Jeden z úspěšných zákroků gólmana Ondřeje Pavelce z Atlanty. | foto: AP

Hejduk s Fleischmannem skórovali do sítě Pavelce, Kubina se pustil do bitky

• 11
Hokejisté Colorada s velkou pomocí českého útočného dua Milan Hejduk (1+0) - Tomáš Fleischmann (1+1) dokázali jako teprve druhý celek za posledních deset zápasů porazit tým Atlanty se skvěle chytajícím Ondřejem Pavelcem. Kladenský odchovanec tentokrát předvedl 25 zákroků a nezabránil domácí porážce 2:4. Podruhé v sezoně se zapletl do pěstního souboje obránce Tampy Pavel Kubina, jehož vyzval edmontonský Dustin Penner.

Na aktuálního lídra NHL z Pittsburghu, jenž díky hattricku krále statistik Sidney Crosbyho 2. prosince uspěl nad Atlantou 3:2, v pátek navázali hokejisté Colorada.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 28z., 31 bodů - 11+20)
2. Havlát (Minnesota, 27z., 26 bodů - 7+19)
3. Plekanec (Montreal, 27z., 25 bodů - 9+16)
4. Krejčí (Boston, 20z., 19 bodů - 4+15)
5. Hemský (Edmonton, 21z., 18 bodů - 7+11)
6. Eliáš (New Jersey, 27z., 18 bodů - 5+13)
7. Vrbata (Phoenix, 27z., 16 bodů - 6+10)
8. Frolík (Florida, 26z., 16 bodů 6+10)
9. Voráček (Columbus, 27z., 16 bodů - 5+11)
10. Hamrlík (Montreal, 26z., 15 bodů - 3+12)

Na ledě Thrashers, kteří už počtrnácté v řadě nasadili do branky českého gólmana Ondřeje Pavelce, uspěli výhrou 4:2 a dokázali tak porazit svěřence kouče Craiga Ramseyho teprve jako druhý celek za posledních deset zápasů.

Mezi třemi střelci hostí, jenž pokořili dle statistik druhého nejlepšího brankáře soutěže, byli i Tomáš Fleischmann (1+1) a Milan Hejduk (1+0). Posledně jmenovaný nejproduktivnější Čech v NHL v 41. minutě docílil své 11. trefy a připsal si tak vítěznou branku poté, co na finálních 4:2 zvyšoval v 60. minutě do prázdné klece Paul Stastny.

První hvězdou utkání zámořští novináři vyhlásili centra Colorada Matta Duchenea (0+2), přičemž druhé ocenění připadlo Fleischmannovi. Kopřivnický rodák ve svém čtvrtém startu za Avalanche po nedávné výměně z Washingtonu zaznamenal shodně čtvrtý bod. Celkově má pak 14 zápisů (5+9) z 27 letošních startů.

Stamkos ukončil své čekání na gól, Kubina se porval

Hokejisté Edmontonu nastoupili do domácího střetnutí proti Tampě Bay bez zraněných zkušených útočníku Aleše Hemského a Shawna Horcoffa, přesto se nakonec radovali ze dvou bodů.

Vítězství 4:3 totiž Oilers v samostatných nájezdech vystříleli mladíci Jordan Eberle a Linus Ömark, který tak zažil úspěšnou premiéru v NHL. O tom, že utkání dospělo do penaltového rozstřelu, rozhodl v 52. minutě srovnáním na 3:3 hostující Steven Stamkos.

Kanadský útočník ukončil svou šestizápasovou střeleckou odmlku a zaznamenal 22. trefu sezony. Stamkos je tak druhý nejlepší střelec soutěže a zároveň s 42 zápisy i druhý nejproduktivnější hráč. V obou případech daným statistikám kraluje pittsburghský kapitán Sidney Crosby (26 branek a 50 bodů).

Podruhé v letošní sezoně a celkově počtrnácté v zámořské kariéře shodil rukavice k pěstnímu souboji český obránce Pavel Kubina. Opora zadních řad Tampy Bay se v pátek utkala s urostlým forvardem Edmontonu Dustinem Pennerem:

Michálek s Eliášem se střelecky prosadili

Ze souboje dvou výsledkově se trápících celků v pátek vyšla vítězně Ottawa, když na domácím ledě těsným skóre 3:2 překazila návrat do NHL uzdravenému brankáři New Jersey Martinu Brodeurovi.

Senators tak uspěli po předchozích dvou porážkách v řadě a Devils odsoudili pro změnu už ke čtvrtému navazujícímu nezdaru. Kanadský celek nakročil k vítězství v polovině duelu, když v 30. minutě ukončil smírný stav 1:1 svou šestou brankou sezony Milan Michálek a o dvě minuty později zvyšoval náskok důrazný Fin Jarkko Ruutu.

Pod první gól New Jersey se v 25. minutě podepsal český reprezentant Patrik Eliáš, jenž dorazil do sítě Pascala Leclaireho svou vlastní střelu. Třebíčský rodák docílil svého pátého zásahu sezony. U obou gólových akcí hostí asistoval ruský forvard Ilja Kovalčuk.

Patrik Eliáš (vpravo) z New Jersey odehrává puk pøed Milanem Michálkem (zcela vlevo) z Ottawy.

Patrik Eliáš (vpravo) z New Jersey odehrává puk před Milanem Michálkem (zcela vlevo) z Ottawy.

Detroit - Montreal 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
20. Lidström, 24. Kronwall, 36. Dacjuk, 60. Eaves - 12. Moen, 48. Pouliot. Střely na branku: 32:38. Diváci: 20 066.

Ottawa - New Jersey 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
16. Karlsson, 30. M. Michálek, 32. J. Ruutu - 25. Eliáš, 35. Zubrus. Střely na branku: 29:31. Diváci: 16 471.

Dallas - Carolina 2:1 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
10. Neal, rozh. nájezd B. Richards - 30. Tlustý. Střely na branku: 29:23. Diváci: 13 012.

Edmonton - Tampa Bay 4:3 po sam. náj. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)
12. Pääjärvi, 26. Hall, 37. Gilbert, rozh. nájezd Eberle - 6. Jones, 18. Malone, 52. Stamkos(Kubina). Střely na branku: 23:41. Diváci: 16 839.

Atlanta - Colorado 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
6. Bergfors, 36. Little - 25. Fleischmann, 32. Mauldin, 41. Hejduk (Fleischmann), 60. Stastny. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 28 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Střely na branku: 26:29. Diváci: 14 034.

Anaheim - Calgary 3:2 po sam. náj. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
13. Višňovský, 37. Sexton, rozh. nájezd Perry - 47. O. Jokinen, 54. Moss. Střely na branku: 25:39. Diváci: 13 775.