Pospíšil si došlápne na špatné soudní znalce, hrozí jim pokutou i vyhazovem

  • 48
Dosud téměř nedotknutelné soudní znalce čekají změny. Těm, kteří neodvádějí dobrou práci nebo protahují soudní řízení, bude hrozit až stotisícová pokuta i vyškrtnutí ze seznamu znalců. Změny v zákoně chystá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Na ministerstvo spravedlnosti putují podle Pospíšila neustále desítky stížností na soudní znalce. "Často jejich nekvalitní práce vede k chybným rozhodnutím soudu," řekl iDNES.cz Pospíšil s tím, že dva zákony chystá na příští podzim.

Sám uvádí, že nová pravidla, která mají znalce přivést k větší odpovědnosti, vypadají jako samozřejmost. "Jako bychom hovořili o naprostých banalitách, ale faktem je, že tato pravidla dosud v zákonech nejsou," upozornil ministr.

Znalec by měl například nově prokázat trestní bezúhonnost, aby mohl získat licenci. Pokud svou práci provede chybně nebo nedodrží termíny a protáhne tím neúměrně řízení, čeká ho pokuta až sto tisíc korun, v horším případě vyškrtnutí ze seznamu znalců.

Hned od 1. ledna příštího roku se zpřísní pravidla pro znalecké ústavy, které mohly zatím vznikat, aniž by v nich pracovali experti. Pospíšil ale chce, aby ústavy nyní doložily svou způsobilost například minimálně třemi odbornými zaměstnanci po celou dobu své činnosti.

Ministerstvo do konce příštího roku plánuje připravit zcela nový zákon, který bude upravovat postavení znalců a soudních tlumočníků. Úprava by měla podle Pospíšila obsahovat například povinnost vzdělávání a přezkušování.

Přezkoumání prohřešku

O přestupku znalce a jeho potrestání by v prvním stupni mělo rozhodovat ministerstvo spravedlnosti, v odvolacím řízení pak rozkladová komise a ministr. K přezkoumání pravomocného rozhodnutí bude mít znalec možnost obrátit se na správní soud. Kvůli kárnému řízení či trestnímu stíhání bude moci ministr znalcům a tlumočníkům pozastavit činnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video