Mistr dvakrát vyrovnal a poháry si zahraje i na jaře: Palermo - Sparta 2:2

• 510
Palermo (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Fotbalová Sparta po sedmi letech vybojovala postup do jarní fáze evropských pohárů. A stejně jako na podzim 2003 to dokázala přes italský tým. V Palermu ve svém pátém utkání Evropské ligy remizovala 2:2, což ji zajišťuje druhé místo ve skupině za CSKA Moskva.

Tenkrát v Lize mistrů porazila Lazio a senzačně šla do osmifinále proti AC Milán. I teď může před Vánocemi vyhlížet evropského soupeře - v únoru příštího roku ji čeká 3. kolo Evropské ligy.

I proto sparťané - netradičně ve žlutých dresech - bezprostředně po zápase na trávníku slavili a objímali se. "Je to fantastický," zářil záložník Kamil Vacek. "Jsme rádi, že jsme si splnili svůj sen," říkal šéf sparťanské lavičky Jozef Chovanec.

skupina F
1. CSKA Moskva 5 5 0 0 17:2 15
2. Sparta 5 2 2 1 11:11 8
3. Palermo 5 1 1 3 6:11 4
4. Lausanne 5 0 1 4 5:15 1

V teplém večeru na Sicílii Sparta potvrdila, že patří mezi nejlépe střílející mužstva v soutěži. V pátém zápase už dala jedenáct branek. Tentokrát se oně postarali Kladrubský z penalty a Kucka hlavičkou.

Hosté na poloprázdném stadionu Renza Barbery dvakrát prohrávali, ale pokaždé si s nepříznivým stavem dokázali poradit. Nebyli určitě horším týmem, pomohla jim i přesilovka po vyloučení stopera Goiana v 50. minutě.

ON-LINE

průběh zápasu
minutu po minutě

Když mu utekl Wilfried a z pravé strany se řítil sám na branku, rumunský stoper ho fauloval. Po druhé žluté kartě musel ze hřiště a Kladrubský z následné penalty vyrovnal na 1:1.

Jenže sparťané remízu dlouho neudrželi, jinak dobře hrající Vacek se snažil zastavit Liveraniho, ale nešikovně mu dal do dráhy běhu nohu a domácí záložník mu o ni zase šikovně zavadil. Po hodině hry bylo 2:1.

Vacek chybu vzápětí napravil, přesně odcentroval a Kucka hlavičkoval nezadržitelně do sítě. Využil toho, že se domácí zadáci až příliš soustředili na Wilfrieda s Kweukem.

Palermo versus Sparta 2:2

vše o zápase Evropské ligy i dalších duelech

Hosté se pak stáhli, snažili se hru kontrolovat a nechali hrát domácí, ale, v nervózním a dramatickém závěru už sparťané bod uhájili. Dvě minuty před koncem měl jasnou šanci střídající Miccoli, ale netrefil branku.

Hektický závěr nezvládl argentinský talent Pastore, který dostal druhou žlutou kartu a poslední desítky vteřin hráli hosté dokonce jen v devíti.

Přitom v úvodu se hrál nudný zápas. Sparta musela dostat gól, aby se probrala. K soutěžnímu utkání nastoupila po jedenácti dnech a ochotně přistoupila na laxní fotbal domácích.

PRVNÍ GÓL. Mladý italský záložník Nicola Rigoni napálil odražený míč a jeho střela prošla kolem sparťanů do sítě. Palermo v tu chvíli vedlo 1:0.

PRVNÍ GÓL. Nicola Rigoni napálil odražený míč a jeho střela prošla kolem sparťanů do sítě. Palermo v tu chvíli vedlo 1:0.

PROMĚNIL. Jiří Kladrubský dal důležitý gól z penalty a Sparta uhrála v Palermu postupovou remízu.

VYROVNÁNO. Jiří Kladrubský dal důležitý gól z penalty a Sparta uhrála v Palermu postupovou remízu.

Ale když po 23 minutách inkasovala po povedené ráně Ringona, vzbouřila se, byla aktivnějším týmem, byť do poločasu se jí vyrovnat nepodařilo. Ale stihla to krátce po přestávce. A pak ji jen dvě minuty trvalo, že vyrovnala i podruhé.

Český tým si jarní vyřazovací fázi evropských pohárů zahraje po třech letech. V roce 2008 se do tehdejšího Poháru UEFA probila Slavia, jež tam postoupila jako třetí tým skupiny Ligy mistrů.

Než si to prožije i Sparta, čeká ji ještě za dva týdny poslední duel v základní skupině Evropské ligy proti CSKA Moskva. Výsledek však už nic nezmění na tom, že CSKA půjde dál z první příčky a Sparta z druhé.