Výbuch před křesťanským kostelem v Egyptě nepřežilo 21 lidí

  • 191
Masakr před koptským křesťanským kostelem v egyptské Alexandrii nepřežilo 21 lidí. Nálož ve voze před kostelem explodovala právě v době, když návštěvníci kostela po půlnoci místního času začali vycházet z budovy. Po výbuchu musela policie zakročit slzným plynem proti pouličním střetům mezi křesťany a muslimy.

Původní zprávy hovořily o nejméně devíti mrtvých a 24 zraněných, postupně se ale počet mrtvých zvýšil. Na místo výbuchu dorazilo několik sanitek, které rozvezly zraněné do nejbližších nemocnic. Mezi zraněnými bylo podle ministerstva vnitra i osm muslimů. Po výbuchu vyšly do ulic stovky křesťanů, aby proti útoku protestovaly.

Skupinky křesťanů a muslimů po sobě začaly házet kamení a zapálily několik automobilů, policie proto zakročila slzným plynem. Na místě stále byly sanitky, jejichž osádky sbíraly kusy lidských těl rozházených po celém okolí.

"Obětujeme své duše i svou krev za kříž," křičeli protestující křesťané v blízkosti kostela, který se stal terčem útoku.

Svět útok odsoudil

Egyptský prezident Mubarak útok odsoudil a vyzval křesťany i muslimy, aby se sjednotili a společně se postavili teroristickým silám, které chtějí narušit bezpečnost země, její stabilitu i jednotu jejích obyvatel. Ke klidu příslušníky obou náboženství vyzval i mluvčí mešity Al-Azhar.

Americký prezident Obama v prohlášení uvedl, že křesťanští věřící byli jasným terčem útočníků, kteří podle něj nemají žádnou úctu k lidskému životu a musí být postaveni před soud. Spojené státy jsou prý připraveny nabídnout Káhiře při odpovědi na útoky nezbytnou pomoc.

Útok odsoudili také ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo papež Benedikt XVI. "Nelze připustit, aby si lidstvo zvykalo na diskriminaci, nespravedlnost a náboženskou intoleranci, která dnes zasahuje zvláště křesťany," prohlásil papež při mši ve Vatikánu.

Palestinské militantní hnutí Hamas atentát označilo za "čin živlů, které nejednají v zájmu Egypta a usilují o vyvolání střetů mezi muslimy a křesťany". V podobném duchu ho v Libanonu kritizovalo také proíránské šíitské hnutí Hizballáh. Jako teroristický čin atentát odsoudil také Írán a vyjádřil egyptské vládě soustrast "se smrtí nevinných". Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom na bodu mrazu kvůli tomu, že Egypt na konci 70. let jako první arabská země uzavřel mírovou smlouvu s Izraelem.

Zemi sevřel strach z dalšího náboženského násilí

Exploze vyvolala obavy z nového rozšíření nábožensky motivovaného násilí v zemi. Alexandria zažila podobné útoky naposledy před čtyřmi roky. Koptští křesťané představují deset procent ze 73 milionů obyvatel Egypta. V zemi tvořili po několik staletí většinu obyvatel, než jejich dominanci ukončily v 7. století islámské nájezdy.

Egypt, kde se letos v září mají konat prezidentské volby, rovněž posílil bezpečnost kolem kostelů a omezil parkování automobilů v jejich blízkosti poté, co irácká skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida pohrozila v listopadu loňského roku útoky na egyptské kostely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue