Městský elektromobil OVO od Václava Krále | foto: Archiv Věry Králové

Kapesní OVO na setrvačník. Český smart do výroby nedojel kvůli nehodě

  • 21
Zatímco v 60. letech minulého století jezdil nejznámější český automobilový konstruktér a designér Václav Král v americkém křižníku Chevrolet Bel Air, o dvacet let později dospěl v přesvědčeného ekologa, kterého "znepokojuje, že ve dvoutunových autech sedí jen jedna osoba". Vizionářské Královy studie připomíná nová kniha Designér, který chtěl změnit svět.

Městský elektromobil OVO od Václava Krále

Píše se rok 1996 a Václav Král spěchá na jednání do plzeňské Škodovky. Na sedadle spolujezdce má výkresy miniaturního dvoumístného vozíku, který z dnešního pohledu nápadně připomíná městský bestseller Smart. A stejně jako autor smartu Nicolas Hayek i Král zastává názor, že malé auto do města by mělo mít víc než jen spalovací motor. Proto navrhuje také elektrickou variantu, která by využívala energii ze setrvačníků.

Na jednání s šéfem plzeňské Škody Lubomírem Soudkem o budoucnosti jeho projektu už Václav Král nedojede. Na kluzké silnici dostane smyk a z následků havárie se zotavuje dlouhé měsíce.. Když pak Škodovka upadá do finančních problémů, je zřejmé, že minivůz s názvem OVO se v ejpovické továrně nikdy vyrábět nebude.

Městský elektromobil OVO od Václava Krále

To Nicolas Hayek je se svým smartem úspěšnější. Jeho nápad nakonec koupí německý Mercedes a v roce 1998 rozjíždí výrobu. Více o Nicolasu Hayekovi čtěte TADY. Smart možná mohl být český, Král se podle vzpomínek pamětníků s tvůrcem miniautomobilu začátkem devadesátých let dokonce setkal - více čtěte ZDE

Minivozík OVO je pouze jedním z mnoha Králových projektů, které se nedočkaly realizace. Už proto není kniha o životě a tvorbě slavného designéra, z pera jeho ženy Věry Králové, vždy veselým čtením. Je však zajímavým svědectvím o době a firmách, pro které Václav Král pracoval.

I když byl asi jediným Čechem, který dokázal postavit auto od návrhu designu až po jeho technické řešení, po většinu svého života se potýkal s nedostatkem peněz. „Projekty, které se synem a zeťem vytvořili od roku 1990 pro české firmy Tatra, Avia, Praga, Jikov, Roudnické strojírny, Škoda ČKD nebo nově vzniklou firmu Caster, by vydaly na několik knih. Tisíce hodin přemýšlení a práce, které nedostali zaplacené vůbec nebo jen symbolicky,“ popisuje Věra Králová.

Zajímavé jsou i vzpomínky spolužáků z Průmyslové školy automobilní a letecké v Mladé Boleslavi. Na konkrétních příkladech ukazují Králův mimořádný talent. Líčí jej však také jako prudkého řidiče, se kterým bylo o strach sednout na jeden motocykl. A také jako vášnivého závodníka. „Já nechci mít auto, se kterým budu denně jezdit do práce. Já chci mít auto, se kterým budu aspoň jednou týdně závodit,“ svěřil se v mládí Jaroslavu Šebestovi.

Škoda ShortcutŠkoda Shortcut

Škoda Shortcut - Elektrického favorita se zkrácenou karosérií vyrobil v roce 1990 Václav Král pro švýcarského zákazníka.

S postupem let však Král dospěl k přesvědčení, že „k přepravě z místa A do místa B stačí jen zlomek výkonu dnešních automobilů“. Pozoruhodné je především jeho „tříkolkové“ období z konce 80.a začátku 90. let. Šestkrát se zúčastnil závodů Ekon o nejnižší spotřebu, kdy jeho experimentální tříkolka s motorkem Cucciolo z roku 1946 ujela na jeden litr benzínu 240 kilometrů.

Tříkolka pro firmu Laurin & Klement

V roce 1990 navrhl Král pro obnovenou značku Laurin & Klement tříkolku pro běžný provoz. Jezdit měla na upraveném podvozku z Volkswagenu Polo - díky aerodynamické karoserii (cx = 0,17) i nízkému valivému odporu pneumatik měl stroji k rychlosti 160 km/h postačit jen motor s výkonem 45 koní a tři litry paliva na sto kilometrů. Ani jednomu z nejpozoruhodnějších Králových projektů se však nevyhnula smůla. Firma záhy skončila a z pozoruhodné tříkolky zůstala jen maketa.

Ekotříkolka Václava Krále

ukázka Když Venca dělal maturu, tak na potítku, místo aby se připravoval, maloval karikatury celé zkušební komise. U zkoušek potom kantorovi řekl, že to, co nás učil on, platilo pro první Benzův motor a parní stroje a že dnešní vysokoobrátkové motory se chovají jinak. A přesvědčil maturitní komisi, že má pravdu. Nakonec jim rozdal jejich karikatury a komise zůstala v němém úžasu. Vzpomínka Jana Astera na Václava Krále z knihy Designér, který chtěl změnit svět


Elektromobil