ODS a TOP 09 slíbily věrnost koalici, VV kvůli korupční kauze zatím otálejí

  • 3123
ODS a TOP 09 vysloví v úterním hlasování ve Sněmovně důvěru vládě. Lídři stran o tom ujistili po jednání špiček koalice. Věci veřejné zatím nic neslíbily. Rozhodnou se až po pondělní schůzce, na které budou zástupci vládních stran už potřetí řešit kauzu korupce na ministerstvu životního prostředí.

Představitelé koaličních stran jednali o kauze skoro šest hodin. Jediným konkrétním výsledkem, který zveřejnili, je jejich postoj k pokračování vládní koalice. Šéfové ODS a TOP 09 se shodli, že by bylo škoda promarnit její potenciál, který umožní prosadit nezbytné reformy.

"Jsme si samozřejmě vědomi toho, že věci, které proběhly v posledních dnech, snižují důvěru v tuto vládu. Je proto klíčovým úkolem vlády, aby především v praktických každodenních krocích v oblasti protikorupčního boje předvedla skutečnou akceschopnost," prohlásil premiér Nečas.

Slíbil, že vláda hned po Novém roce projedná návrh protikorupční strategie.

O kauze prý věděl i Bárta

O kauze na MŽP měl podle informací Lidových novin z několika zdrojů s předstihem zprávy i ministr dopravy a "neoficiální šéf VV" Vít Bárta. Prý měl upozornit Drobila na to, aby si dal pozor na Michálka. "Měl jsem pouze zprostředkovanou informaci o tom, co bylo probírané mezi ním (Bártou) a panem Drobilem. Nemůžu to ale dokázat," cituje web odvolaného šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka.

Jen předseda VV Radek John se výslovně nezavázal, že poslanci jeho strany v úterý nepodpoří žádost opoziční ČSSD o vyslovení nedůvěry vládě. Vše chce ještě projednat s vedením strany a poslaneckým klubem. Počká si také na výsledek dalšího jednání o korupční kauze. "Ta situace je vážná a potřebuje ještě větší analýzu," uvedl John.

Zástupci stran znovu proberou třeba budoucnost policejního prezidenta Oldřicha Martinů, jehož odvolání požadují Věci veřejné. VV schůzku iniciovaly právě proto, že spolu o korupční kauze jednali premiér Nečas a policejní prezident. Politici od schůzky očekávají vysvětlení nejasností a obnovení důvěry mezi koaličními partnery. Poprvé se sešli v pátek.

"Potřebujeme si vyjasnit, co se stalo a zda tato vláda může zůstat protikorupční a důvěryhodná," řekla Kristýna Kočí (VV). Poslankyně dodala, že má momentálně velké dilema, zda Nečasův kabinet podpořit.

Podle Petra Gazdíka (TOP 09) a Petra Tluchoře (ODS) nejde hovořit o koaliční krizi. Kočí si myslí, že to krize "trochu je". Předáci poslaneckých klubů to uvedli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Není znedůvěryhodněná celá koalice, jsou jen určité otázky, na které budeme žádat odpovědi," řekl Gazdík.

Aby kabinet přestál úterní hlasování o nedůvěře, stačí mu 100 hlasů (kdyby žádal o důvěru, potřeboval by 101). Koalice má 118 poslanců.

ČTĚTE TAKÉ

Fond se měl stát trafikou pro věrné i dolem na miliardy

Poté, co VV požádaly o schůzku, na níž měl Nečas vysvětlit svou roli v kauze (odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek totiž řekl, že Nečase o podezření z korupce informoval), se ale ukázalo, že informace měl i šéf VV a ministr vnitra Radek John.

Ten v sobotu připustil, že se s Michálkem sešel koncem léta. Tehdy prý ale neměl úředník nic konkrétního, s čím by se John mohl obrátit na policii. Proto mu navrhl, ať si ve spolupráci s novináři schůzky, na nichž se řeší vyvedení stamilionů ze státního fondu, nahrává.

Navlas stejně, tedy že se od Michálka nedozvěděl nic konkrétního, argumentuje i premiér Petr Nečas.

Martinů má na krku Johnovu inspekci

Během kauzy také eskaloval konflikt ministra vnitra s policejním prezidentem. John si přeje, aby Oldřich Martinů z funkce odešel, dle zákona ho ale nemůže odvolat. Na Martinů poslal policejní inspekci kvůli tomu, že se v pátek bavil o kauze s premiérem.

John to považuje za obcházení své osoby, jako ministr vnitra je totiž vůči Martinů přímým nadřízeným. "Považuji to za šokující," řekl ke schůzce Martinů s premiérem. Podle Tluchoře se Nečas setkal s šéfem policie, aby mu sdělil podezření, že se John mohl dopustit trestného činu.

Slova z nahrávek mizí za kouřovou clonou tahanic

Ve sporech o to, kdo co věděl a kdo s kým mluvil, se zatím vytrácí podstata věci. Tu zachytily nahrávky, které má MF DNES k dispozici. Tehdejší poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig na nich říká, že "to, co zažil v Lesích (České republiky) vedle Pavla (Drobila), to byly krádeže za bílého dne". Vyvádění peněz pro politické strany označuje za naprosto normální jev.

GLOSA MF DNES

Premiér ví, ministři vědí a manipulace vesele běží dál

Knetig dále Michálkovi říká, že aby "Pavel měl někdy šanci být premiérem", potřebuje pro stranu mimo jiné vydělat peníze, aby "mohla být dál".

"Když vezmeš rozpočet na mediální kampaň na úrovni 130 milionů korun, které deklarují strany, tak zjistíš, že ta mediální kampaň stála dvě a půl miliardy. Není to správný, že se z těchhle věcí musí financovat tohle. Ale děje se to všude na světe. A když člověk nebude mít možnost tam být, tak neudělá nic dobrýho. Jinými slovy prostě, opravdu to budou loupeže za bílýho dne," říká Knetig na nahrávkách (přepis nahrávek čtěte zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue