Motorkáři odpálili auta s jadernými vědci, Írán z atentátu viní CIA a Mossad

  • 498
Na autech dvou íránských jaderných fyziků explodovaly nálože. Jednoho profesora bomba zabila, dalšího těžce zranila. Poraněny jsou i manželky obou vědců, oznámila televize Al-Alam. Zda útoky souvisí s íránským jaderným programem, zatím není jasné. Teherán z nich obvinil tajné služby: americkou CIA a izraelský Mossad.

Atentáty se odehrály na dvou různých místech, kudy ráno jeli univerzitní profesoři do práce. Útočníci přijeli k jejich vozům na motocyklech a za jízdy přilepili na okna automobilů výbušniny, popsala agentura AP s odvoláním na íránskou státní televizi.

Bomby krátce nato explodovaly. Jedna z nich zabila Madžída Šahríarího a druhá zranila jeho kolegu Ferejdúna Abbásího. Zraněny jsou i manželky obou vědců. Útočníkům se podařilo zmizet.

Šahríarí byl členem katedry jaderného inženýrství na univerzitě Šahída Beheštího, Abbásí má doktorát z jaderné fyziky a podílí se prý na výzkumu pro ministerstvo obrany. Je považován za jednoho z největších íránských specialistů na laserovou technologii a oddělování jaderných izotopů.

Abbásí byl zároveň dlouho členem Revolučních gard, které byly oporou islámské revoluce a dodnes jsou pilířem konzervativního režimu. Učí také na Univerzitě imáma Hosejna, která je s gardami spojena.

Íránští jaderní vědci byli oběťmi útoků už v minulosti

Bombové útoky nejsou v íránské metropoli běžné a odehrály se měsíc před možným jednáním Teheránu a světových velmocí ohledně íránského jaderného programu, upozornila agentura Reuters.

Íránský jaderný program

Íránský jaderný program je příčinou dlouholetého mezinárodního diplomatického sporu. Írán trvá na tom, že mu jde výhradně o mírové využití jádra, což ale mezinárodní inspekce jeho provozů zatím nepotvrdily. OSN na Írán uvalila kvůli jaderným aktivitám množství sankcí.

Zároveň citovala různé analytiky, podle nichž jsou informace o íránském jaderném programu velmi cenné pro USA a jejich spojence. Zvláště před nadcházející schůzkou. Teherán už v minulosti zatknul množství "jaderných špionů", další Íránce před vyzrazením informací zahraničním tajným službám varoval.

Dva íránští jaderní vědci pak byli v posledních letech zabiti, Teherán z jejich smrti obvinil zahraničí a označil ji jako snahu Západu poškodit jeho nukleární program. Jeden z tehdejších útoků se podobal tomu dnešnímu, připomněla agentura AP. Dle ní nicméně není jasné, zda dnešní oběti útoku byly přímo zapojeny do jaderného programu země.

Teherán z útoků obvinil CIA a Mossad

V každém případě státní televize okamžitě obvinila z atentátu Izrael, který je společně se Spojenými státy posuzován v Íránu jako úhlavní nepřítel. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí po atentátech doporučil nepřátelům Íránu, aby si nezahrávali s ohněm.

Šahríarího označil jako svého žáka. "Vedl jeden z nejvýznamnějších projektů Íránské organizace pro jadernou energii. Nepřátelé zničili jeden z našich nejvzácnějších květů," prohlásil Sálehí a slíbil urychlení íránského jaderného programu.

Ministr vnitra Mostafá Mohammad Nadžár později za viníky označil tajné služby USA a Izraele - CIA a Mossad. Cílem prý bylo "zastavit vědecké úspěchy" Íránu. K útoku vydal prohlášení také úřad prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Hovoří se v něm o "sionistických teroristech a jejich arogantních ochráncích" ze Západu, citovala ČTK.

vraždy íránských jaderných vědců

V nedávné minulosti byli zavražděni dva íránští jaderní experti a Teherán útoky na ně vysvětlil jako součást západního spiknutí proti íránskému jadernému programu.

V lednu zahynul při pumovém atentátu v Teheránu profesor fyziky Masúd Mohammadí. Bomba připevněná k motocyklu zaparkovanému poblíž jeho auta vybuchla, když chtěl Mohammadí odjet ráno do práce. Podle některých opozičních webů podporoval v loňských sporných volbách umírněného kandidáta Mír Hosejna Músávího. Dle Západu úzce spolupracoval s Ferejdúnem Abbassi-Daváním, kterého sankcionovala OSN kvůli podezření z vývoje jaderných zbraní.

V roce 2007 zemřel jaderný vědec Ardešír Hosejnpúr. Byl údajně otráven plynem a íránské sdělovací prostředky o vraždě informovaly až týden po jeho smrti.

zdroj: ČTK a Reuters


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video