Mark Letestu z Pittbsurghu překonává floridského gólmana Tomáše Vokouna. | foto: AP

Pittsburgh vyhnal Vokouna z branky, Crosby bodoval už v 22. zápase NHL

• 14
Ve středu měla zámořská NHL na programu čtyři duely, z nichž největší pozornost poutal souboj Pittsburghu s Floridou. Domácí Penguins uspěli 5:2 poté, co už po 11. minutách hry třemi góly vyhnali brankáře Tomáše Vokouna na střídačku. Jednou trefou se na tom podílel i lídr produktivity a střelecké tabulky soutěže Sidney Crosby. Kanadský forvard tak bodoval už po 22. za sebou, což je čtvrtý nejlepší výkon za posledních 20 let historie NHL.

Středeční zápas na ledě Pittsburghu byl pro českého reprezentačního brankáře Tomáše Vokouna sedmým startem v brance Floridy v řadě.

Karlovarský rodák z dané série vychytal čtyři výhry a dvě dokonce s čistým kontem. Naposledy takto potvrdil formu v pondělí proti ligovému lídrovi z Philadelphie.

Dle bodového zisku aktuálně druhý nejlepší celek soutěže už ovšem na Vokouna našel recept. Penguins zkušeného brankáře překonali třikrát během úvodních jedenácti minut a vynutili si tak jeho střídání za Scotta Clemmensena, který v dalším průběhu lovil ze sítě ještě dva puky.

Vokouna poslali na střídačku Mark Letestu, Matt Cooke a Sidney Crosby, jenž si svým 28. gólem sezony upevnil vedení v tabulce střelců NHL (druhý Steven Stamkos z Tampy Bay nasázel 26 branek). Kapitán Pens suverénně vládne s 58 body i v produktivitě (druhý Stamkos posbíral 47 bodů).

Crosby nedal Vokounovi šanci tvrdou dělovkou zpoza levého kruhu:

Stále teprve třiadvacetiletý Kanaďan se prosadil už v 22. zápase za sebou, což platí za čtvrtý nejlepší výkon za posledních 20 let historie NHL. Obdobné série jako Crosby dosáhl v sezoně 2005/06 Dany Heatley, přičemž ještě déle během daného období dokázali bodovat v navazujících střetnutích už pouze Wayne Gretzky (1990/91 - 25 zápasů), Brett Hull (1991/92 - 25 zápasů) a Mats Sundin (1992/93 - 30 zápasů).

Detroit doma přetlačil Vancouver

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 28z., 31 bodů - 11+20)
2. Havlát (Minnesota, 32z., 30 bodů - 8+22)
3. Plekanec (Montreal, 32z., 28 bodů - 10+18)
4. Eliáš (New Jersey, 32z., 23 bodů - 7+16)
5. Krejčí (Boston, 25z., 22 bodů - 5+17)
6. Fleischmann (Colorado, 33z., 21 bodů 9+12)
7. Frolík (Florida, 31z., 20 bodů 8+12)
8. Vrbata (Phoenix, 32z., 19 bodů - 7+12)
9. Voráček (Columbus, 33z., 19 bodů - 6+13)
10. T. Kaberle (Toronto, 33z., 19 bodů - 1+18)

Ze středečního souboje lídrů Centrální a Severozápadní divize vyšli vítězně domácí hokejisté Detroitu, kteří nad rozjetým Vancouverem uspěli 5:4 po prodloužení.

Red Wings tak odčinili nedělní domácí porážku s Dallasem 3:4PP, ve které veterán Chris Osgood marně doufal na jubilejní 400. vychytanou výhru v NHL. Na to, aby se stal teprve desátým gólmanem historie soutěže s daným počtem triumfů na kontě, si bude muset ještě chvíli počkat.

Proti Canucks totiž dostala přednost týmová jednička - mladý Jimmy Howard, kterého potrápili zejména švédští bratři Henrik a Daniel Sedinové (oba 1+1). V kádru domácích se vytáhl pro změnu další švédský reprezentant Henrik Zetterberg (2+1), jenž svým druhým gólem zápasu v 63. minutě zajistil Detroitu vítězství.

Po předchozím vynechaném duelu proti Dallasu se do sestavy Red Wings vrátil Jiří Hudler. Během dvanácti minut čistého hracího času se ovšem do statistik nezapsal. Obránce Jakub Kindl pak opět figuroval v zápise pouze jako nehrající náhradník.

Vancouverský obránce Christian Ehrhoff (vlevo) inkasuje úder v souboji  s Jonathanem Ericssonem z Detroitu.

Vancouverský obránce Christian Ehrhoff (vlevo) inkasuje úder v souboji s Jonathanem Ericssonem z Detroitu.

Islanders přenechali poslední příčku NHL týmu New Jersey

Vydřené vítězství 2:1 po prodloužení nad Tampou Bay zajistilo hokejistům Islanders celkový zisk 20 bodů, díky čemuž se vyrovnali New Jersey a přeskočili je v tabulce NHL na předposlední 29. místo.

New York totiž na 20 bodů potřeboval 31 zápasů, kdežto New Jersey má odehráno už 33 duelů. Strůjcem úspěchu Ostrovanů byl útočník John Tavares, který nejprve v 40. minutě přihrál na vyrovnávající trefu na průběžných 1:1 P.A. Parenteauovi a následně v 64. minutě svým devátým zásahem ročníku ukončil prodloužení.

NY Islanders - Tampa Bay 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
40. Parenteau, 64. Tavares - 12. Malone. Střely na branku: 28:35. Diváci: 7324.

Pittsburgh - Florida 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)
2. Letestu, 8. Crosby, 11. Cooke, 27. Lovejoy, 60. Dupuis - 3.
Weiss (Frolík), 57. McCabe. Střely na branku: 34:37. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu necelých 11 minut, inkasoval tři branky ze 14 střel a úspěšnost zásahů měl 78,57 procenta. Diváci: 18 238.

Detroit - Vancouver 5:4 v prodl. (1:0, 1:3, 2:1 - 1:0)
42. a 63. Zetterberg, 9. Cleary, 27. Filppula, 57. Lidström - 22. H. Sedin, 32. D. Sedin, 40. Samuelsson, 53. Tambellini. Střely na branku: 45:39. Diváci: 20 066.

Chicago - Nashville 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
30. a 50. Skille, 13. Bolland, 58. Bickell - 52. S. Kosticyn (Erat). Střely na branku: 35:25. Diváci: 21.526.