Českému sportu dál vládnou ženy: Sportovcem roku je Martina Sáblíková

• 165
Pět let po sobě vyhrávají anketu Sportovec roku ženy. Rok 2010 zasadil do dámské vítězné série už potřetí jméno rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Dvojnásobná olympijská vítězka vyhrála s velkým náskokem před Lukášem Bauerem a Ondřejem Synkem.

Nejlepším sportovním kolektivem byl v anketě Klubu sportovních novinářů korunován tým hokejových mistrů světa, cenu pro Juniora roku převzal cyklokrosař Tomáš Paprstka a do sportovní síně sálu byla uvedena gymnastka Eva Bosáková, která získala in memoriam Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu.

Eva Bosáková

Své místo mezi legendami českého sportu si už nyní pojistila třiadvacetiletá Martina Sáblíková, která letos získala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili na ZOH a stala se mistryní světa i Evropy.

"Celá sezona byla výjimečná a jsem ráda, že jsem to završila tímhle oceněním," řekla Sáblíková v přímém přenosu.

Fenomenální rychlobruslařka získala korunku pro Sportovce roku už potřetí v kariéře a v historických výsledcích se tak zařadila hned za čtyřnásobné šampiony Věru Čáslavskou a Jana Železného.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer byl v letech 2006 a 2008 třetí, letos si ještě o jedno místo polepšil a skončil těsně pod vrcholem. Pro veslaře Ondřeje Synka je bronzový stupínek nejlepším výsledkem v kariéře, dosud byl nejvýše šestý v roce 2006.

Desítku nejlepších uzavírají dva někdejší vítězové. Sportovec roku 2005 Jaromír Jágr skončil devátý a desátá příčka patří oštěpařce Barboře Špotákové, vítězce z roku 2008.

"Výkony ostatních byly letos famózní. Proto být v desítce si nesmírně vážím," pronesla česká sportovkyně předloňského roku.

Olympijská vítězka, mistryně světa, Evropy, vítězka SP

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se svými třemi olympijskými medailemi. (25. února 2010)

Rychlobruslařka Martina Sáblíková zažila úžasný rok. Je dvojnásobnou olympijskou vítězkou (3 000 a 5 000 m), získala i bronz na 1 500 m. Stala se mistryní světa i Evropy, vítězkou Světového poháru. Uspěla i mimo ovály – stala se trojnásobnou českou šampionkou v cyklistice.

Zlatí hokejisté, stříbrné basketbalistky, bronzová štafeta

O vítězství Sáblíkové v kategorii jednotlivců letos nebylo pochyb, ale o prvenství mezi kolektivy proběhl vyrovnaný souboj. Hokejová reprezentace nakonec o 22 bodů překonala národní tým basketbalistek.

Kolektivy se tak srovnaly do pořadí, jaké obsadily na svých vrcholných soutěžích tohoto roku. Anketu vyhráli hokejoví mistři světa před stříbrnými medailistkami z MS basketbalistek a bronzovou štafetou běžců na lyžích ze zimní olympiády.

Za titul juniorského mistra světa získal titul Junior roku cyklokrosař Tomáš Paprstka.

Legendární gymnastka Věra Čáslavská uvedla do sportovní síně slávy svoji úspěšnou předchůdkyni Evu Bosákovou. Olympijská vítězka z roku 1960 před devíti lety zemřela, cenu Emila Zátopka tak za ni převzala její sestra.

"Byla mojí učitelkou a jestli bych chtěla něco umět, tak její kladinu," pronesla sedminásobná olympijská šampionka Čáslavská na adresu Bosákové.

10. Barbora Špotáková (atletika) 869

Další pořadí: 11. Josef Váňa (dostihy) 394, 12. Tomáš Vokoun (hokej) 374, 13. Petr Čech (fotbal) 303, 14. Jaroslav Kulhavý (cyklistika) 299, 15. Roman Kreuziger (cyklistika) 256, 16. Karel Abraham (motorismus) 143, 17. Eva Vítečková (basketbal) 92, 18. Tomáš Rolinek (hokej) 81, 19. Roman Červenka (hokej) 55, 20. Lukáš Konečný (box) 51, 21.-22. Petra Kvitová (tenis) a David Svoboda (moderní pětiboj) oba 42, 23. Dominik Hašek 36, 24. Lenka Marušková (sportovní střelba) 30, 25. Jan Veselý (basketbal) 26, 26.-27. Tomáš Ujfaluši (fotbal) a Martin Koukal (běh na lyžích) oba 25, 28.-29. Tomáš Slavík (cyklistika) a Kateřina Emmons (sportovní střelba) oba 23, 30. Petr Svoboda (atletika) 22.

Kolektivy:
1. Hokejisté ČR 574
2. Basketbalistky ČR 552
3. Štafeta běžců na lyžích (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál) 342

Další pořadí: 4. fotbalisté ČR "21" 42, 5. tenisté ČR 34, 6. fotbalisté Plzně 18, 7. volejbalisté ČR 13, 8. bikeři ČR (Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Kateřina Nashová, Tomáš Paprstka) 10, 9.-11. sjezdaři ČR (Záhrobská, Lucie Hrstková, Ondřej Bank, Kryštof Krýzl), basketbalisté Nymburka a kajakářky ČR (Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková a Marie Řihošková) všichni 5.