Sněhové frézy letos podstatně zlevnily, prodejci mají téměř vymetené krámy

  • 23
Ceny sněhových fréz letos letí dolů. Na začátku zimy dokonce někteří prodejci hlásí, že zásoby jsou vyprodané a na nové objednávky se čeká.

Letošní začátek sněžení zahýbal se zásobami sněhových fréz u obchodníků. Nejenže se pulty s frézami řádně pročistily v hobbymarketech, kde se smutně krčí poslední špatně prodejné kousky, ale vyprodáno mají i některé internetové obchody.

Hlavně ty se soustřeďují na prodej nejlevnějších fréz. U dvoustupňových, které si poradí i s větším náporem sněhu, ceny klesly až ke 12 tisícům korun.

Výrobci nestačí dodávat

"V loňském roce se zásobami sněhových fréz v zásadě nebyl problém. Zájem o ně se prudce zvedl až po Vánocích, kdy přišla sněhová kalamita, ale fréz byl dostatek. Letos se zákazníci poučili a začali frézy nakupovat už během října. Tento zvýšený zájem v kombinaci s logistickými problémy dodavatelů způsobil, že dvoustupňových fréz je nedostatek a jejich dostupnost se odkládá. Co se týká jednostupňových fréz, ty máme stále skladem a čekáme další dodávku" hlásí průběžný stav Iva Vlasáková z internetového nákupního domu Mall.cz.

InsertSingleVideo

Její slova potvrzuje i Václav Brom z Mountfieldu. "Jednoznačně to letos vyhrávají dvoustupňové frézy. Lidé se poučili. Nejdříve si koupili malé jednostupňové, i ty nejlevnější elektrické. Ty jsou vhodné na úklid čerstvého sněhu na malých zpevněných plochách (viz předchozí článek se srovnáním jednostupňových a dvoustupňových fréz). Jenže loni jsme zažili opravdovou zimu i v nížinách a pro tento případ se lépe hodí silnější dvoustupňové stroje," vysvětluje. Tady zásoby ještě mají.

Nejvíce však prodeji dominují dvoustupňové frézy anonymní provenience, kde ceny obchodních značek jako Hecht, VeGa či SnowJet klesly až ke 12 tisícům korun, což je cena těch méně výkonných jednostupňových.

Pak je logicky pro každého výhodnější pořídit levný dvoustupňový stroj (ač neznačkový), který si s běžnou noční deseticentimetrovou vrstvou poradí naprosto hladce také, pro tento případ je lehce naddimenzovaný. Navíc ale (když se nepřetěžuje) občas uklidí i větší sněhovou nadílku.

"Bohužel už jsme taky vyprodaní, další zásilka přijde až polovině prosince a i na tu už se přijímají rezervace. Další frézy budou zase až po Vánocích," říká Jana Šmídová ze společnosti Werco, která prodává stroje Hecht.

Nedostatek techniky hlásí i renomované značky. Například Jiří Vorlíček ze společnosti Husqvarna potvrzuje, že sklady jsou prázdné. "A to jsou naše frézy ve vyšší cenové kategorii, naše značka se soustřeďuje spíše na majitele penzionů či hotelů, kteří potřebují hodně silné a spolehlivé stroje."

Achillovy paty dvoustupňové sněhové frézy

Sněžnou frézu si každý koupí podle potřeby a peněženky. "Srdcem je motor, ten by měl být u frézy přizpůsobený zimnímu startování. To znamená, že nelze frézu osadit obyčejným motorem určeným pro sekačku trávy," vysvětluje Vorlíček.

U nejlevnějších dvoustupňových fréz se výkony pohybují mezi 5,5 a 6,5 koně. To je vhodné pro uklízení ploch kolem 500 metrů čtverečních.

Kritickým místem je ozubený šnek a kvalita plechu takzvaného bunkru. "Ještě dříve než nasněží by si měl každý pořádně vyčistit plochu, která se bude uklízet. Dlažební kostka anebo jen zmrzlá lahev s vodou dokážou šnek poškodit," vysvětluje Jiří Vorlíček. Při koupi doporučuje obejít si více strojů a pokusit se srovnat důkladnost konstrukce. Jinak se tenký plech bunkru začne bortit a hřídel ozubeného šneku začne kroutit

Je vhodné ptát se na ochranu převodu od motoru na ozubený šnek (měl by být uložen pružně, nejčastěji řemenem). Lepší frézy by také měly mít třecí variátor od kol k motoru. Obě tato opatření chrání motor od rázu při nenadálém zastavení poháněcích kol či ozubeného šneku.