Ani kapitán Sidney Crosby (87) nedokázal dotáhnout Pittsburgh k vítězství ve 13. zápase za sebou. Proti Philadelphii nepomohly ani jeho dvě asistence. | foto: AP

Philadelphia zastavila vítěznou jízdu Pittsburghu, Crosby však boduje dál

• 9
Po dvanácti výhrách za sebou narazili hokejisté Pittsburghu na přemožitele, když padli na ledě Philadelphie těsně 2:3. U obou gólů Penguins z hole Jevgenije Malkina asistoval kapitán klubu Sidney Crosby. Král produktivity a střelecké tabulky NHL si tak vyrovnal osobní rekord, když bodoval podevatenácté v řadě. Ve druhém úterním zápase Toronto uspělo 4:1 v Edmontonu.

Až v divizní "bitvě o Pennsylvánii" hokejisté Pittsburghu narazili, když po sérii dvanácti výher padli těsně 2:3.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 28z., 31 bodů - 11+20)
2. Havlát (Minnesota, 29z., 27 bodů - 7+20)
3. Plekanec (Montreal, 28z., 26 bodů - 9+17)
4. Krejčí (Boston, 21z., 20 bodů - 4+16)
5. Eliáš (New Jersey, 28z., 19 bodů - 6+13)
6. Hemský (Edmonton, 21z., 18 bodů - 7+11)
7. Vrbata (Phoenix, 28z., 17 bodů - 6+11)
8. Voráček (Columbus, 29z., 17 bodů - 5+12)
9. Fleischmann (Colorado, 29z., 17 bodů 6+11)
10. T. Kaberle (Toronto, 30z., 17 bodů 1+16)

O úspěchu domácí Philadelphie, která podává rovněž parádní výkony a v tabulce NHL již dokonce předstihla svého soupeře se ziskem 45 bodů a vyhoupla se do čela, rozhodla v 50. minutě využitá přesilovka Scotta Hartnella. Flyers v utkání třikrát vedli, ale až po třetí trefě si vedení dokázali udržet.

Na úvodní gól z 13. minuty v podání Claudea Girouxe totiž odpovídal v 29. minutě Jevgenij Malkin a stejný hráč později umazal i trefu Nikolaje Žerděva.

Na obou zásazích uzdraveného Malkina, který se vrátil po čtyřzápasové pauze způsobené zraněním kolene, asistoval Sidney Crosby a prosadil se tak už podevatenácté v řadě.

Kapitán Pittsburghu si tím vyrovnal osobní rekord z ročníku 2007, přičemž obdobné bodové série v historii National Hockey League ve více než jednom případě dosáhlo pouze šest dalších hráčů.

Shodně jako Crosby se dvakrát v kariéře blýskli 19zápasovou bodovou sérií ještě Steve Yzerman, Adam Oates, Mario Lemieux, Guy Lafleur, Brett Hull a dokonce osmkrát to dokázal rekordman Wayne Gretzky.

Nezastavitelný Crosby, jenž bude usilovat o prodloužení své bodové sbírky už ve středu proti Rangers, si upevnil vedení v produktivitě soutěže se ziskem 53 bodů, což je o devět zápisů více než v případě druhého Stevena Stamkose z Tampy Bay. Kanadský reprezentant navíc vévodí i střelecké tabulce s 26 zásahy (druhý Stamkos dal 24 branek).

V kanadském derby Edmonton nestačil na Toronto

Ke zraněným útočníkům Aleši Hemskému a Shawnu Horcoffovi se před úterním duelem proti Torontu přidal na marodku Edmontonu také obránce Jim Vandermeer.

Oslabení Oilers pak ve vyprodané Rexall Place aréně podlehli svému kanadskému soupeři jasně 1:4. Autorem první branky Maple Leafs byl kapitán Dion Phaneuf, jenž naopak nedávno prožil návrat z listiny zraněných hráčů.

Kanadský řízný bek slavil svou premiérovou trefu sezony a v dalším průběhu na něj navázali útočníci Michail Grabovskij, Kris Versteeg a Phil Kessel. Za domácí Oilers alespoň zmírnil porážku jedinou trefou nováček Jordan Eberle.

"Je to pro nás důležitá výhra. Moc jsme soupeři nedovolili a využili jsme své šance," hodnotil výkon Maple Leafs Phaneuf, kterého ve čtvrtek čeká bouřlivá atmosféra, když se představí v Scotiabank Saddledome - domovském stánku svého předchozího zaměstnavatele z Calgary.

Edmonton - Toronto 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
12. Eberle - 6. Phaneuf, 29. Grabovskij, 38. Versteeg, 50. Kessel. Střely na branku: 24:34. Diváci: 16.839.

Philadelphia - Pittsburgh 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
13. Giroux, 33. Žerděv, 50. Hartnell - 29. a 44. Malkin. Střely na branku: 37:23. Diváci: 19.824.