Armádní letoun spadl do lesa na Třebíčsku, piloti se katapultovali

  • 243
Na Třebíčsku havaroval armádní letoun L-39. Piloti se stihli včas katapultovat. Stroji, který piloti ze základny v Náměšti nad Oslavou zalétávali po opravě, vysadil motor. Letoun dopadl na kraj lesa mezi obcemi Biskupice a Pulkov. Nikomu se nic nestalo.

Letoun havaroval ve 14:42 v prostoru u Biskupic na Třebíčsku. Stroj L-39 patřil základně letectva v Náměšti nad Oslavou.

L39 - Albatros

Dvoumístný, proudový, jednomotorový dolnoplošník celokovové konstrukce. Vznikl na konci šedesátých let. V roce 1972 byla zahájena sériová výroba a do výzbroje armády byl zařazen roku 1974.

max. rychlost v pěti kilometrech - 750 km/h

max. stoupavost - 22 m/s,

dosáhne výšky - 11 500 m

dolet - 1 650 km.

"Letounu za letu vysadil motor, piloti navedli stroj do neobydleného prostoru a katapultovali se. Oba dva jsou bez zranění," řekla krátce po nehodě iDNES.cz mluvčí generálního štábu Mira Třebická.

Piloti měli jen drobné oděrky. Po nehodě je vrtulník letecké záchranné a pátrací služby převezl na pozorování do nemocnice v Brně.

"Letadlo dopadlo do prostoru mezi oběma obcemi, nedošlo k požáru," řekla iDNES.cz mluvčí hasičů Petra Musilová. Hasiči místo zajistili proti požáru a jednoho z katapultovaných pilotů pomohli sundat ze stromu.

Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, který na místo dorazil, nehodu zřejmě způsobila technická závada. Podle něj šlo o zalétávací let po technické údržbě letounu, při níž byl vyměněn motor.

Vzhledem ke zkušenosti obou pilotů Picek nepředpokládá, že by to byla jejich chyba. Jeden z pilotů měl nalétáno 1300 hodin, druhý ještě o 200 více. Náčelník generálního štábu také rozhodl o zákazu veškerých letů stejných typů letadel. Havarovaný stroj byl vyrobený v roce 1982.

Černá skříňka se našla kolem 19. hodiny. Místo nehody je uzavřeno a dopravu v Biskupicích řídí policie. "V pátek budou zajištěny veškeré trosky a ty budou následně převezeny na expertizu do vojenského technického ústavu letectví," uvedla mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové.

"Pilotům se absolutně nedá nic vytknout, mají pro armádu nevyčíslitelnou hodnotu, mnohem větší než ztracené letadlo," řekl letecký publicista Martin Velek s tím, že v tak vysokých rychlostech je nouzové přistání prakticky nemožné.

START. Pilot zatáhl za madla katapultu, která má mezi nohama. Odpálil se kryt kabiny a jeho sedačka s raketovými motory opouští  letadlo.DO BEZPEČÍ. Sedačka se vzdaluje do bezpečné vzdálenosti od letadla. Je konstruována tak, že se pilot může bezpečně katapultovat i ze stroje, který je na zemi.PŘISTÁNÍ. Padák se začne naplňovat vzduchem ještě při letu směrem vzhůru. Sedačka se v té chvíli oddělí a pilot přistává už na vlastní nohy.

Podle Velka je na dohady, co nehodu způsobilo, příliš brzy. Na vině může být i mrazivé počasí. "Nelze to vyloučit, ale je to jen v rovině spekulací," zdůraznil Velek.

Obyvatelé Biskupic - Pulkova slyšeli velkou ránu. "Tak jsem si říkal, že se něco děje. Za chvilku mi volala jedna obyvatelka, že tam seskočili piloti. Ještě s jedním klukem, co je u vojáků, jsme tam běželi, jestli se nikomu nic nestalo," řekl ČTK starosta Radek Maštalíř. Podle něj místní volali linku 112 a vydali se hledat piloty. Ty patrně mezitím nabral vrtulník.

Letos nejde o první nehodu vojenského letadla. V červenci havarovalo u východočeského Rychnova nad Kněžnou vojenské letadlo L-39. Dva piloti měli při letu problém s motorem a stroj navedli mimo lidská obydlí, kde se pak zřítil. Sami se katapultovali a vyvázli bez zranění (více zde).

V září se zřítily na pole nedaleko Drnovic na Blanensku dvě 350litrové palivové nádrže. Odhodil je pilot bitevního letounu L-159. Nikomu se nic nestalo (více zde).

Biskupice

, , ,

Nejlepší videa na Revue