 8+13)

V neděli karlovarský rodák uhájil v domácím střetnutí své Floridy proti Rangers díky výhře 3:0 už pátou nulu sezony (43. kariéry), díky čemuž se vyrovnal ligovým lídrům dané statistiky Timu Thomasovi z Bostonu a Henriku Lundqvistovi. Posledně jmenovaného brankáře Blueshirts v nedělním zápase na ledě Panthers zastoupil Martin Biron.

Čtyři zápasy s čistým kontem mají zatím ve svých statistikách Jaroslav Halák ze St. Louis, jeho bývalý montrealský konkurent Carey Price a ještě Jonathan Quick z Los Angeles.

Vrbata s Hanzalem asistovali, Havlát měl 4 záporné body do tabulky +/-

Gólově bohatý zápas viděli diváci v aréně Xcel Energy Center. Do domovského stánku Minnesoty v neděli zavítal Phoenix a výsledkem bylo vítězství domácího mužstva 6:5 po prodloužení, které už po 46 vteřinách ukončil Cam Barker.

Své statistiky si v dresu vítězných Wild výrazně vylepšili zejména ofenzivní bek Brent Burns (1+2), kapitán Mikko Koivu (0+4) a zkušený útočník Andrew Brunette (2+1).

Lídr produktivity Čechů v NHL Martin Havlát naopak na souboj s Coyotes nebude vzpomínat v dobrém poté, co si odnesl zápornou bilanci -4 do tabulky hodnocení účasti na ledě i přes výhru svých barev 6:5PP. Za Phoenix se dvěma asistencemi připomněl Radim Vrbata a jednou přihrával na gól také centr Martin Hanzal.

Montreal - Atlanta 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 18. Plekanec,
31. Subban (Hamrlík), 56. Gionta - 7. Peverley, 26. E. Kane, 40. Ladd, 64. Byfuglien. Brankář Ondřej Pavelec (Atlanta) odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 50 střel a úspěšnost zásahů měl 94 procent. Střely na branku: 50:28. Diváci: 21 273.

Florida - NY Rangers 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
32. Booth, 49. Higgins, 59.Weiss. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádný gól ze 32 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 36:32. Diváci: 16.752.

Detroit - Philadelphia 2:3 (0:0, 0:3, 2:0)
41. Filppula, 53. Zetterberg - 21. van Riemsdyk, 26. Carcillo, 35. Hartnell. Střely na branku: 27:32. Diváci: 20.066.

St. Louis - Dallas 2:4 (2:1, 0:0, 0:3)
14. Backes, 19. Steen - 15. a 43. Morrow, 47. B. Richards, 58. J. Neal. Střely na branku: 30:27. Diváci: 19.150.

Nashville - Columbus 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
23. Weber, 34. Spalling, 37. Hörnqvist, 46. S. Kosticyn - 1. Umberger. Střely na branku: 26:20. Diváci: 14.593.

Minnesota - Phoenix 6:5 v prodl. (1:1, 2:0, 2:4 - 1:0)
20. a 30. Brunette, 33. Schultz, 52. Burns, 60. Bouchard, 61. Barker - 14. a 58. Ray Whitney (na obě Vrbata, na první Hanzal), 45.
Upshall, 45. Yandle, 55. Jovanovski. Střely na branku: 29:44. Diváci: