Ondřej Pavelec zasahuje v utkání své Atlanty proti Bostonu. Přihlížejí obránce Hainsey a útočník hostí Wheeler. | foto: AP

V konfrontaci elitních gólmanů NHL Pavelec předčil Američana Thomase

• 10
Předposlední hrací den roku 2010 v NHL nabídl zajímavou konfrontaci dvou dle statistik elitních brankářů úvodu sezony. V zápase Atlanty s Bostonem se totiž proti sobě postavili Ondřej Pavelec a Tim Thomas, přičemž po výsledku 3:2 po nájezdech mohl slavit český gólman. Pavelec pochytal 42 ran a dva nájezdy. Penaltový rozstřel byl k vidění i v Edmontonu, proti kterému rozhodl o výhře Colorada Milan Hejduk.

V průměru obdržených branek na zápas se sice mezi ně už vklínil Jonathan Quick z Los Angeles, v procentuální úspěšnosti zákroků však stále Tim Thomas (1,73 a 94,7%) a Ondřej Pavelec (2,13 a 93,4% - statistiky před utkáním) figurují na elitních dvou příčkách ligových statistik.

Čtvrteční duel Atlanty s Bostonem pak nabídl jejich vzájemnou konfrontaci, ze které vyšel jako jasný vítěz český reprezentant. Po řádné hrací době a následném prodloužení se oba celky rozešly za smírného stavu 2:2, když Pavelce z 44 ran překonali jen Patrice Bergeron a Blake Wheeler za asistence Davida Krejčího. Hostující Thomas během 65 minut hry čelil 32 střelám a inkasoval během dvou přesilovek vždy z hole švédského beka Tobiase Enströma.

Gólman Bostonu Tim Thomas nedokázal v nájezdech zastavit Bryana Littleho, který tak pøinesl výhru Atlantì.

Gólman Bostonu Tim Thomas nedokázal v nájezdech zastavit Bryana Littlea, který tak přinesl výhru Atlantě.

O vítězi duelu a zároveň brankářského minisouboje tak musely rozhodnout nájezdy, v nichž se Pavelec prezentoval bezchybným výkonem. Kladenský odchovanec si poradil jak s pokusem Wheelera, tak nováčka Tylera Seguina. Bostonského Thomase naopak překonali oba střelci Thrashers v osobách Bryana Littlea a Tima Stapletona.

Po vítězství 3:2 v nájezdech vyhlásili zámořští novináři tři hvězdy jen z kádru domácí Atlanty a sice v pořadí: Enström (2+0), Pavelec (42 zákroků a 2 zneškodněné nájezdy) a Little (vítězný nájezd). Podívejte se na záznam klíčových okamžiků zápasu:

Hejduk rozhodl nájezdy proti Edmontonu, Hemský byl u dvou gólů

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Havlát (Minnesota, 36z., 33 bodů - 8+25)
2. Hejduk (Colorado, 30z., 32 bodů - 11+21)
3. Plekanec (Montreal, 36z., 30 bodů - 11+19)
4. Krejčí (Boston, 29z., 25 bodů - 7+18)
5. Eliáš (New Jersey, 35z., 24 bodů - 7+17)
6. Frolík (Florida, 33z., 23 bodů 8+15)
7. Fleischmann (Colorado, 36z., 23 bodů 10+13)
8. T. Kaberle (Toronto, 36z., 22 bodů - 1+21)
9. Hemský (Edmonton, 23z., 21 bodů - 8+13)
10. Voráček (Columbus, 35z., 20 bodů - 6+14)

Ve svém prvním utkání po návratu z marodky s bolavým tříslem Milan Hejduk proti Detroitu jednou asistoval. Ve druhém startu se prosadil už střelecky, když na ledě Edmontonu zařídil Coloradu vítězství 4:3 po samostatných nájezdech.

Pardubický odchovanec byl totiž jediným úspěšným exekutorem rozstřelu, ve kterém se v domácím dresu Oilers mimo jiné neprosadil ani Aleš Hemský.

Vyhlášený technik přesto nemusel odcházet po zápase do kabiny zklamaný poté, co v řádné hrací době přispěl kanadskému celku k remíze 3:3 dvěma body (1+1). Za svůj výkon byl Hemský, jenž shodou okolností stejně jako Hejduk odehrál svůj druhý zápas po návratu z marodky, vyhlášen druhou hvězdou střetnutí.

Colorado se nejprve ujalo tříbrankového vedení, když v zahajovací třetině skórovali T. J. Galiardi, Paul Stastny a také Tomáš Fleischmann. Edmonton si ovšem zásahem nováčka Taylora Halla z prostřední třetiny a úspěchy Hemského z 42. a Andrew Coglianoa z 45. minuty utkání nakonec ještě vynutil prodloužení.

Stamkos řádil proti Montrealu a dotahuje se na Crosbyho

Den poté, co Sidney Crosby přišel o svou famózní 25zápasovou bodovou sérii v duelu se slabými Islanders, se navíc na kanadského útočníka Pittsburghu v obou hlavních ligových statistikách výrazně dotáhl jeho krajan Steven Stamkos z Tampy Bay.

Dvacetiletý centr Lightning vyprodukoval proti Montrealu čtyři body (2+2) a zařídil výhru svých barev 4:1. V tabulce produktivity tak Stamkos se ziskem 56 bodů snížil svou ztrátu na Crosbyho z 13 na 9 zápisů a mezi střelci na kapitána Pittsburghu po čtvrtku ztrácí již dokonce pouhý jediný gól (1. Crosby - 32 branek, 2. Stamkos - 31 branek).

Jedním z úspěšných střelců Tampy byl český zadák Pavel Kubina, který v 33. minutě zařídil rozdílový gól střetnutí. Montreal znova potvrdil ztrátu formy, když v prosinci padl už devětkrát ze čtrnácti startů. Svůj jubilejní 30. gól sezony Stamkos vsítil z trestného střílení v úvodu třetí třetiny. Podívejte se, jak si pohrál s Careym Pricem:

Toronto - Columbus 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
16. Kulemin, 20. Bozak - 17. a 27. Huselius (na první Hejda), 44. Umberger. Střely na branku: 22:32. Diváci: 19.148.

Atlanta - Boston 3:2 po sam. náj. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
4. a 30. Enström, rozh. nájezd Stapleton - 15. Bergeron, 21. Wheeler (Krejčí). Střely na branku: 32:44. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval dvě branky ze 44 střel a úspěšnost zásahů měl 95,45 procenta. Diváci: 17.624.

Chicago - San Jose 3:5 (1:1, 2:2, 0:2)
16. Sharp, 40. Brouwer, 40. Campbell - 19. Nichol, 22. Ferriero, 34. Heatley, 48. J. Thornton, 60. Clowe. Střely na branku: 29:25. Diváci: 22.112.

Edmonton - Colorado 3:4 po sam. náj. (0:3, 1:0, 2:0 - 0:0)
30. Hall, 42. Hemský, 45. Cogliano (Hemský) - 4. Galiardi, 13. Stastny, 15. Fleischmann, rozh. nájezd Hejduk. Střely na branku: 35:27. Diváci: 16.839.

Tampa Bay - Montreal 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
42. z trest. střílení a 45. Stamkos, 23. St. Louis, 33. Kubina - 1. Pacioretty. Střely na branku: 23:28. Diváci: 20.191.

Los Angeles - Philadelphia 4:7 (2:2, 2:4, 0:1)
3. a 38. Smyth, 12. Justin Williams, 29. Johnson - 16. a 26. M. Richards, 7. Briere, 25. Hartnell, 32. Carter, 35. Van Riemsdyk, 50. Leino. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.118.