Premiér Petr Nečas po hlasování o nedůvěře vládě, 21.12.2010 | foto: ČTK

Vláda přežila hlasování o nedůvěře, koalice se semkla a využila většiny

  • 3654
Vláda přežila hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolala opoziční ČSSD. Proti návrhu se podle očekávání postavili všichni koaliční poslanci. Premiér Nečas i ministr vnitra Radek John při rozpravě čelili kritice kvůli korupční kauze ve Státním fondu životního prostředí.

Proti vyslovení nedůvěry vládě se postavilo všech 113 přítomných poslanců ODS, TOP 09 a Věcí Veřejných. Pro odchod Nečasova kabinetu bylo 80 poslanců ČSSD a KSČM.

"Nebudeme zakrývat, že by to byla bývala nějaká selanka. Asi tušíte, že nikoli," řekl s úlevou v hlase po hlasování premiér Nečas. "Nicméně nakonec se vždycky počítá výsledek," dodal vzápětí pragmaticky.

Poslanci ČSSD se při jednání o nedůvěře vládě ostře pustili do vlády, především do premiéra Petra Nečase a ministra vnitra Radka Johna. "Nečas má roli lídra a měl by jít příkladem, co se týče priorit vlády. Premiér v protikorupčním boji vážným způsobem selhal," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zároveň vysvětlil, proč ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře. "Vláda není schopná skandál na ministerstvu životního prostředí jasným a efektivním způsobem řešit a má vážný problém s důvěrou," řekl Sobotka.

Dění ve Sněmovně minutu po minutě

On-line reportáž z hlasování o nedůvěře Nečasově vládě

Podle Nečase si Drobilova kauza žádá důsledné vyšetření. "Nikdo nebude nic zametat pod koberec," řekl poslancům premiér. Zopakoval, že bývalý ředitel SFŽP Libor Michálek měl jít s podezřením o korupci na policii. Vláda bude muset podle Nečase tvrdě pracovat na napravení pověsti.

Vládu se na poslední chvíli rozhodly podpořit i váhající Věci veřejné, a to po schůzce koaličních špiček s prezidentem Václavem Klausem. "Strany se mnou uzavřely nestandardní a zvláštní dohodu, kdy já budu osobním garantem věcí, na kterých se strany dohodly," řekl prezident.

ZAZNĚLO PO HLASOVÁNÍ O NEDŮVĚŘE

"V testu jsme obstáli," zhodnotil hlasování premiér Petr Nečas. "Nyní bude mít koalice čas, aby urychleně řešila jak kroky v boji s korupcí, tak další body," dodal.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ocenil roli prezidenta Klause. "Přispěl k tomu, abychom všichni přišli k rozumu. Jsem přesvědčen, že se občané sami přesvědčí, že koalice bude plodná," řekl.

Rovněž předseda VV Radek John ocenil zprostředkovatelskou roli hlavy státu. "Pan prezident je garantem, že budeme konat kroky stanovené v dohodě," pochvaloval si.

ČSSD se opětovně podivila nad tím, že dohoda z Hradu, která umožnila pokračování vlády, je tajná. "Strany vládní koalice se asi za něco stydí," podotkl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Obsahem dohody, která nemá písemnou formu, je například boj proti korupci nebo vznik generální inspekce bezpečnostních sborů. A také osud policejního prezidenta Martinů, na jehož odchodu trvají Věci veřejné.

Při rozpravě před hlasováním o nedůvěře se u mikrofonu nejčastěji střídal šéf ČSSD Sobotka se svým stranickým kolegou Davidem Rathem. Hejtman Středočeského kraje zpochybnil objektivitu vyšetřování. "Pane premiére, odstupte!" zakončil svou řeč poslanec. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval Nečase, Johna i ministra životního prostředí Pavla Drobila, aby se vzdali poslanecké imunity.

Utekly mi ženy. To je mi vás líto

I tak jednala Sněmovna o nedůvěře Nečasově vládě

Ke slovu se poté hlásili i další zástupci napříč politickým spektrem, přičemž převládali zástupci opozice. Většinou jen shrnuli dění posledních dní. Výjimkou byl poslanec Daniel Korte z TOP 09. "Rád bych vás poprosil, jestli bychom nemohli zanechati těch verbálních prostocviků a započali hlasování," hovořil otcovsky ke svým kolegům a kolegyním. Jeho přání však zůstalo ještě desítky minut nevyslyšeno.

Poslanecká sněmovna před hlasování o důvěře vládě zamítla program mimořádné schůze svolané ke zdravotnictví. Proti programu hlasovali poslanci koalice ODS, TOP 09 a VV. Na schůzi poslancům opozice odpovídal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

"Je třeba hledat řešení především technické, nikoliv politické," řekl poslancům ministr. Podle něj nyní hejtmani za ČSSD svalují vinu na pojišťovny a vládu. Přitom dříve sociální demokracie obviňovala hejtmany z ODS.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video